Islak zeminde dikkat edilmesi gerekenler | OTOSTİL

Islak zeminde dikkat edilmesi gerekenler

Islak zeminde dikkat edilmesi gerekenler

Sonbahar tam beklendiği gibi yoğun yağışlarla birlikte geldi. Yağışların bol olduğu bugünlerde otomobil kullanırken çok daha fazla dikkatli olmak gerekiyor. Bu konuda Murat Tosun Akademi’nin kurucusu Murat Tosun’un uyarılarına kulak vermeniz güvenliğinizi artıracaktır.

Murat Tosun Akademi’nin kurucusu Murat Tosun yaptığı uyarılara öncelikle şununla başlıyor: “Yağmur yağmaya ilk başladığı anlara özellikle dikkat edilmesi gerekir. Çünkü kuru zeminden ıslak zemine ani geçişte yol en kaygan olduğu anı ortaya çıkarır. Bu sırada mümkün olduğundan daha fazla dikkatli olmak olası bir kazanın önüne geçecektir. Elbette bu tip durumlarda ani yavaşlama ya da ani hızlanma öncelikle olarak kaçınmanız gereken sürüş şekillerindendir. Hızınızı sabit tutmak ve ani hareketlerden kaçınmak kontrolün sizde kalmasını sağlar.”

5

ISLAK ZEMİN FRENİ UZATIR

Murat Tosun sözlerine şu şekilde devam etti: “Islak zeminde fren mesafesinin daha uzun olacağı unutulmamalıdır. Islak zeminde özellikle aracınızda yaz lastikleri takılıysa fren mesafeniz uzayacağı için takip mesafenizi artırmanız gerekir. Ani frenlerden kaçınacak bir sürüş şeklini tercih etmeniz güvenliğinizi artıracak en önemli kurallardan biridir. Yağışlı zeminde su birikintilerine de özellikle dikkat etmelisiniz. Lastiklerin bir tanesinin çekişinin azalması aracın kontrolünü kaybetmenize neden olabilir. Eğer böyle bir durumu yaşarsanız öncelikle olarak yapmanız yine ani hareketlerden kaçınmak olmalıdır. Gaz veya fren pedalına yüklenmek bir çözüm değildir. Direksiyonu 9.15 pozisyonunda tutarak stabil bir sürüş yapıp bu su geçişinden kurtulabilirsiniz.”

3

ARACIN BAKIMI OLMAZSA OLMAZ

Murat Tosun son olarak yaptığı açıklamada şunları söylüyor: “Elbette sizin davranışlarınızın yanında yağışla havalarda aracınızın bakımını da ihmal etmemeniz gerekiyor. Özellikle sileceklerin bakımı görüş açısından en önemli konudur. Aşınmış, görevini yapamayan silecekler görüşünüzü azaltır ve trafikte yaşananlardan tam olarak haberdar olmayabilirsiniz. Bunun yanında aracınızın rezistansının çalıştığına emin olun. Artık araçların büyük bir bölümünde gündüz farı bulunuyor. Bu nedenle görünme daha yüksek seviyelere ulaştı. Burada siz siz olun sollama yaparken kesinlikle sinyallerinizi kullanın. Çünkü arkanızdan gelen aracın görüşünde bir sorun olabilir ve sinyal vermeden yapacağınız manevraları fark etmeyebilirler.”

Daha fazla bilgi almak isterseniz www.murattosunakademi.com adresinden eğitmenlere ulaşabilirsiniz.

4