Orhan Ülgür 2plan hedeflerini anlattı OTOSTİL Dergi

“İkinci el satışlarındaki güven sorununu ortadan kaldırmak istiyoruz”

“İkinci el satışlarındaki güven sorununu ortadan kaldırmak istiyoruz”

Otostil: Kendinizden bahseder misiniz?

Orhan Ülgür: 1984 yılında Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra Çukurova İthalat şirketinde satış elemanı olarak iş hayatıma başladım. Sonrasında BMC-Nissan’da İstanbul Bölge Koordinatörü, sonra da Nissan-Sumitomo’da Satış-Pazarlama Müdürü olarak görev yaptım. Ardından 1994 yılında Doğuş Otomotiv bünyesindeki Volkswagen’de Satış-Pazarlama Direktörü olarak iş yaşamıma devam ettim. Volkswagen’in Türkiye’deki teşkilatının kuruluşunda da görev alarak, 1999 yılından 2004 yılına kadar Doğuş Oto’nun Genel Müdürlüğü’nü görevini yürüttüm. Ardından 2010 yılına kadar Koç Holding bünyesinde Fer-Mas’ın kuruculuğunu ve Genel Müdürlüğünü üstlendim. Ayrıca, çeşitli dönemlerde otomotiv sektöründe yönetim kurulu görevlerinde bulundum. Şu anda da Sky Yatçılık ve 2plan’ı kuruculuğunu ve yöneticiliğini üstleniyorum.

OS: 2plan’dan bahseder misiniz? Neden ikinci el sektörü?

OÜ: 2plan, asıl olarak hem araç sahibi kurumsal tedarikçi firmaların hem de son kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda, sektördeki kısıtlamaların da bilinciyle hareket ederek; ikinci el otomobil pazarında mevcut iş modellerinin işleyişini kolaylaştırmak ve yeni bir değer zinciri yaratmak adına yola çıktı. Her marka, model ve yaşta ikinci el araç alım-satım hizmetlerini, sağlam altyapımız ve deneyimli insan kaynağımız ile tüm Türkiye çapında yaygın ve güçlü bayi teşkilatımızın da katkılarıyla gerçekleştireceğiz.

2plan, son kullanıcıya bayiler üzerinden özel finansman paketleri sunacak ve araç sahibi olmak artık çok daha kolay olacak. İkinci el araç satın almak isteyen son kullanıcılar, istedikleri aracı kendi bütçelerine uygun ödeme seçenekleriyle satın alabilecekler. Bulundukları ildeki 2plan bayisine giden müşteriler beğendikleri aracı, ekspertiz fiyatı doğru belirlenmiş ve özel garanti imkanı sunulmuş olarak; kurumsal bir ikinci el araç satın alma deneyimi yaşayacaklar. 2plan sağladığı geniş yelpazedeki olanaklarla hem bayi hem de müşteri nezdinde güvenli ticaret zemini oluşturacak ve kurumsal ikinci el pazarına çok önemli katkılar sağlayacak.

OS: 2plan’ın hizmetlerinden bahseder misiniz?

OÜ: 2plan’ın değer zincirinde bayiler, tedarikçiler, yatırımcılar, son kullanıcı, banka ve finans kuruluşları, sigorta şirketleri, ekspertiz hizmeti ve mutlu müşteri yer alıyor. Sağladığımız bu olanaklarla ikinci el araç pazarına yeni bir anlayış getirdiğimize inanıyoruz.

Özellikle araç tedariğinde yaşanılan sıkıntılara farklı çözümler sunan 2plan, bayilerine hem araç arzı noktasında hem de stok finansmanında destek olacak. Böylece bayilerinin iş hacimlerini artırmayı hedefliyor. Bunun yanında banka ve finans kuruluşlarıyla yapılan anlaşmalarla, son kullanıcılar, Türkiye ikinci el pazarında hiç örneği olmayan ve sadece 2plan müşterilerine özel finansman paketleriyle araçlarına çok daha kolay sahip olabilecekler.

Bugün baktığımızda Türkiye’de ikinci el araç pazarında yılda yaklaşık 7.5 milyon adet aracın el değiştirdiğini görüyoruz. Bu yıl da 8 milyonu aşacağını tahmin ediyoruz. Biz de 2plan olarak sektörde büyük oyuncu olma hedefindeyiz. 20-25 yıllık deneyime sahip yöneticilerden oluşan bir ekibiz ve ikinci el pazarında farklı farklı sorunlar yaşandığını çok iyi biliyoruz. Kurmuş olduğumuz 2plan iş modeli ile değer zincirindeki tüm süreçlerin işleyişini kolaylaştıracağız. İkinci eldeki araç tedariğinden son kullanıcıya giden yolda 2plan olarak birçok farklı hizmet kalemini tek çatı altında topladık. 2plan’ın farkı tecrübeli organizasyon yapısı, güçlü araç tedarik imkanı, yaygın bayi ağı ile oluşturacağı değer zinciri ve piyasada benzeri olmayan finansman modelleri geliştirdik. Tüm bunlar farkımızı ortaya koyma açısından önemli göstergeler.

