Mini'den 180 saha büyüklüğünde eğitim alanı | OTOSTİL

Mini’den 180 saha büyüklüğünde eğitim alanı

Mini’den 180 saha büyüklüğünde eğitim alanı

MINI’nın Almanya’daki 180 futbol sahası büyüklüğündeki Maisach sürüş akademisinde hem keyifli hem de öğretici bir gün geçirmek mümkün.

180 futbol sahası büyüklüğünde bir tesis, 17 bin katılımcı, görev alan 100 otomobil, yılda 2 bin aktivite, 100 eğitmen… Tüm bu veriler BMW’nin Maisach tesisinin ne kadar büyük ve dolu bir eğitim akademisi olduğunu ortaya koymak için yeterlidir herhalde.

Eski bir havalimanı olan bu alanı uzun süreli kiralayan BMW Grubu, farklı eğitimleri için bu tesisi bölerek kullanıyor. Benim de katıldığım (Mert Duran) MINI Driving Experience ise son dönemin en çok tercih edilen aktivitelerinin başında yer alıyor.

mini

Burası 180 futbol sahası büyüklüğünde

Katılımcılara doğru oturma pozisyonundan virajlarda doğru çizgide ilerlemeye kadar teorik ve pratik bilgilerin öğretildiği aktivite 1 tam gün sürüyor. İsteyen gruplara göre eğitimin içeriğinde değişikliğe de gidebilen firma, 2003 yılından beri MINI ile eğitimler düzenliyor. Daha önce eski nesil MINI’ler ile yapılan eğitimler artık yeni MINI Clubman araçlarla yapılıyor.

Eğitimlerde ıslak zeminlerde aracı kontrol etmenin doğru yolları, slalom, oversteering, understeering, apex kullanma, casus dönüşü gibi farklı ve birbirinden zevkli istasyonlar hazırlanırken aynı zamanda farklı motorlu Clubman araçları da kullanma fırsatı yakalıyorsunuz.

Eğer yolunuz Almanya’ya ve özellikle Münih tarafına düşerse bu aktiviteye mutlaka katılmakta fayda var. Ancak bu eğitimlerin fiyatı ülkemizdeki eğitimlere kıyasla kur farkları nedeniyle yüksek kalıyor. Sadece kurs için ortalama 300 Euro’yu gözden çıkartmak gerekiyor. Ülkemizde de benzer eğitimleri veren kurslar bulunuyor ve onlar İzmit Körfez Pisti’nde yapılan aktivitelerde ortalama 500 TL bedel istiyor.

mini-3

Her zeminde eğitim alma fırsatı sunuluyor