Maziyi arıyor | OTOSTİL

Maziyi arıyor

Maziyi arıyor

Şu anda Opel’in ürün gamındaki tek SUV modeli olan Mokka X, benzinli motoru ve otomatik şanzımanıyla asfaltta ilerlemek için iyi bir yol arkadaşı.

Opel Mokka X, SUV kategorisine Premium tasarım anlayışı ile yepyeni bir boyut kazandırdı. Kompakt gövdesi ve güçlü kaslı çizgileri ile bakışları üzerine çekmeyi başarıyor. Yerden yüksekliği ve büyük alaşımlı jantları ile neredeyse gerçek off-road becerisi vurgulanmaya çalışılmış. Ancak testimize konuk olan önden çekişli versiyon off-road parkurlarından ziyade kendisini asfalt üzerinde daha rahat hissediyor. Şu anda şehir içinde her geçen gün sayısının artması da kullanıcıların bu aracı araziden ziyade şehir içinde kullanmak istemesi. Eğer gerçekten hafif arazide ilerlemek istiyorsanız o zaman 152 HP güç üreten ve 4 tekerlekten çekiş sistemi sunan modeli tercih etmelisiniz.

Opel Mokka X’in iç mekanda oldukça kaliteli malzemeleri tercih etmiş. Yaşam alanında alt taraf biraz karanlık olsa da tavan ve sunroof kullanımı ile o karanlık his engellenmeye çalışılmış. Orta konsolun en üst kısmındaki dokunmatik renkli ekran son dönemlerde tüm markalarında olduğu gibi Mokka X’de de karşımıza çıktı. Test ettiğim süre içerisinde orta konsoldaki dokunmatik ekranı oldukça kullanışlı buldum. Dokunma hassasiyeti de yüksek.

Malum bu aralar havalar soğuk. Ancak bu durum Opel Mokka X önemli değil. Aracın direksiyon simidinin ve ön koltuklarının ısıtmalı olması en soğuk günlerde bile kullanıcısına büyük konfor sağlıyor. İç mekanda tüm yolcuların ihtiyacını karşılayacak sayıda eşya gözleri bulunuyor. Koltukların diz ve bel desteği gibi kolay ayarlanması benim hoşuma giden kısımları oldu. Ön ve arka tarafta sunulan alan tatminkar.

8 versiyon ile zengin

Opel Mokka X ülkemize 8 versiyon ile geliyor. Benim konuğum ise 1.4 litrelik benzinli 140HP güç üreten ve 6 ileri otomatik şanzımanlı önden çekişli model. Motorun karakteri son derece canlı, ayağımı gaz pedalının üstündeyken ne zaman güç istesem Mokka X bunu bana en iyi şekilde hissettirdi. 6 ileri otomatik şanzımanı ise sorunsuz hızlı vites geçişleri ile dikkat çekiyor. Ancak vitesin kontrol panelinde bir sıkıntı yer alıyor ki kullanım esnasında sürücünün işini zorlaştırıyor. Normalde manuel kullanım modu vitesi sağa veya sola ittiğinizde devreye girer. Ancak Opel tasarımcıları bunun yerine vitesin en alt kademesini yani D’nin de altını manuel kullanıma ayırmışlar ki bu son derece kötü bir tercih olmuş. Hep D yani Drive modu en altta olduğu için vitesi bu konuma getirdiğinizde sürekli manuel viteste ilerliyorsunuz ve araç bağırmaya başlıyor.

Zaten çok ekonomik olamayan tüketim bu nedenle daha da yükseliyor. Turbo benzinli motorun fabrika verisi 6.5 litrelik ortalama tüketim değerini yakalamak kolay değil.

Sonuç

Opel Mokka X’i genel olarak beğenmemek çok zor. Konfor, güvenlik, donanım olarak kendi sınıfındaki bir çok modelden daha fazlasını sunuyor. Ama yakıt konusu ise herkesin hoşuna gitmeyecektir. Bu nedenle de dizel motor daha çok talep görüyor.

Teknik veriler Opel Mokka X

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4/ Benzin
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/2
Motor hacmi 1364 cc
Maksimum güç 140 HP-4900 d/d
Maksimum tork 200 Nm-1850 d/d
Son hız 191 km/s
0-100 km/s hızlanma 10.7sn
Şanzıman 6 ileri otomatik
Aktarma Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk
Lastikler 215/55 R18
Depo kapasitesi 53 lt
Bagaj hacmi 356 lt
Ağırlık 1409 kg
Tüketim (fab. ver.) 5.4/6.5/8.4 lt/100 km
Uzunluk 4275 mm
Genişlik 1780 mm
Yükseklik 1658 mm
Aks mesafesi 2555 mm
Fiyat 107.400TL

Otostil Test Verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 11.0
0-400 m (sn) 21.8
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 41.2
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 41.4
Gürültü 100 km/s (dB) 67
Test tüketimi (lt/100 km) 10.4
Menzil (km) 510

Beğendi/Beğenmedi
Murat Tosun Beğendi
Mert Duran Beğenmedi
Gürkan Gençyılmaz Beğenmedi
Deniz Metin Beğenmedi