Mercedes SLC mevsimi başladı. Araba Dergisi otostil

Mercedes SLC mevsimi başladı

Mercedes SLC mevsimi başladı

Mercedes SLK’yı beğenmeyen herhalde yoktur. Bu gerçek 4 mevsimlik model, sahip olduğu metal tavanı ile hem üstü açık otomobilleri güvensiz bulanların ön yargılarını yıktı hem de gerçekten yılın her anı sorunsuz kullanılabilir bir model oldu.

Öncülerinde hep güçlü motorlarıyla adından söz ettiren SLC ya da eski adıyla SLK, yeni neslinde ise artık ekonomik olmanın da peşinde. Bunun için Mercedes’in pek çok modelinde kullanılan 4 silindirli turbo destekli 1.6 litrelik motorla donatılan otomobil bu güç ünitesi ile nispeten güçlü ve ekonomik olmayı başarmış. Ancak aracın asıl ekonomisini sağlayansa yeni modelde kullanılmaya başlanan 9 ileri otomatik şanzıman. Bu vites kutusu da firmanın farklı modellerinde kullanılan bir ünite. Ancak bu araç ile uyumu oldukça yüksek ve bu sayede SLC hem performanslı hem de ekonomik olmayı başarıyor.

BENZİNLİ MOTOR TANIDIK

5300 d/d’de 156 HP güç ve 1200 d/d’de 250 Nm tork üreten SLC, alt devirden gelen yüksek torku sayesinde 1.5 tonluk ağırlığının dezavantajlarını hissettirmiyor. Kısa oranlı şanzımanın da bunlara eklenmesiyle 0-100 km/s hızlanmasını testlerimizde 8.6 saniyede tamamlayan model, yüksek süratlere çıkma konusunda da en ufak bir yorgunluk hissettirmiyor. Açıkçası eski nesli de kullanan biri olarak yeni modelin bu kadar iyi olacağını tahmin etmemiştim.

http://www.mercedes.com.tr

Yüksek süratlerde yanal rüzgarlardan biraz etkilenen SLC, sert ayarlı süspansiyonları ve geniş lastikleri ile virajlarda sürücüsüne güven verse de şehir içinde yorucu olabiliyor. Aracın karoser esnemelerinin oldukça sert olmasına bir de iki kişilik gövde nedeniyle nispeten kısa olan dingil mesafesi eklenince iç mekanda uzun süreli yolculuklar yorucu bir hal alıyor.

Ortak parçaların hakimiyetindeki iç mekanında tüm düğme ve kumandaların kolayca kontrol edilebildiği araçta benim hoşuma gitmeyen tek bir detay oldu. O da camdan tavan.

Ne yazık ki test aracında Magic Sky isimli sistem yer almıyordu. Bu sistem ile SLC’nin cam tavanını elektronik olarak karartmak mümkün. Ancak bu sistem olmadığı ve herhangi bir perde de tavana monte edilmediği için güneşli günlerde iç mekan çok ısınıyor ve içeriye fazla güneş alınıyor.
Bunun dışındaysa her şey tam olması gerektiği gibi; kaliteli, elit, sportif…

TASARIM BİRAZ DEĞİŞTİRİLMİŞ

SLC yerini aldığı SLK’ya göre tasarım olarak bir takım küçük farklılıklara sahip. Öncelikle aracın ön kısmında E Serisi ile benzer çizgiler kullanılmış. Ancak elbette iki model arasında hala önemli farklar var. Arka kısımda ise değişiklikler daha sınırlı tutulmuş; SL modeliyle olan benzerlikler devam ettirilmiş. Bu SLC için önemli bir artı; onu daha elegant gösteriyor.

Fiyat konusunda oldukça esnek olan SLC’nin baz modeli olan SLC 180, 210 bin TL’lik fiyat etiketine sahip. Ancak bu fiyatta araç bulmak pek mümkün değil. Satışa sunulan pek çok araçta mutlaka opsiyonel donanımlar veya en azından AMG Paket oluyor. Tüm bunlar da satış fiyatını 10-15 bin TL artırıyor.

Peki ama bu fiyat 1.6 litrelik bir otomobil için yüksek mi? Bu sorunun cevabı sadece motor olarak kesinlikle evet. Ancak söz konusu araç Mercedes logolu ve üstü açık bir modelse o zaman cevap bir anda “hayır, yüksek değil” olarak değişiyor. Bu kadar keyfi çoğu markanın 2.0 litrelik motorlarında bile bulmak çok zor.

SONUÇ

Mercedes SLK ya da yeni adıyla SLC benim için büyük sürprizleri olan bir model oldu. Bu kadar keyif veren üstü açık bir otomobilin 1.6 litrelik motora sahip olması firmanın önemli bir başarısı. Katlanır metal tavanın camdan yapısı dışında hoşuma gitmeyen detayı olmayan SLC, zengin aksesuar listesi sayesinde kişiselleştirilmesiyle de farkını ortaya koyuyor. Ancak bana göre aracı satın alırken günlük kullanımı da düşünerek 17 inçten büyük jantları tercih etmemekte fayda var.

Teknik veriler Mercedes SLC 180

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/2
Motor hacmi 1595 cc
Maksimum güç 156 HP-5300 d/d
Maksimum tork 250 Nm-1200 d/d
Son hız 223 km/s
0-100 km/s hızlanma 8.1 sn
Şanzıman 9 ileri otomatik
Aktarma Arkadan itişli
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/Disk
Lastikler 225/40 R18- 245/35 R18
Depo kapasitesi 60 lt
Bagaj hacmi 225-335 lt
Ağırlık 1460 kg
Tüketim (fab. ver.) 5.2/6.1/7.7 lt/100 km
Uzunluk 4133 mm
Genişlik 1810 mm
Yükseklik 1301 mm
Aks mesafesi 2430 mm
Fiyat 279.400 TL

OTOSTİL Test Verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 8.6
0-400 m (sn) 14.3
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 38.7
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 39.0
Gürültü 100 km/s (dB) 65
Test tüketimi (lt/100 km) 8.1
Menzil (km) 741 km

Beğendi/Beğenmedi

Murat Tosun Beğendi
Mert Duran Beğendi
Gürkan Gençyılmaz Beğenmedi