Fiyatlar daha da artar! | OTOSTİL

Fiyatlar daha da artar!

Fiyatlar daha da artar!

Şu anda bir bayiye gidip sıfır km araç sorduğunuzu farz edelim. Bayi size aracın fiyatını 200 bin TL dedi, ama bir sorun var araç 2 ay sonra gelecek! Siz yine de tamam dediniz ve parasını ödemek istediniz, o zaman bayi fiyat sabitleme yapamıyoruz diyor. Yani anlamı şu ki aracın fiyatı kur, vergi vs gibi nedenle artarsa- ki kesin artacak- sizden ek ücret talep edilecek.

Böyle olunca da siz iki ay sonra gelecek ve fiyatı belli olmayan otomobil için neden bekleyeyim diyerek aracı almadan bayiden çıkıyorsunuz.

Bu kez malum sarı siteye girip belki aracı alan birileri vardır ve satıyordur diye baktığınızda ise birden aracın ikinci el sitesinde 0 km olarak 240-250 bin TL’den satıldığını görüyorsunuz.

O zaman da ya aracı şimdi alayım diyorsunuz ve fiyatlar böyle böyle şişiyor, ya da aracı almıyorsunuz ama iki ay sonra da yeteri kadar stok gelmediği için yine araç bulunurluğu az olduğundan fırsatçılar fiyatı yine yükseltiyor.

Sonuç olarak da fiyatlar hep şişik kalıyor.

Bayiler de fırsatçı!

İşin kötü tarafı o malum siteye girip baktığınızda yetkili bayilerin bile araçları ikinci el diyerek sattığını görüyorsunuz. Yani aracı bayi kendi adına alıyor ve sıfırından 2-3 bin TL kazanmak yerine ikinci el satarak 30-40 bin TL kazanıyor. Böyle olunca da size sıfır km araç yok deniliyor.

Danışmanlar göbek atıyor!

Tüm bu süreçte satış danışmanları da ceplerini iyi şekilde dolduruyor. Çünkü araç almaya gelenler satış danışmanlarına “Bana araç bul sana 10 bin TL”, “Beni listede öne yaz sana en iyisinden akıllı telefon” gibi teklifler sunuyor. Danışmanların neredeyse tamamına yakını da bu tekliflere tamam diyor. Allah aşkına gerçekçi olun kim havadan gelen bu paraya hayır der ki!

Burada durum aslında firmaların süreci iyi yönetememesinden kaynaklanıyor. Bayilerini iyi denetlese, galerilere bu kadar sıfır km araç satışının önüne geçse, satış danışmanlarının gözünü korkutsa pek çok sorun çözülecek ama onlar klasik olarak yıl sonunda edecekleri kâra odaklandıkları için gerisiyle ilgilenmiyorlar.

Vergiler de azalmaz!

Fiyatlar böylesine şişikken insanların adeta bayi önlerinde yatar hale gelmesi nedeniyle elbette ki önümüzdeki süreçte fiyatları aşağı çekecek bir vergi düzenlemesi yapılması da imkansız. Siz devlet yöneticileri olsanız bu kadar talebin olduğu bir zamanda vergileri indirir veya matrahları yeniden düzenler misiniz! İşte bu yüzden de 2021 yılında da fiyatların düşmesi çok zor.