Yeni Hyundai i30 testi Hyundai i30 Hyundai ikinci el Hyundai yeni

Yeni Hyundai i30 bu motorla iş yapar

Yeni Hyundai i30 bu motorla iş yapar

Hyundai i30 kapsamlı bir yenilenmeden geçti. Aracın değişmeyen noktası neredeyse kalmadı. Bu yenilenme süreci sonunda ise ortaya çıkan otomobil oldukça dikkat çekici ve etkileyici. İ30’un tasarımında sportif tarlar ön planda tutulmuş. Yeni Hyundai i30 testi

İlk nesildeki sıradan görünüm ikinci nesilde yerini daha sportif bir otomobile bırakmıştı. Güncel modeldeyse i30konfor odaklı bir otomobil olarak hazırlandığını size hissettiriyor. Ancak elbette yine farklı modellerden etkilenmeler bu araçta da mevcut. i30’a ilk baktığınız anda bu etkilenme nedeniyle aracın tasarımını sanki uzun süredir bildiğinizi sanıyorsunuz. Yeni Hyundai logosu ve ızgarasını ilk kullanan model olan i30’un bu yüzünü kısa süre sonra farklı modellerde de göreceğiz.

Hyundai i30’da 3 projektörlü tam LED farlar ve gösterge fonksiyonlu LED dikey gündüz farlar ile birlikte güçlü bir görsel varlığa sahip olmuş. Bu projektör tipi farlarla ön kısmı daha da geliştirmek için sis lambaları hava perdelerine entegre edilmiş.

Hyundai i30’un arka stop grubu ise LED ürünlerle tasarlanmış. Hafif eğimli tavan çizgisi ve siyah arka spoyler Hyundai i30’u daha dinamik ve görünür hale getirmiş.

Hyundai i30’un arka kısmı ise komple değişime uğramış. Geniş çamurluklara taşan stop grubu toparlanarak daha sade bir duruş verilmiş. Alt kısımda bulunan sis farları, daha kavisli olan bagaj kapağının yanına getirilmiş. i30’un tamponu da değişimden nasibini alarak daha büyük yapıda olduğu gözüküyor.

İçi yepyeni Yeni Hyundai i30 testi

Hyundai i30’un eski neslini hatırlarsak, Hyundai’nin birçok modelinde kullandığı dik bir şekilde konumlandıran orta konsolun, şimdi daha sadeleştirilmeye gittiğini görüyoruz. Dokunmatik multimedya ekran bu sefer orta konsolun yukarısına ve ayrı bir şekilde düşünülmüş. 8 inçlik dokunmatik multimedya ekranının konumlandırılmasını çok beğenmedim. İşlevsellik olarak ise firma alt yapıyı sağlam tutarak Apple CarPlay ve Android Auto alt yapısını bizlere sunuyor. Bu ekran da sanki sonradan eklenmiş gibi duruyor.

Hyundai i30’un iç mekandaki bir başka önemli yenilik ise artık modelde kablosuz şarj imkanının sunuluyor olması. Son zamanlarda satışa sunulan modellerde görülmeye başlanan bu teknoloji Hyundai i30’da da kendisine yer bulmuş.
Hyundai i30’un iç mekan genişliği konusunda iyileştirmeler yapıldığı söylenmesine rağmen bunu görmek gerçekten çok zor. Özellikle arka kısımdaki yaşam alanı pek ferah değil. Bu alanda yapılan iyileştirmelerin başarılı olmadığı ortada.

Benzinli motorları özlemiştik Yeni Hyundai i30 testi

3. nesil Hyundai i30’un giriş versiyonu atmosferik 1.4 litrelik benzinli motora sahip. 100 HP güç üreten bu seçenek sadece manuel şanzımanla alınabiliyor. Bir üst model ise aynı motorun turbo destekli versiyonu. Konuğumuz olan bu motor 140 HP güç ve 242 Nm tork üretirken tüketicilere 6 ileri manuel veya 7 ileri DCT şanzımanla sunuluyor.

