Yeni BMW 5 Serisi testi Yeni BMW Yeni 5 Serisi BMW modelleri

Keşke bu test bitmese: Yeni BMW 5 Serisi

Keşke bu test bitmese: Yeni BMW 5 Serisi

Yeni BMW 5 Serisi testi. BMW’nin satış adetlerinde en önemli modellerinden olan BMW 5 Serisi’nin otomobil dünyasındaki yolculuğu 1972 yılından günümüze kadar devam ediyor. Bilindiği üzere markanın E segmentindeki son temsilcisi F10 kasa 2010 yılında satışa çıkmıştı. 6 yıl süren üretim sonunda gözler BMW 5 serisi G30 kasaya çevrilmişti. Nihayet 7. nesil BMW 5 Serisi karşımıza çıktı. Ailenin yeni yüzü olarak kendini gösteren bu otomobil F10 kasaya göre daha büyük yapısı, daha lüks yaşam alanı, daha geniş bagaj hacmi, daha hafif kasası ve yepyeni donanımları ile boy göstermeye başladı.

Sanki 7 Serisi Yeni BMW 5 Serisi testi

BMW 5 Serisi’nin tasarımı ve iç dizaynı ile yenilenen bir form ve G30 kodu ile karşımıza çıkan yeni 5 Serisi, eski nesillere nazaran çıtayı bir adım üste çıkarabilecek bir model olarak dikkat çekiyor. BMW’nin 7 Serisi’nde sunduğu bazı özelliklere 5 Serisi’nde de sunuyor olması araç sahiplerini çok mutlu edecektir.

Aracın dış tasarımından yenilenen adaptif LED teknoloji fark takımı ilk bakışta dikkatimi çeken değişiklikler arasında. Ön tarafta değişken bir far formuna yer veren Bavyeralı tasarım ekibi arka tarafta ise sadelikten ödün vermemiş. Araç öncüsünden daha dinamik bir görünüme kavuşmuşken sportifliğinden de bir şey kaybetmemiş.

Yeni BMW 5 Serisi eski nesline göre 36 mm daha uzun. Bununla birlikte 6 mm geniş, 2 mm yüksek ve 7 mm daha fazla dingil mesafesine sahip. Bu değişimler sonucun da bagaj hacmi 10 litre büyüyüp 530 litreye çıkmış.
Huzurlu iç mekan

Yeni BMW 5 Serisi’nin iç mekanı ise büyük ağabey 7 Serisi’nden izler taşıyor. Bir önceki nesline göre daha kaliteli malzemeler kullanılmış. Aracın sınıfında olması gereken lüks yapı korunmuş. Ancak detaylara indiğimizde ana hatların korunduğu dikkatlerden kaçmıyor. Ne yazık ki BMW yenilenmeye rağmen çok özgün olmayan tasarımı devam ettirmiş gibi görünüyor. Dakota ve Nappa deri kaplama alanlar ve aynı şekilde deri koltuklar, 8 farklı modda programlanabilen masaj fonksiyonlu koltuklar gibi detaylar bu aracın lüks algısını oluşturuyor.

BMW 5 serisi modelinde teknolojik konfor özellikleri ve eğlence yapısı da geliştirilmiş. Bunlar arasında Head – Up Display öne çıkıyor. 800 x 400 piksel çözünürlüğe sahip bu ekran da %70’e varan büyüme söz konusu.

Yeni BMW 5 Serisi testi

Bunun yanı sıra iDrive sistemi geliştirişmiş ve 10.25 inçlik dokunmatik multimedya ekranı üzerinde daha kaliteli ekran grafikleri ile sunulmuş. Aynı zamanda bu ekran, sahip olduğu 3D sensörleri sayesinde parmak hareketleri ile kontrole izin veriyor. BMW 5 Serisi’nin geliştirilmiş navigasyon sisteminde gerçek zamanlı trafik bilgileri de size doğru trafik bilgi akışı sağlayarak güvenli ve rahat bir yolculuk yapmanızı sağlıyor.

Opsiyonel olarak sunulan müzik sistemi ise tek kelimeyle enfes. Her tınıyı hissetmenizi sağlayan müzik sisteminin ses kalitesi ve çıkış gücü yüksek.

