ÖTV indirimi devam etmeli mi? Mert Duran yazdı otostil Dergisi

Otomotiv sektörü desteği hak ediyor mu?

Otomotiv sektörü desteği hak ediyor mu?

Otomotiv sektörü için ekonominin lokomotifi denir durur. Bu doğru olsa da eksik bir yönü var; aynı zamanda tüketicileri en çok kandıran sektörlerin de başında gelir! Bu nedenle ÖTV indirimi olmalı mı bir bakalım!

ÖTV indirimi devam etmeli mi?

Temmuz ayı otomotiv için hiç de iyi başlamadı. Sektör vergi indirimlerinin devam ettirilmesini umut ediyordu ancak bu yönde bir karar açıklanmadı. Bence ÖTV düzenlemesi veya farklı bir düzenleme yıl sonuna kadar devam edecek ve Ağustos ayının ilk günlerinde bu açıklanacak, aksi takdirde hedeflenen verginin toplanması mümkün değil.

Peki ama sektör hep zordayız, kötüyüz diyor da bu gerçekten doğru mu?

Öncelikle bazı markalar için durum gerçekten hiç de iç açıcı değil. Bunların başında da Japon markalar geliyor. Çünkü onlar hem Japon Yeni yüzünden sıkıntı yaşıyor hem de Euro yüzünden. Yani onları etkileyen iki kur var. Avrupalı üreticiler ise kur konusunda daha rahat. Euro bu yıl geçen yıla göre daha düşük kurdan işlem görüyor. Bu da fiyatların daha düşük olmasını sağlıyor!

Yok yanlış yazmadım. Normalde olması gereken bu ancak gerçekte durum elbette böyle değil!

Şimdi bunu birkaç örnekle açıklayalım:

Biliyorsunuz geçtiğimiz yıl Temmuz-Ağustos ayları kurların oynaklığının zirve yaptığı zamanlardı. Birden bire firmalar da tüketiciler de sudan çıkmış balığa döndü. 7 lirayı geçen Euro kuru nedeniyle zamlar peş peşe geldi, araç satmaktan ziyade yerine araç alıp koymak mesele halini aldı. Ancak o dönemde örneğin bir premium Alman üreticinin fiyat listesinde Ağustos ayında giriş modeli için 180.900 TL bedel talep ediliyordu. Bugün ise yani Temmuz 2019 tarihli fiyat listesinde aynı otomobil için istenen bedel 228.200 TL. Arada 40 bin TL’lik artış var! Yine benzer biçimde Avrupa’da üretim yapan bir Japon üreticinin fiyat listesinde de geçtiğimiz yıl 192.500 TL’den satılan araç şu anda 280 bin TL’den satılıyor. Üstelik bu otomobil 2018 model! Firmaların isimlerini de verirdim ama dertsiz başıma dert almak istemiyorum; isteyene instagram DM’den marka adlarını söylerim 🙂

Kurlar bu yıl daha düşük ama aracın fiyatı çok ciddi biçimde artmış. Şimdi firmalar diyecek ki biz o dönem kur farklarını aracın fiyatına yansıtmadık! Ne hikmetse hiçbir zaman yansıtmıyorlar zaten! Yani ya zararına satış yapıyorlar ki buna inanmam mümkün değil ya da tüketiciye dürüst davranmıyorlar.

Bu nedenle ben hükümetin düzenleme yapmamasını destekliyorum. Ancak bu durum elbette tüketiciler için kötü oluyor. Bu nedenle istemeye istemeye düzenleme yapılmalı diyorum ama mutlaka öncesinde markaların fiyatları kontrol edilmeli ki tüketici lehine gerçekten indirimler yapılsın.