Benim koltuğuna oturduğum i30 ise DCT şanzımana sahipti. Alt devirlerde biraz cansız olan motor, turbo devreye girdiği anda sahip olduğu gücü sürücüsünün emrine sunuyor. Hızlanma isteği ortalamaları yakalayan güç ünitesinin en büyük eksikliği ise yakıt tüketimi. Fabrika verisi ortalama 5.5 litre tükettiği açıklanan araçla yapılan reel sürüşlerde tüketim 8 litrenin altına düşmüyor.

Uzun süredir dizel motorla tercih edilen kompakt sınıfta ve i30 özelinde, böylesi güçlü bir benzinli motor olması ise benzinli motorları özleyenler için son derece olumlu. Yakıt tüketimi dışında önemli bir eksikliği bulunmayan motorun şanzımanla uyumu da yüksek. Özellikle ara hızlanmalar çift kavramalı şanzımanın çabuk tepkileri sayesinde hızlı gerçekleşiyor.

Kullanım esnasında ise direksiyon kutusu biraz sert bir görünüm sergiliyor. Şehir içinde yorucu olan direksiyon sistemi yüksek hızlarda ise sertliği ile sürücüsüne güven veriyor. Versiyona göre jant ölçüsü değişen i30, darbe emiş konusunda oldukça başarılı. Yerini aldığı modele göre bu alanda gelişme kaydeden otomobil, sert tümsek geçişleri veya uzun engebeleri aşmak olsun iç mekana bunu minimumda yansıtmasıyla konforunu ortaya koyabiliyor.

Daha önceki nesillerinde rijitlik konusunda sıkıntılar yaşayan i3, artık bu olumsuzlukta kurtulmuş gibi duruyor. Hyundai, önceki nesle göre daha hafif ancak sağlam sacla aracı üretmiş. Bu sayede virajlarda aracı zorladığınızda önceki nesilde duyulan kaporta gıcırdamaları bu nesilde duyulmuyor.

Sonuç Yeni Hyundai i30 testi

http://www.hyundai.com/tr/tr/Showroom/Cars/i30-2017/PIP/index.html

Hyundai i30 yenilenmesiyle artık daha konfor odaklı bir otomobil olmuş. Buna karşılık araçta yeni sunulmaya başlanan turbo benzinli güç ünitesi performans isteyenlerin arzularına cevap verebiliyor. Aracın yakıt tüketimi günümüzde satın almayı etkileyecek bir sorun olduğu için aracın başarısını gölgeleyecektir. Ayrıca modelin satış fiyatı da ekonomik olmayı başaramıyor.

Yeni Hyundai i30 testi

Yeni Hyundai i30 testi

TEKNİK VERİLER Hyundai i30

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/ 4/Benzinli
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/2
Motor hacmi 1353 cc
Maksimum güç 140 HP-6000 d/d
Maksimum tork 242 Nm-1500 d/d
Son hız 205 km/s
0-100 km/s hızlanma 9.2 sn
Şanzıman 7 ileri DCT
Aktarma Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/ disk
Lastikler 225/45 R17
Depo kapasitesi 50 lt
Bagaj hacmi 395 lt
Ağırlık 1315 kg
Tüketim (fab. ver.) 5.0/5.5/6.4 lt/100 km
Uzunluk 4340 mm
Genişlik 1795 mm
Yükseklik 1445 mm
Aks mesafesi 2650 mm
Fiyat 109.550 TL

Oto STİL Test Verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 9.2
0-400 m (sn) 18.1
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 40.0
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 40.2
Gürültü 100 km/s (dB) 68
Test tüketimi (lt/100 km) 8.3
Menzil (km) 610

Beğendi/Beğenmedi

Murat Tosun Beğendi
Mert Duran Beğendi
Gürkan Gençyılmaz Beğenmedi

Yeni Hyundai i30 testi