Hedefinde premiumlar var | OTOSTİL

Hedefinde premiumlar var

Hedefinde premiumlar var

Gebze’de üretilen yeni Honda Civic Sedan keskin tasarımı ve sportif görünümü ile kısa sürede ilgi mıknatısı haline geldi.

Honda Civic tasarım olarak hep iddialı bir otomobil olmuştur. Yeni modelde de durum farklı değil. Yolda giderken veya durduğunuz zaman neredeyse bütün dikkatler sizin üstünüzde oluyor. Ön tasarıma baktığımız zaman tamponun köşelerindeki sinyallerin de etkisiyle sanki bir Amerikan aracı gibi duruyor, ama aynı şeyleri arka tasarım için söylemek biraz zor gibi. Açıkçası arka tasarım daha doğrusu arka stop tasarımı radikal olduğu için herkesin beğenisini kazanmakta zorlanacaktır. Ancak genel olarak dış tasarımı gayet başarılı buldum.

İç mekan konfor odaklı

Honda Civic Sedan dış tasarımda başarılı olduğu gibi iç mekanda da oldukça iyi bir model. Civic Sedan’da sürücüye alçak bir oturma pozisyonu sunuluyor. Bu alçaklık sayesinde de sportif tat elde edilmiş. Aracın görüş açıları alçak pozisyona rağmen çok iyi. Kullanılan malzeme kalitesi olarak oldukça iyi bulduğum Civic, arka yaşam alanında ise çok iyi olmasa da 4 kişilik bir aile için yeterli alanı sunuyor. Araç önden çekişli olmasına rağmen eski nesillerde olmayan şaft tüneli güncel modelde neden kullanılmış anlamak zor.

İç mekanda deri döşeme, navigasyon ekranı, anahtarsız çalıştırma gibi donanımlar sunulduğu için konfor seviyesi eski modellerden daha yüksek.

Tasarımla motor uyumlu

Honda Civic’in sportif dış tasarımının hakkını verircesine motoru da oldukça güçlü bir ünite. 1.6 litrelik hacimden 125 HP güç elde eden motor devir çevirmeyi de seviyor. Versiyona göre bu motorda manuel veya CVT otomatik şanzımanı tercih etmek mümkün. Ben otomatik versiyonu kullanma fırsatı buldum. CVT vites kutusu motordan gelen gücü önemli ölçüde tırpanlıyor. Eski CVT kutularına kıyasla gelişmeler olsa da hala tam istenilen kıvama gelmiş değil. Vites geçişleri ise oldukça sarsıntısız ve hızlı gerçekleşiyor.

Sonuç

Honda Civic Sedan hiç olmadığı kadar iddiali bir otomobil olmuş. Tasarımı, iç mekandaki detaylar, sürüş kalitesi, konforu gibi birçok özelliği eski nesilden de iyi bir hale gelmiş ve sonuçta ortaya hem çok homojen hem de farklı beklentileri karşılayabilen bire otomobil çıkmış. Ülkemizde üretilen ve dünyaya ihraç edilen Honda Civic Sedan ile ne kadar gurur duysak az.

Teknik veriler Honda Civic Sedan

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4/ Benzin
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/2
Motor hacmi 1597 cc
Maksimum güç 125 HP-6500 d/d
Maksimum tork 152 Nm-4300 d/d
Son hız 196 km/s
0-100 km/s hızlanma 11.6 sn
Şanzıman CVT
Aktarma Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk
Lastikler 215/55 R16
Depo kapasitesi 47 lt
Bagaj hacmi 519 lt
Ağırlık 1322 kg
Tüketim (fab. ver.) 5.2/6.7/9.2 lt/100 km
Uzunluk 4648 mm
Genişlik 1799 mm
Yükseklik 1407 mm
Aks mesafesi 2698 mm
Fiyat 93.500TL

Otostil Test Verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 11.7
0-400 m (sn) 21.3
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 40.2
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 40.4
Gürültü 100 km/s (dB) 66
Test tüketimi (lt/100 km) 8.9
Menzil (km) 528

Beğendi/Beğenmedi

Murat Tosun Beğendi
Mert Duran Beğendi
Gürkan Gençyılmaz Beğendi
Deniz Metin Beğenmedi