Hibritlere bakışınızı değiştirecek | OTOSTİL

Hibritlere bakışınızı değiştirecek

Hibritlere bakışınızı değiştirecek

BMW’nin sürüş zevki bir elektrikli otomobilde olur mu? Üstelik bu araç aynı zamanda bir arazi canavarı da olacak. İşte tüm bu özellikleri tek bir araçta X5’de bulak mümkün.

Günden güne daha da artan elektrikli otomobiller ve hibrit otomobillere BMW de X5 modelini model gamına ekleyerek katıldı. Daha önce sedanlarında ve HB modellerinde bu teknolojiyi sunan BMW artık model gamında hibrit teknolojisini rakiplerini kıskandıracak şekilde geniş bir yelpazede sunuyor. Son dönemdeki araçlardan farklı olarak BMW bu araçta Plug-in Hybrid adı verilen fişle şarj edilebilen bir teknolojiyi araca adapte etmiş.

Bavyera kaplanı yollarda

BMW X5’in ön tasarımında, böbrek ızgaralarının düz ve geniş tasarımı BMW X5’e atletik bir duruş kazandırmış. Böbrek ızgaralar ve farlar birleştirilerek tek bir ünite görünümü yaratılmış ve otomobilin iz genişliği vurgulanmış. Keskin bakışlar ve elbette olmazsa olmazlardan olan biraz kibirli bakışlar ona çok yakışmış. Bunun yanında motor kaputunun da kaslı yapısıyla heybetli yırtıcı hayvanlara gönderme yapan bir izlenim bırakıyor.

BMW X5’in arkasına göz attığımızda LED teknolojisi ile desteklenen stopları görüyoruz. Tamponun alt kısmında kromaj kaplama ve iki yandaki egzoz çıkışları BMW X5’e sportif bir görünüm katmış. Profilden incelediğimizde uzun motor kaputu hemen fark edilirken yükselen tavan çizgisi arkaya kadar değişmeden ilerliyor. Ön çamurlukların arkasındaki hava çıkış ve kapı altlarındaki kat izleri şık bir bütünlük oluşturmuş.

İç mekan tanıdık

BMW X5’in iç mekanı ise diğer BMW modellerini andırıyor. Malzeme kalitesi yüksek olan iç mekanda direksiyonun altında yer alan ve ön konsolu boydan boya geçen metal görünümlü kaplama şık görünüyor. Orta konsolun üstünde büyük bir ekran bulunuyor. Bu ekran 3 farklı alana bölünmüş ve vites kolunun yanındaki iDrive joystick ile ayarlanabiliyor.
Aracın orta konsolunda sürücü odaklı yapıdan vazgeçilmemiş. Bu artık bir BMW klasiği. Yeni dokunmatik iDrive butonu, navigasyon sistemi ve yeni bağımsız kontrol ekranı gibi tüm işletim unsurları, kullanım esnasında sürücü odaklı yapı sayesinde ergonomi sorunlarını ortadan kaldırıyor. Parlamaya karşı koruma işlevli otomatik iç ayna sizin daha güvenli ve daha konforlu yol almanızı sağlıyor. Ayrıca bu araçtaki yükseltilmiş oturma konumu sayesinde yolu en iyi şekilde görebilmeniz sağlanmış.

Sürücü ve ön yolcu için elektronik olarak ayarlanabilen konforlu koltuklar rahat ve yorgunluk yaratmayan bir sürüş sağlıyor. Isıtmalı koltukların yanı sıra sıcak yaz günleri için de soğutma fonksiyonu da olması sürüş esnasında ayrı bir güzellik yaşamanızı sağlıyor.

X5’in iç mekandaki ortam ışığı yani LED aydınlatmaları çok iyi bir şekilde dizayn edilmiş ve çok şık durduğu bir gerçek. Yaşam alanı konusunda BMW size çok ferah bir ortam sağlıyor. Önde ve arkada oldukça rahat yolculuk yapabiliyorsunuz. Cam tavandan dolayı tavan biraz alçalmasına rağmen arkada yetişkinler hiçbir sorun çekmiyorlar.