OS: 2plan için gelecek dönemdeki hedefleriniz nelerdir?

OÜ: “İkinci el araç pazarında çok fazla sayıda işletme var ve bayi seçimlerinde ince eleyip sık dokuyoruz. Bayilerimizle sözleşmemizi, işletmenin performansına göre deneme sürecinin sonunda imzalıyoruz. Öncelikli arzumuz, otomotiv işine ruhuyla bağlı, işinin başında olan kişilerin yönettiği işletmeler. Sistemimizin sürdürülebilir olması için son kullanıcı nezdinde güven verecek niteliklerdeki bayilerle el sıkışarak Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Adana, Mersin, Denizli, Konya, Kayseri, Gaziantep, Samsun, Trabzon, Kocaeli, Balıkesir, Eskişehir ve İstanbul gibi öncelikli illerdeki bayi yapılanmamızı tamamlıyoruz. Şu an deneme süreci de dahil 13 bayimizle çalışıyoruz. Sözleşme imzaladığımız bayi sayımızı yılsonuna kadar 15’e çıkartacağız ve 2024 yılında, Türkiye’nin dört bir yanında 100’ün üzerinde bayi adedine ulaşmış olacağız. Bayilerimize bilindik şartları koşmuyoruz. Ancak kazan kazan temeline oturttuğumuz sistem sayesinde araç tedarik etme noktasında büyük kolaylıklar getirdiğimiz için bizden araç almayı tercih edecekler. Tüm süreçlerin operasyon güvencesi bizde olduğu için finans kuruluşundan son kullanıcıya kadar güven noktası da biz olacağız. Yapılanmamız doğrultusundaysa 5 yıl içerisinde yıllık 50 bin adetlik satış gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.

OS: İkinci el otomotiv sektörünü değerlendirir misiniz? Ayrıca 2021 yılı beklentileriniz nelerdir?

OÜ: Pandemi döneminin yoğun olarak hissedildiği Nisan ve Mayıs ayları haricinde yıl boyunca ikinci elde talep patlaması yaşandığını gördük. Çünkü yeni normalle birlikte insanlar toplu ulaşım yerine bireysel kullanıma yöneldi. Salgının tedbirleri çerçevesinde fabrikaların üretimi durdurmaları sıfır araçta arz sıkıntısına yol açtı. Bununla birlikte piyasayı desteklemek üzere sunulan düşük faizli kredi koşulları ikinci el araç pazarında ivmelenmeye ve fiyat artışlarına neden oldu. Nisan ve mayıs aylarında pazarda yaşanan yüzde 60’lık daralma haziran ayıyla birlikte tekrar yükselişe geçti. Bunlarla birlikte satışların yüzde 52’lik bölümünü 10 yaş ve üzeri araçların oluşturması da toplumun hala düşük fiyatlı araçlara yöneldiğini göstermekte.

Türkiye pazarında satılan her 10 otomobilden 6’sı ithal araçlardan oluşuyor.  Tedarik sorunuyla birlikte kurlarda yaşanan yükselmeler de sıfır fiyatlarının ve dolaysıyla ikinci el fiyatlarının artmasına neden oldu. Sıfır araç tedarikçileri yaklaşık yüzde 20 oranında yıl sonu hedeflerini artırdı. Tabii buna bağlı olarak sıfırda araç bulunurluğu da artacak. Sıfır araç bulunurluğu artıkça ikinci el fiyatları da dengelenme yoluna girecek. Son 3 aylık dönemde tedarik sorununun yavaş yavaş sonlanacağını ve dolayısıyla ikinci elde de fiyatların yıl sonu itibariyle normalleşmeye başlayacağını öngörüyorum.

Ayrıca, 2021 yılı ile ilgili bir değerlendirme yapabilmemiz için önümüzdeki 5 ayın; firmaların bu yılı nasıl sonlandırıp yeni yıla nasıl bir giriş yapacakları, üretici firmalar ile yapılacak tedarik anlaşmaları, pandemi sürecinde Türkiye ve Dünya ekonomisinin gidişatı, firmaların izleyeceği stratejiler, hükümetin sektöre dair politikaları dikkatle gözlemlenerek analiz edilmesi gerekmektedir.

Orhan Ülgür

Orhan Ülgür