Transanatolia Rally Raid macerası sona erdi | OTOSTİL

Transanatolia Rally Raid macerası sona erdi

Transanatolia Rally Raid macerası sona erdi

Dünya’nın en zorlu yarışları arasında yer alan Transanatolia Rally Raid, 19 Ağustos Cumartesi günü İzfaş’ın ev sahipliğiyle, Fuar İzmir’ den start alarak yedi günde toplam 2,850 km yol katederek Samsun’ da sona erdi.

Türkiye’ni en zorlu motorsporu organizasyonu olan Transanatolia Rally Raid, yenilenen parkur, her yıl gelişen teknik alt yapı, organizasyonel kabileyet ve motor sporları kültürüne katmış olduğu artı değer sayesinde bu yılda adından söz ettirmeye devam etti.

Bu sene yedinci defa düzenlenen Transanatolia, ülkemizin unutulmaya yüz tutmuş bir çok bölgesini ziyaret eden parkurlarıyla, katılımcılarına tarih ve doğayı yarışarak keşfetme imkanı sağlarken, yerli ve yabancı pilotların kıran kırana çekişmelerine ev sahipliği yaptı.

Motosiklet, 4×4 araba, ATV ve Kamyon kategorilerindeki araçların katılımı ile gerçeklecek olan rally raid’de bu yıl 47 araç ve 65 sporcu katılım gösterdi.

19 Ağustos Cumartesi günü İzmir’den başlayan mücadele, Türkiye’nin Alpleri olarak anılan Batı Toros sıradağları üzerinden ilerleyerek, Denizli, Antalya, Konya-Karapınar, Niğde-Aladağ’ın ardından rotasını kuzeye çevirip Kapadokya, Tokat-Gümünek’den sonra Samsun’da Amazon Park’ta gerçekleşen tören sonrasında sona erdi.

Motor sporları dünyasının yakından takip ettiği pilotların toprak, çamur ve su geçişlerinden oluşan zorlu parkurlardaki çekişmesine ev sahipliği yapan organizasyonu, bu yılda yerli ve yabancı bir çok basın mensubu yakından takip etti.

7. Transanatolia Rally Raid sona ererken, Rally motorsiklet kategorisinde; 1.Francesco Catanese, 2.Francesco Tarrione, 3.Serkan Özdemir. Quad kategorisinde; Ömer Muharrem Göksel. SSV kategorisinde; 1.Tsanko Tsankov/ Zornitsa Todorova, 2.Necati Şahin/ Günalp Kocakanat; Otomobil kategorisinde; 1.Mert Becce/ Hakan Isen, 2.Tolga Yalnız/ Ebru Demirbay Erişti, 3.Hüseyin Kurt/ Özaydın Dölek, Kamyon kategorisinde Marino Mutti/ Andrea Mazzoleni ikilisi rally kategorisinde podyum gören isimler oldu.
Raid kategorisinde ise 1.Haluk Kutay/ Ali Kutay, 2.Göktuğ Güzelbey/ Hüseyin Murat Özkargın, 3.Turgay Düzcü/ Serhat Şükrü Yaylalı ikilisi podyum görürken, Raid motorsiklet kategorisinde yarışan tek pilot Barış Bilen Vural’ın ödüllerini alması sonucunda 7.Transanatolia Rally Raid sona erdi.

Transanatolia Rally Raid adrenalini, kasım ayında gerçekleşecek olan Baja Anatolia ile hız kesmeden yoluna devam edecek.