Otomobilin tarifi | OTOSTİL

Otomobilin tarifi

Otomobilin tarifi

Mercedes-Benz E Serisi’nin en uygun fiyatlı alternatifi E 180, neredeyse kusursuz yapısıyla en zor beğenenleri bile kendisine hayran bıraktırıyor; Türkiye paketi ile satın alındığında da daha fazlasına gerek yok dedirtiyor.

Son zamanlarda ürettiği araçlarla büyük bir hamle yapan Mercedes-Benz elde ettiği satış rakamları ile tarihi zirveleri zorluyor. Farklı sınıflardaki araçları ile genç-yaşlı, kadın-erkek demeden herkesi kendisine hayran bıraktıran Mercedes-Benz, E Serisi’nde sunmaya başladığı 1.6 litrelik motor seçeneği ile daha fazlasına gerek yok dedirtiyor.

Önden arkaya uyum içindeki tasarım gözleri okşuyor

Yapılan makyaj operasyonu ile yeni bir yüze kavuşan E Serisi, artık çok daha dinamik bir otomobil halini aldı. Her ne kadar aslında üst-orta sınıfta yer alsa da aracın dinamik çizgileri ona sportiflik de katmış. Zor beğenenlerin bile özellikle akşamları LED’li farları ile dönüp bir daha bakmasını sağlayan E 180 arka kısmında ve profilinde ise ağırbaşlı kimliğini ortaya koyuyor.

Geniş çamurlukları ve omuz çizgisi ile sınıfının en güçlü görünen modellerinden olan E Serisi’nin tasarımı özelikle makyajdan önceki versiyon düşünüldüğünde çok daha başarılı.

mercedes_e180

Geniş iç mekan sanki bir salon

Son derece kaliteli malzemelerle hazırlanmış ve geniş iç mekanı ile 5 kişi için yeterli genişliğe sahip olan E 180 ister sürücü koltuğunda isterseniz de arka koltukta oturun araçtan inmemeniz için her şeyi sağlıyor. Kaliteli deri, ferah atmosfer, modele göre alüminyum ve ahşap kaplama gibi donanımlar E 180 ile yapılan uzun km’lerin bir solukla sonlandırılmasını sağlıyor.

2.8 metrelik dingil mesafesi sayesinde hem oldukça bonkör bir yaşam alanı hem de 540 litre gibi büyük ve kullanışlı bir yükleme alanına sahip olan E 180, ne yazık ki eğer hafızalı koltuklar tercih edilmezse ön koltukları manuel olarak ileri-geri hareket ettiriyor. Bu da ister istemez keşke tasarruf başka yerden yapılsaydı eleştirisini beraberinde getiriyor.

mercedes_e180

1.6 litrelik motor insanı şaşırtıyor

Firmanın ürün gamındaki pek çok modelde kullanılan 1.6 litrelik benzinli motordan güç alan E 180 ilk anda subjektif eleştirilerin hedefi oluyor; ister istemez insanın aklına “ Acaba bu motor bu kasaya yeter mi?” sorusu geliyor. Hiç şüpheniz olmasın ki bu sorunun cevabı tartışmasız evet. Sadece ilk hareket anında serinkanlı olan motor araç ilerlemeye başladığı anda uyum içinde çalıştığı 7 ileri oranlı otomatik şanzımanı sayesinde performans ve konfor beklentilerini karşılamakta bir sorun yaşatmıyor. Elbette küçük bir HB gibi atik olmasa da 4.89 metrelik boya ve 1.5 tondan fazla olan ağırlığa rağmen E 180 sürücüsünü mutlu etmek için elinden gelenin en iyisini yapıyor.

Elbette bu durum beraberinde ne yazık ki önemli bir dezavantajı da getiriyor; o da yüksek yakıt tüketimi. Eğer otoyol tarzı bir kullanım içindeyseniz fabrika verisi değerlere ulaşmak oldukça kolayken en ufak bir trafik de E 180 çok rahat 10 lt/100 km’lik tüketim sonuçlarına ulaşıyor. Büyük depo ile menzil uzunken iç mekana gelen gürültü seviyesi de düşük.

mercedes_e180

Büyük cüsseye rağmen izine sadık

E 180 sahipleri her ne kadar araçlarını konfor odaklı kullanımlar için satın alsalar da belirli ölçüde sportif kullanımlar d onlar için sorun olmayacaktır. Hassas ve direkt çalışan direksiyon sayesinde yönlendirmelerin kolayca yapılabildiği E 180, izine de son derece sadık bir otomobil. Salınımların tahmin edilenden az olduğu araç kasislerden geçerken iç mekandaki konforun tırpanlanmasına izin vermiyor. Uzun dingil mesafesi nedeniyle boyuna engellerde ise konfor bir miktar azalıyor.

mercedes_e180

Donanım için ilave masrafa gerek yok

Ülkemize bayiler tarafından hemen hemen benzer donanım paketler ile ithal edilen E 180 için sunulan Türkiye paketleri yeterli kalemleri bünyesinde barındırıyor. Elbette zengin opsiyonel donanımlardan her zevke uygun ilaveler bulmak mümkün ancak bu gibi bir durumda da hem bekleme süresi uzuyor hem de aracın fiyatı 200 bin TL sınırına yaklaşıyor ve aracın albenisi azalıyor.

