Sürüş kabiliyeti onun işi | OTOSTİL

Sürüş kabiliyeti onun işi

Sürüş kabiliyeti onun işi

Kompakt sınıfın en sportiflerinden Ford Focus, motor yelpazesine 1.5 dizel otomatik kombinasyonunu da ekleyince, iddiasını daha da yukarı çıkarttı.

Ford Focus’un yenilenen tasarımı bir bakışta dikkatleri üzerine çekebiliyor. Araç geçmiş dönemlere göre artık daha kaslı ve daha bir sportif görünüyor. Aston Martin tarzı ızgarası, 3 bölmeli kaputu, Xenon farlar ve krom detaylarla süslenmiş sis farları, ön tasarımı çok daha modern hale getirmiş.

Arka stop grubu makyajdan önce daha inceydi makyaj sonrasında ise arka çamurluğa kadar taşıyordu ve bu taşan kısım küçültüldü. Ön tarafta olduğu gibi arka tamponun değiştiğini görüyoruz. Bunun dışında başka bir değişiklik yok. Profilden baktığımızda ise cam altlarındaki krom detaylar, karartılmış camlar ve belirginleşen sportif çizgiler fark ediliyor. Modelin çamurlukları ilk tanıtıldığı dönemde kaslı görünmesine rağmen artık rakiplerinden daha mütevazi görülebiliyor.

Kalitesi yükseltilmiş

Focus’un iç mekanı oldukça iyi kaliteli görünüyor. Elimizi attığımız hemen hemen her bölüm yumuşak deri malzeme ile kaplanmış. Sadece kapı kolları etrafında orta sertlikte malzemeler kullanılmış. Focus hala bu alanda segmetinin en iyilerinden biri. Orta konsolun en üstündeki kısım artık bütünüyle değişmiş. Bu alana 8 inçlik dokunmatik bir ekran eklenmiş. Ekran üzerinden navigasyon, müzik sistemi ve klima kontrollerine ulaşmak mümkün. Ekranın dokunmatik hassasiyeti çok yüksek olmasa da beklentileri karşılıyor. Bu 8 inçlik dokunmatik ekranda Apple CarPlay bağlantısı da bulunuyor.

Focus’un ekranında Vale modu olarak anılan bir özellik bulunuyor. Bu özelliği devreye aldığınızda siz şifre girene kadar kimse ekranı kullanamıyor ve navigasyondaki ev adresiniz gibi özel bilgilerinizi göremiyor. Aracın iç mekanında yeterli boş göz ve alan mevcut. Hatta eskisine göre az da olsa gelişim kaydedilmiş.

Ford Focus’un ön bölümünde sunulan diz mesafesi yeterli seviyede. Arka kısım ise yolculara çok bonkör davranmıyor. Tavanın düz yapısı ve geniş camlar iç mekanın aydınlık olmasını sağlıyor. Otomobilin bagaj hacmi ise 316 litre ve rakipleriyle kıyasladığımızda bu hacmin küçük kaldığını görüyoruz. Rakiplerinin 400 litreyi geçtiğini düşünürsek bu hacim artık küçük sınıf modellerle yarışabiliyor.

Park etmek çok kolay

Ford Focus’da park etmek artık çok kolay. Otomatik park sistemi, Focus’ta Dikey Park ve Paralel Park Çıkış yardımı özellikleriyle geliştirilmiş. Sistem paralel veya dikey park seçiminize göre uygun park yerini buluyor ve park etmeniz için tüm direksiyon manevralarını kendisi yapıyor. Size ise ekranda belirtilen şekilde vites geçişlerini yapıp gaz ve fren pedalını kontrol etmek kalıyor.

Yeni motor çok iddialı

Ford tarafından üretilen yeni nesil 1.5 litrelik hacmindeki turbo dizel motor Focus ve diğer Ford modellerinde kullanılmaya başlandı. 1499 cc hacmindeki turbo dizel motor 3600 d/d’da 120 HP güç üretiyor. Geometrik turbo sayesinde alt ve üst devirlerde yüksek performans sağlıyor. Motorun torku ise 1750 d/d’da 300 Nm.

1.5 TDCI motor sadece PowerShift adı verilen çift kavramalı 6 ileri otomatik şanzımanla sunuluyor. Şanzıman geçişlerde oldukça yumuşak ve sarsıntısız. Sport modu da bulunan şanzıman daha geç vites değiştirerek sportif kullanıma imkan tanıyor. Ekonomi odaklı şanzıman istenirse manuel vites değişimlerini de mümkün kılıyor. Direksiyonun arkasındaki kulakçıklarla vites büyütüp küçültmek mümkün.

Ford Focus1.5 TDCI PowerShift’in maksimum hızı 193 km/s olarak belirtiliyor. Test sürüşlerimizde otomobilin 11.1 saniyede 0’dan 100 km/s’ye çıktığını belirledik. 5.8 lt/100 km’lik test tüketimi de otomobilin ekonomik olduğunu gösteriyor.

Yol tutuş onun işi

Yol tutuş konusunda başarılı olan süspansiyonlar konfor konusunda da üstüne düşeni iyi yapıyor. Yürüyen aksamın ayarları çok yumuşak değil ancak süspansiyonlar darbeleri gerçekten çok iyi emiyor. Bozuk yollardaysa gürültülü ve sert çalışan süspansiyon konfor konusunda az da olsa ödün veriyor. Focus yol tutuş konusunda hep sınıfının en iyilerinden olmuştur. Bu versiyonda da durum pek farklı değil.

Sonuç

Yeni dizel motoru ve otomatik şanzımanı ile Focus çok başarılı bir otomobil olmuş. Bu birliktelikle araç hem performanslı hem de ekonomik olmayı başarıyor. Görünen tek eksiği bagajının küçük kalması. Fakat onun dışında sürüş, motor ve konfor konularında Focus hala çoğu rakibinden iyi.

TEKNİK VERİLER Ford Focus

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı /4/Dizel
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/2
Motor hacmi 1499 cc
Maksimum güç 120 HP-3600 d/d
Maksimum tork 300 Nm-1750 d/d
Son hız 193 km/s
0-100 km/s hızlanma 10.9 sn
Şanzıman 6 ileri Powershift
Aktarma Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/ disk
Lastikler 205/55 R16
Depo kapasitesi 53 lt
Bagaj hacmi 316 lt
Ağırlık 1358 kg
Tüketim (fab. ver.) 3.9/4.2/4.9 lt/100 km
Uzunluk 4360 mm
Genişlik 2010 mm
Yükseklik 1469 mm
Aks mesafesi 2648 mm
Fiyat 96.070 TL

Oto STİL Test verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 11.1
0-400 m (sn) 20.9
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 40.0
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 40.4
Gürültü 100 km/s (dB) 67
Test tüketimi (lt/100 km) 5.8
Menzil (km) 914

Beğendi/Beğenmedi

Murat Tosun Beğendi
Mert Duran Beğendi
Gürkan Gençyılmaz Beğendi
Deniz Metin Beğenmedi