Direksiyona geç dünyadan kop | OTOSTİL

Direksiyona geç dünyadan kop

Direksiyona geç dünyadan kop

Her nesliyle çekici olan Mazda 3 HB, selefine göre iddialı tasarımı, güçlü ve kullanım keyfi veren benzinli motoru, sportif sürüş karakteri ve zengin donanımı ile sürücüsünü uzun yola çıkmaya çağırıyor.

Mazda3 HB tasarımıyla sınıfında dikkat çeken bir araç. KODO felsefesi ile üretilen model Mazda’nın büyük ızgaralı ortak ön tasarımına sahip. Ancak elbette kendine has çizgiler unutulmamış. Önde ızgara ile başlayan yenilik çekik far tasarımı ile devam etmiş. Ayrıca dönüş ve sis farında da değişimler yapılarak dinamik bir görünüm elde edilmiş. Genel olarak da bu değişiklikler önde yapılmış. Arka alanda ise öne kıyasla daha sade ve düz hatlar tercih edilmiş. Bununla birlikte stop grubunda, arka sis farında, tamponda değişimler yapılmış.

Mazda3 HB’nin en güçlü olduğu noktaların başında sürücü odaklı iç mekanı geliyor. Japon otomobilinden çok, Avrupalı bir model gibi duran yaşam alanı Mazda3’ün rakipleri karşısında elini güçlendiriyor. Dış tasarımla uyumlu hazırlanan iç mekanda sportif çizgilere yer verilmiş. Spor tarzdaki koltukları, elektrikli el freni, renkli dikişleri hep yumuşak malzemelerle donatılmış. Etkileyici bir genişliğe ve lüks bir tasarıma sahip kabin, sürüşün keyfini çıkarmak için ihtiyacınız olan bütün konforu sağlıyor. Yeni tasarlanan gösterge paneli, deri kaplı direksiyon ve havalandırma halkaları üzerindeki krom görünümlü kadranlar, kokpitin görünümünü iyileştirmiş.

7 inçlik geniş renkli dokunmatik ekranı, HMI kumandası ve aktif sürüş ekranı sayesinde kullanıcıların günlük ihtiyaçlarını karşılamaya yetiyor. İlk anda sistemin kullanımı zor gibi görünse de alışmak için biraz yol yapmak yeterli. Ekranı çözünürlük açısından başarılı buldum. Eşya gözü konusunda ise kapı içlerinde ve orta konsolda sunulan bardaklık alanları yeterli. En çok kullanılan vites önündeki eşya gözü unutulmamış. Aracın önünde sunulan yaşam alanı yeterli seviyede. Arka koltukların diz ve baş mesafesi de ortalamaları yakalıyor. Ancak arkada 3 kişi yolculuk ettiği sırada omuz mesafesinde sıkıntılar baş gösteriyor.
Hem ateşli hem ekonomik motor

Direksiyonuna geçtiğim Mazda3 HB, 1.5 litrelik benzinli Skyactiv – G motoruna sahipti. 1496 cc hacmindeki bu motor 6000 d/d’de 120 HP güç, 4000 d/d’de ise 150 Nm tork sağlıyor. 0 – 100 km/s hızlanmasını 11.9 saniyede tamamlarken, maksimum 185 km/s’lık hıza ulaşabiliyor. Atmosferik olan bu ünite alt devirlerde bir nebze cansız olsa da, üst devirlerde gücü size hissettiriyor. Mazda3 HB’nin otomatik şanzımanı ise motorla uyumu yüksek bir ünite. Elbette manuel vitese kıyasla güçten çalsa da normal kullanımlarda bu farkın pek önemi kalmıyor. Sürüş esnasında sürücünün önünde bilgileri görebildiği istendiğinde katlanarak kaybolan hayalet ekransa gözünüzü yoldan ayırmadan tüm bilgilere ulaşmanızı sağlayan çok başarılı bir yardımcı.

Bu araç gelişmiş i-Activsense güvenlik özellikleri ile donatılmış. Mazda3 HB sürüşün keyfini tam olarak çıkarabilmeniz için cömert güvenlik ve konfor seviyeleri sunuyor. Bunlardan başlıcaları ise şerit takip desteği, sürücü dikkati uyarısı, Mazda radar hız kontrol sistemi ve çarpışmaları önleyen gelişmiş, akıllı şehir fren desteği.
Mazda3 modelinde hafif sert süspansiyonlar görev yapıyor. Bu sayede virajlarda en ufak bir olumsuz durum yaşamıyorsunuz. Ayrıca direksiyon sistemi de sürücüden gelen istekleri kısa sürede yola aktarabildiği için kullanım keyfini artıyor. Performanslı kullanımlarda koltukların sizi sıkıca sarması sayesinde de kullanım keyfi artıyor. İç mekana yansıyan gürültü seviyesinin düşük olduğu Mazda’da sürat arttıkça bir nebze rüzgar uğultusu hissediliyor.

Sonuç

Mazda3 HB kompakt sınıfın en başarılı modellerinden. Ne yazık ki bu modelin kıymetini daha Türk tüketicisi bilemedi. Umarım kısa zamanda bu olumsuz durum son bulur. Bu araç sportif ve dikkat çekici bir kompakt otomobil arayanlar için çok iyi bir seçenek.

Teknik veriler Mazda3 HB

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4/Benzin
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/2
Motor hacmi 1496 cc
Maksimum güç 120 HP-6000 d/d
Maksimum tork 150 Nm-4000 d/d
Son hız 189 km/s
0-100 km/s hızlanma 11.8 sn
Şanzıman 6 ileri otomatik
Aktarma Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/Disk
Lastikler 215/45 R18
Depo kapasitesi 51 lt
Bagaj hacmi 364 lt
Ağırlık 1215 kg
Tüketim (fab. ver.) 4.5/5.2/6.5 lt/100 km
Uzunluk 4470 mm
Genişlik 1795 mm
Yükseklik 1450 mm
Aks mesafesi 2700 mm
Fiyat 114.172 TL

OTOSTİL Test Verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 12.0
0-400 m (sn) 20.7
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 41.0
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 41.4
Gürültü 100 km/s (dB) 66
Test tüketimi (lt/100 km) 6.5
Menzil (km) 785

Beğendi/Beğenmedi

Murat Tosun Beğendi
Mert Duran Beğendi
Gürkan Gençyılmaz Beğendi
Deniz Metin Beğenmedi