Son zamanlarda pek çok otomobilde görülen otomatik park sistemine de sahip olan E 180 bu sayede gereken durumlarda kısa süre içinde kolayca enine park etme işlemini de gerçekleştirebiliyor.

Beğendik

Prestij, tasarım, güvenlik, konfor, kalite, motor-şanzıman uyumu

Beğenmedik

Tüketim, manuel koltuk ayarı

Teknik veriler Mercedes-Benz E 180

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde uzunlamasına

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1595 cc

Maksimum güç 156 HP-5300 d/d

Maksimum tork 250 Nm-1250-4000 d/d

Son hız 220 km/s

0-100 km/s hızlanma 9.6 sn

Şanzıman 7 ileri G-Tronic

Aktarma Arkadan itiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk

Lastikler 245/45 R17

Depo kapasitesi 89 lt

Bagaj hacmi 540 lt

Ağırlık 1650 kg

Tüketim (fab. ver.) 5.3/6.3/8.0 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 9.8 lt/100 km

Uzunluk 4879 mm

Genişlik 1854 mm

Yükseklik 1474 mm

Aks mesafesi 2874 mm

Fiyat 168.695 TL

Tasarım 9/10

Yapılan makyaj operasyonu ile çok daha dinamik bir yüze kavuşan E Serisi özellikle gece LED farları ile kendisine hayran bıraktırıyor. Önden arkaya bütünlük içindeki tasarımda sportif tatlar elit bir kişilikle harmanlanmış.

İç mekan 9/10

5 kişi için son derece konforlu olan iç mekanda kusur bulmak çok zor. Kaliteli malzemelerin ağırlığındaki yaşam alanında çok farklı renk ve döşeme seçeneğini sunulması herkesin zevkine uygun bir araç yaratmasına olanak tanıyor.

Motor / Performans 7/10

Büyük cüsseye hayat veren 1.6 litrelik motor kendisini diğer modellerdeki başarısıyla kanıtladı. 7 ileri oranlı otomatik şanzımanla uyum içindeki güç ünitesinin tork dağılımı da homojen. İlk kalkışlarda ağırlık önemli bir dezavantajken ilk hareketten sonra aracın 1.6 litrelik motora sahip olduğunu anlamak çok zor.

Kullanım / Sürüş özellikleri 8/10

Konforlu sürüş karakteriyle öne çıkan E 180 buna rağmen istendiğinde motorunun izin verdiği ölçüde sportif olmayı da başarıyor. Hassas çalışan direksiyon sistemiyle beğeni toplayan E 180 gürültüyü iç mekana taşımamasıyla da puan topluyor.

Fiyat / Donanım 8/10

Sahip olduğu özellikler dikkate alındığında ulaşılabilir bir fiyat etiketine sahip olan E 180 zengin aksesuar paketleri ile çok rahat bir şekilde 200 bin TL sınırını aşabiliyor. Ancak test aracındaki gibi 165 bin TL düzeyin de bir ücret ödeyerek satın alınan versiyonlar da hemen hemen tüm kullanıcıları memnun etmeye yetecektir.

Sonuç

En ucuz E Serisi olan E 180, 1.6 litrelik motoruyla ilk anda önyargılı eleştirilerin hedefinde olsa da yapılan ilk sürüş sonunda kendisine hayran bıraktırmayı başarıyor. Araçla ilgili yapılabilecek en büyük eleştiri büyük kasa ve buna bağlı olarak yüksek ağırlık nedeniyle artan yakıt tüketimi iken konfor ve güvenlik konularında neredeyse eksiksiz bir prestijli modeli 165 bin TL dolayında fiyatla satın almak günümüz kur ve vergilerinde önemli bir artı.

mercedes_e180

Tarif bence de bu

Mercedes otomobillerini ister sevin ister sevmeyin ama bana göre de otomobilin tam tarifi bu olmalı. Görmek, hissetmek, beğenmek ve kendinizi güvende hissetmek çok önemli ve E Serisi bunların hepsini yerine getiriyor. Elbette tüm bunların yanında sürüş keyfi ve sürüş güvenliği konularında da E Serisi bence otomobil beklentilerini tam olarak karşılayan bir bütün olmuş.