Ford Ecosport test Ford Türkiye otostil dergi araba dergisi

Yıldız olmak için yola çıktı Ford Ecosport otostil testinde

Yıldız olmak için yola çıktı Ford Ecosport otostil testinde

Ford’un Edge ve Kuga modellerinden sonra SUV ailesine yeni katılan EcoSport, küçük SUV pazarındaki kendine yer edinmeyi hedefliyor. Böylece diğer modeller için dişli bir rakip olacak. Ford Ecosport test

EcoSport’un tasarımında başlayacak olursak, otomobilin Kuga’nın küçülmüş hali olarak göründüğü söyleyebiliriz. Ön tampon tasarımı, farların şekli ve ızgara otomobile sevimli bir görünüm kazandırırken aynı zamanda da sportif görünmesini sağlıyor.  Otomobilin arka tarafına geçtiğimizde ise işlerin biraz daha farklı olduğunu söyleyebiliriz. Ford, EcoSport’ta farklı bir bagaj kapağı tasarımı uygulamış. Bagaj kapağı sola doğru açılıyor. Bu da özellikle AVM gibi kapalı otoparklı bir yere geri geri veya paralel park ettiğinizde sizi zorlayabilir. Arkanıza park eden kişi eğer yakın park ettiyse bu alana ulaşmak için öncelikle otomobilinizi bir miktar hareket ettirmeniz gerekiyor. Ancak bu kapağın arkasındaki 356 litrelik yükleme alanı beklentileri karşılıyor.

Ön konsol işlevsel

EcoSport’un kabini kompakt bir otomobilde olması gerektiği gibi işlevsel bir şekilde tasarlanmış. Saklama gözleri ihtiyaçlarınızı karşılamayı başarıyor. Ayrıca ön konsolda bulunan tutma yeri otomobile maceracı bir ruh kazandırıyor. Sync3 multimedya sistemi ile gelen otomobil, günümüz bağlantı ihtiyaçlarını karşılamayı başarıyor. Android Auto ve Apple CarPlay destekleri sayesinde akıllı telefonunuzu bu ekrandan kontrol edebilirsiniz. Ek olarak B&O ses sistemi müzik dinlemeyi sevenler için tatmin edici bir performansa sahip. ST-Line olarak adlandırılan tek donanım ile gelen otomobil, satın alma esnasında çok fazla seçenek sunmuyor gibi görünse de fazlasıyla opsiyon seçeneğine sahip.

Ödüllü motor yeterli

Ford’un kalbinde 1.0 litrelik 3 silindirli motor yer alıyor. Otomatik şanzıman ile kombine edilen bu motor, özellikle şehir içi kullanımlar için yeterli performansa sahip. Ara hızlanmalarda ve ilk hareket anında biraz ağırkanlı hareket etmesine rağmen devamını getirmeyi başarıyor. Aracın yüklü durumlarda da performansı değişmiyor ki bu da son derece olumlu. Bunun olmasında da tork dağılımının dengeli yapısının etkisi büyük.

Ayrıca 1.5 litrelik dizel motorla alınabilen modelde bu versiyon ise sadece manuel vitesle kombine ediliyor. Bu da ister istemez özellikle otomatik vites seven kadınların ilgisini azaltacaktır.

Otomobilin süspansiyonları ise alıştığımız Ford konforunda. Yoldaki kasisleri ve kusurları başarılı bir şekilde emen süspansiyon, hızlı girilen virajlarda gövde ağırlığını dengeli bir şekilde taşıyabiliyor. Direkt direksiyon sistemi ise Ford standartlarını karşılamayı başarıyor. Aracın gürültü düzeyi ise beklenenden biraz fazla. Bu sınıfta daha sessiz modeller mevcut.

Hem dizel manuel hem de benzinli otomatik versiyonu 126 bin 500 TL’den satılan Ford EcoSport sadece ST-Line donanım paketi ile alınabiliyor. Araçtaki zengin opsiyonel donanımlar da satın alındığında ise fiyat etiketi 135 bin TL seviyesine yükseliyor ki rakipleri ile benzer seviyede kalıyor.

Ford Ecosport test sonucu

EcoSport, küçük SUV sevenler için güzel bir alternatif. Günümüz ihtiyaçlarını karşılamayı başarıyor. Ayrıca küçük motoruna oranla yeterli performansa da sahip. Sadece bagaj kapağının tasarımına alışmak biraz zaman alıyor.

Ford Ecosport test Ford Ecosport test

TEKNİK VERİLER                 Ford EcoSport 1.0 EcoBoost

Motor (tip/silindir sayısı)                 Sıralı /3/Benzin
Yerleşim                 Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı     12/2
Motor hacmi      998 cc
Maksimum güç 125 HP-6000 d/d
Maksimum tork                 170 Nm-1400 - 4500 d/d
Son hız                    180 km/s
0-100 km/s hızlanma       11.6 sn
Şanzıman              6 ileri otomatik
Aktarma                Önden çekiş
Frenler (ön/arka)                Disk/ kampana
Lastikler                 215/45 R17
Depo kapasitesi                   52 lt
Bagaj kapasitesi  356 lt
Ağırlık              1324 kg
Tüketim (fab. ver.)             5.0/5.8/7.2 lt/100 km
Uzunluk                 4096 mm
Genişlik                   2057 mm
Yükseklik                1713 mm
Aks mesafesi        2519 mm
Fiyat       126.500 TL

Oto STİL Test verileri

0-100 km/s hızlanma (sn)               11.9
0-400 m (sn)       23.1
100-0 km/s fren (soğuk)(m)          40.3
100-0 km/s fren (sıcak)(m)             40.6
Gürültü 100 km/s (dB)   66
Test tüketimi (lt/100 km)                6.9
Menzil (km)          754