Kuzu görünümlü kurt Yeni BMW 5 Serisi testi

Konuğum olan BMW 5 Serisi’nde 2.0 litrelik dizel motor görev yapıyordu. Dört silindirli 190 HP güç ve 400 Nm tork gücüne sahip olan motor her geçen nesilde daha da güçlendi ve artık benzinlilerle rekabet edebilecek güce kavuştu. Bu motora 8 ileri otomatik şanzıman eşlik ediyor. Fabrika verilerine göre 0 – 100 km/s hızlanması 7.5 saniye olan 520d 100 km’de ortalama 4.7 litrelik yakıt tüketim değerine sahip. İlk andan itibaren yüksek hızlanma isteğine sahip olan motor kesintisiz biçimde bu gücü sürücüsüne sunmasıyla fark yaratıyor. Şanzımanın tepkilerinin hızlı olması da aracın dizel olduğunu adeta unutturuyor.

Direkt direksiyon sistemiyle kullanım konforunu artıran 520d’nin yürüyen aksamı da değişimden nasibini almış. Öncüsüne göre daha fazla konfor sunan otomobilde iç mekana yansıyan vuruntu ve salınımlar önemli ölçüde gerilemiş. Buna karşılık direksiyon sistemi sportiflik adına hala biraz sert ve bu şehir içinde zaman zaman yorucu olabiliyor.

5 yıldızlı güvenlik 

Yeni BMW 520d güvenlik anlamında oldukça iddialı bir otomobil. Özellikle şerit takip sistemi çok hassas. Sistemin beni şeritte kalmak adına gösterdiği ısrar etkiledi. Sensörlerle şeritleri takip ederek sinyal vermediğiniz sürece direkt direksiyona müdahale ederek sizi şeritte tutmaya çalışıyor.

Bu aracın bir diğer önemli özelliği olan ve ilk olarak 7 Serisi’nde karşımıza çıkan uzaktan kumandalı park sistemi ise özellikle İstanbul gibi dar park alanlarına sahip yerler için çok önemli bir donanım. Araçtaki uzaktan kumanda ile siz otomobilden indikten sonra onu park edebiliyorsunuz. Dar alanlarda dikey ileri ve geri hareket kumanda ile hareket ettirebiliyorsunuz. Sistem aynı zamanda bu esnada otomobilin önünde ya da arkasına çarpabileceği herhangi bir şey algılarsa hemen fren yaparak duruyor. 5 Serisi EuroNCAP çarpışma testlerinden de kısa süre önce 5 yıldız alarak güvenlik konusunda eksiksiz olduğunu da kanıtladı.

https://www.bmw.com.tr/tr/index.html

Sonuç

Motorundan karoserine kadar el değmemiş noktası kalmayan 5 Serisi önceki nesline göre çok önemli gelişmeler göstermiş. Artık daha fazla konfor sunan otomobil buna karşılık hala sınıfının en sportif sedanlarından birisi. 520d çıtayı o kadar yukarı çıkarmış ki rakipleri için artık hataya yer yok.

Yeni BMW 5 Serisi testi

Yeni BMW 5 Serisi testi

TEKNİK VERİLER BMW 5.20 D
Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı /4/Dizel
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/2
Motor hacmi 1995 cc
Maksimum güç 190 HP-4000 d/d
Maksimum tork 400 Nm-2500 d/d
Son hız 238 km/s
0-100 km/s hızlanma 7.5 sn
Şanzıman 8 ileri otomatik
Aktarma Arkadan çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/ disk
Lastikler 225/55 R19
Depo kapasitesi 66 lt
Bagaj hacmi 530 lt
Ağırlık 1615 kg
Tüketim (fab. ver.) 4.3/4.7/5.3 lt/100 km
Uzunluk 4936 mm
Genişlik 1868 mm
Yükseklik 1467 mm
Aks mesafesi 2975 mm
Fiyat 423.400 TL

Oto STİL Test verileri
0-100 km/s hızlanma (sn) 7.8
0-400 m (sn) 16.2
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 39.1
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 38.9
Gürültü 100 km/s (dB) 64
Test tüketimi (lt/100 km) 6.2
Menzil (km) 1064

Beğendi/Beğenmedi
Murat Tosun Beğendi
Mert Duran Beğendi
Gürkan Gençyılmaz Beğendi

Yeni BMW 5 Serisi testi