Sadece elektrik ile gidebiliyorsunuz

Gelelim X5 hibritin motor özelliklerine… Tahmin edebileceğiniz üzere bu araçta benzinli ve elektrikli motor yer alıyor. Benzinli motor diğer BMW modellerinden görülen 2.0 litrelik 4 silindirli bir ünite. Bu motor 245 HP güç ve 350 Nm tork gücüne sahip. Elektrikli motor ise 110 HP güç çıkışına sahip. Normal şartlarda X5 benzinli motorla kullanırken 245 HP güç sunuyor. Tamamen elektrikli kullanıldığı zaman 110 HP güç ile kullanıyorsunuz. Fakat her iki motoru kullanıldığı sistem otomatik olarak 313 HP güç üretmeye başlıyor.

Bu aracı elektrikli modda kullandığınız zaman yaklaşık 30 km yol alabiliyorsunuz. X5’i şehir şebekesinden gelen elektrik ile şarj etmek mümkün. Orta konsolda bulunan eDrive butonu sürücüye 3 farklı elektrikli sürüş modu arasında seçim yapmasını olanak sağlıyor. Bu 3 mod ise Auto eDrive, Max eDrive modu ve Save Battery modu olarak isimlendirilmiş.

BMW X5 gücünü yere 8 ileri otomatik şanzıman ile aktarıyor. Vites geçişleri sarsıntısız bir şekilde geçiyor. Yani vitesin değiştiğini anlamıyorsunuz bile. Araçta xDrive sistemi yer aldığı için üretilen toplam güç 4 tekere gönderiliyor.

Süspansiyonlar sert

Hibrit motorlu X5, adaptif süspansiyon sistemine sahip. Aracın süspansiyonları bana göre oldukça sert. Özellikle şehir içlerinde bozuk zeminlerden geçtiğiniz zaman darbeleri normalden daha fazla hissettiriyor. Elbette artan ağırlığın da süspansiyonların çalışma karakteri üzerinde etkisi büyük. Premium bir SUV’da olması gerektiği gibi bu aracın gürültü yalıtımı çık başarılı. Yüksek süratlerde bile iç mekana gelen ses sizi rahatsız etmiyor. Tamamen elektrikli modda yol aldığınızda ise iç mekana en ufak bir ses gelmemesiyle X5 sizi şaşırtıyor.

Sonuç

BMW X5 eDrive40e hiç kuşku yok ki çok iyi bir otomobil. Bu araçta şarj edilmesine rağmen sunulan sınırlı menzil dışında önemli bir eksiklik bulunmuyor. Keşke menzil 100 km dolayında olsaydı da şehir içinde sorunsuz kullanılabilseydi. Konfor ve güvenlik elemanlarını eksiksiz sunan araç yüksek arazi kabiliyeti ile de her türlü ihtiyaca cevap verebiliyor.

TEKNİK VERİLER BMW X5 eDrive40e

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/ 4/Benzin
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/2
Motor hacmi 1997 cc
Maksimum güç 313 HP-6500 d/d
Maksimum tork 600 Nm-4800 d/d
Son hız 210 km/s
0-100 km/s hızlanma 6.8 sn
Şanzıman 8 ileri otomatik
Aktarma Dört tekerlekten çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/ disk
Lastikler 255/55 R18
Depo kapasitesi 83 lt
Bagaj hacmi 500 lt
Ağırlık 2305 kg
Tüketim (fab. ver.) -/3.3/- lt/100 km
Uzunluk 4886 mm
Genişlik 1938 mm
Yükseklik 1762 mm
Aks mesafesi 2933 mm
Fiyat 599.900 TL

 

Oto STİL Test verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 6.8
0-400 m (sn) 16.7
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 38.9
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 39.2
Gürültü 100 km/s (dB) 65
Test tüketimi (lt/100 km) 7.1
Menzil (km) 1169

Beğendi/Beğenmedi

Murat Tosun Beğendi
Mert Duran Beğendi
Gürkan Gençyılmaz Beğendi
Deniz Metin Beğendi