Yeni Mercedes E Serisi testi Mercedes Benz Mercedes modelleri

Biz ona arabaların tarifi diyoruz: Yeni Mercedes E Serisi

Biz ona arabaların tarifi diyoruz: Yeni Mercedes E Serisi

Yeni Mercedes E Serisi testi. Mercedes E Serisi yenilenesiyle eskisine göre çok daha kaliteli görünen detaylara sahip olmuş. Premium araçlar arasında da çıtayı yükseğe çıkaran Mercedes E300, hangi açıdan bakarsanız bakın dikkatinizi onun üzerine çekecek kadar çok iddialı bir otomobil haline gelmiş.

Mercedes E300 de önemli avantajlardan birisi arka tasarım detaylarının da ön tasarım ile birebir uyumlu olması. Profil görünümünde de hareketli bir yapının tercih edildiği araç bu bölümden bakıldığında coupe formuna gönderme yapan detaylar sunuyor bizlere. Mercedes E300’un uzun ve geniş kaputu, yukarı bakan ön farları ve büyük hava girişlerine sahip geniş ön yüzü, bu ağırbaşlı otomobile sportiflik katmış.

Kaliteli ve sportif görünen bir dış tasarımda benim gözüm ise bu araçta klasik Mercedes yıldızının kaputta kendisine yer bulmasıydı. Direksiyona geçince bu logo size hem keyif veriyor hem de park sensörüne gerek kalmadan kerteriz almanızı sağlıyor.

Bu araç AMG gövde kitine sahip. Yani standart hali bile etkileyici olan E Serisi’nin dışında bu modelde başta jantlar olmak üzere bir takım değişiklikler var. Görselliğe yönelik olsa da bu değişiklikler bile aracın sportif sedan olmasını sağlamış.

Evden bile konforlu

Mercedes E300’un içine geçtiğimizde sizi etkilememesi imkansız. E Serisi’nin ayırt edici özelliği olan konfor ve lüks iç mekanda kesintisiz olarak devam ediyor. Gövdede olduğu gibi kabinde de Avantgarde, Exclusive ve AMG iç mekan tasarım konseptleri bulunuyor.

Yeni Mercedes E Serisi testi

Mercedes E Serisi’nin orta konsolunun merkezinde devasa büyüklükteki dijital ekran yer alıyor. Neredeyse kokpiti tamamen kaplayan bu ekrandan otomobilin bütün özelliklerine ulaşmanız mümkün. Diğer Mercedes modellerindeki gibi sonradan eklenmiş gibi duran ekranlara kıyasla konsola gömülü bu ekran göze çok daha hoş geliyor. Aracın alışılagelmiş vites körüğü olmadığı için bu alanda da multimedya sisteminin kumandalarına yer verilmiş.

Yaşam alanı olarak Mercedes E Serisi oldukça ferah ve rahat bir yolculuk yapmanızı sağlıyor. İki koltuk arasında sunulan genişlik eskisine göre çok daha iyi durumda. Sürücü ile yolcu arasında artık çok daha fazla bir yaşam alanı var. Arka koltuklar da diz mesafesi pek çok rakibinden daha başarılı. Farklı döşeme seçeneği sunulan araçta, sizi sıkı sıkı saran veya konforuyla ön plana çıkan farklı koltuk seçenekleri arasından seçim yapmanız mümkün.

Sürüş modlarıyla karakteri değişiyor

Mercedes E 300’de 2.0 litrelik benzinli motor yer alıyor. Bu motor araca 245 HP güç ve 370 Nm tork sağlıyor. Bu kombinasyona 9 ileri oranlı otomatik şanzıman eşlik ediyor. Fabrika verilerine göre 0 – 100 km/s hızlanması 6.2 saniyede gerçekleştiren E300 kağıt üstünde bile oldukça iddialı bir sedan olduğun ortaya koyuyor.

Direksiyonuna geçtiğim E300 ile 3 gün boyunca beraberdim. Bu süre boyunca ortalama yakıt tüketimi 9.2 litre oldu. Bu değer aracın sundukları, sınıfı ve İstanbul trafiği düşünülürse oldukça iyi.

Bu motorun her zaman güç üretme konusunda hazır olması benim çok hoşuma gitti. Yani ayağımı ne zaman gaz pedalına koysam tam tepki verdi ve istediğim performansa ulaştım.

Mercedes E 300’de diğer Mercedes modellerinde olduğu gibi birçok farklı sürüş modları yer alıyor. Araçta her ihtiyaca cevap verebilen sürüş modlarıyla farklı tüketici beklentilerine de cevap verilebiliyor.

Yeni Mercedes E Serisi testi

Konu sürüş konforu olduğunda Mercedes hep ön sıralarda olmuştur. Konfor odaklı bir otomobil olan E Serisi, performans istendiğinde de sürücüsüne eksiksiz bir otomobil olduğunu ispatlıyor. Direkt çalışan direksiyon sistemi ve darbe emiş konusunda hassas çalışan yürüyen aksamı ile E 300 özellikle arka koltukta oturanlar için unutulmaz bir deneyim sunuyor.

Güvenlik konusunda ise Mercedes hep iddialı bir üretici olmuştur. Markanın genlerinde güvenlik birinci öncelikli konulardan birisini oluşturuyor. Elektronik yardımcılarının da kusursuza yakın bir şekilde çalışması onun en önemli artılardan biri. E Serisi 2016 yılında Euro NCAP çarpışma testinden 5 yıldız almayı başarmış bir otomobil.

https://www.mercedes-benz.com.tr/

Sonuç

Mercedes E300 pek çok konuda çıtayı o kadar yukarı taşımış ki diğer premium rakipleri onu kıskanarak izliyor. Güçlü ve performanslı motorunun öne çıktığı araç vergi dezavantajlı motoru nedeniyle ülkemizde daha çok 1.6 litrelik motorla tercih edilecek olsa da böylesi bir güç ünitesinin varlığını bilmek bile güzel.

Yeni Mercedes E Serisi testi

Yeni Mercedes E Serisi testi

Teknik Veriler Mercedes E300 AMG

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4/Benzin
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/2
Motor hacmi 1991 cc
Maksimum güç 245 HP-5500 d/d
Maksimum tork 370 Nm-1300 d/d
Son hız 250 km/s
0-100 km/s hızlanma 6.2 sn
Şanzıman 9 ileri otomatik
Aktarma Arkadan itiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk
Lastikler 245/35-275/30 R20
Depo kapasitesi 73 lt
Bagaj hacmi 540 lt
Ağırlık 1655 kg
Tüketim (fab. ver.) 5.8/6.9/8.8 lt/100 km
Uzunluk 4923 mm
Genişlik 1852 mm
Yükseklik 1468 mm
Aks mesafesi 2939 mm
Fiyat 392.000 TL

OTOSTİL Test Verileri
0-100 km/s hızlanma (sn) 6.4
0-400 m (sn) 13.8
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 40.1
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 40.2
Gürültü 100 km/s (dB) 67
Test tüketimi (lt/100 km) 9.2
Menzil (km) 793

Beğendi/Beğenmedi
Murat Tosun Beğendi
Mert Duran Beğendi
Gürkan Gençyılmaz Beğendi

Yeni Mercedes E Serisi testi