Cardata nedir dedik Hüsamettin Yalçın cevapladı otostil Dergisi

En büyük data sağlayıcısı Cardata nedir? Ne iş yapar?

En büyük data sağlayıcısı Cardata nedir? Ne iş yapar?

OTOSTİL: Cardata nedir? Ne iş yapar?

Hüsamettin Yalçın: Cardata; sigorta sektörü başta olmak üzere farklı sektörlere anlamlı, doğru ve sürekliliği olan otomotiv datası sağlayan bir şirket. Ve sahip olduğu datadan da birçok ürün ve hizmet geliştiren bir şirket. Ağırlıklı olarak sigorta sektörü ile çalışıyoruz. Sigorta sektörüne sunduğumuz çok fazla katma değeri yüksek ürün ve hizmetimiz var. Bunların başında araçların, “otomobillerin teknik datası” geliyor. Bugün Alfa Romeo’dan Volvo’ya kadar Türkiye’de satılan 59 tane marka var. Bu markaların 11 bin 204 adet model tipi var. Bu 11 bin 204 adet model tipinin hepsinin teknik datasına sahibiz. Motor hacmi, yakıt tüketimi, segmenti, bagaj hacmi gibi çok fazla detayı barındıran bir data bu. Sigorta şirketlerinin; trafik ve kasko poliçelerinde fiyatlandırma ve tarifelendirme çalışmalarında kullandıkları parametrelerden bir tanesi de bu data. Bu kapsamda Cardata olarak sigorta sektörünün yardımcılığını üstleniyoruz. Cardata’dan önce böyle bir hizmet yoktu.

OS: Kaç şirket ile çalışıyorsunuz?

HY: AXA, Groupama, Zurich’in de aralarında bulunduğu 15 sigorta şirketi ile çalışıyoruz. Bu şirketler de sunduğumuz datayı alıp; fiyatlandırma ve tarifelendirme çalışmalarında önemli bir unsur olarak kullanıyorlar. Bu datayı bulabilecekleri tek kurumsal yapı da biziz. Datanın muhakkak ama muhakkak doğru, güvenilir ve kurumsal platformlardan elde ediliyor olması lazım. Biz de bu dataları markaların kendisinden alıyoruz. Yani resmi data elde ediyoruz. İkinci el konusunda elde edilen veriler ise tamamen sahadan elde edilmesi gereken datalar. Kesinlikle internetten data toplamıyoruz. 12 kişiden oluşan saha ekibimiz otomotiv şirketlerinin distribütörlerine gidiyor, ikinci el stoğundaki araçları kaça sattığını öğreniyor. Biz sahadan, bayilerden yetkili satıcılardan, orada gerçekleşen ikinci el satış değerlerini alıp; bunları modül haline getiriyoruz. Bu meşakkatli, yoğun emek isteyen bir iş.

OS: Bu bilgileri günümüzde internetten bulmak mümkün değil mi?

HY: Sunduğumuz datada bir aracın makyajlanıp makyajlanmadığına dair, kasa değişiminin olup olmadığına dair, önceki versiyonundaki teknik özelliklere dair konuların dışında pek çok konuyu içeren ayrıntılı veriler var. Bu bilgileri bazen distribütörler bile bilmiyor. Bu kapsamda bakılınca çok geniş bir yelpazede hizmet sunuyoruz. İnternetten ya da katalogdan erişilen bilgiler de bu işin yapılamayacağını düşünüyoruz. Sigorta şirketlerinin bu tür datayı sunan kurumsal bir muhatabının olması şart.

OS: Şirketinizin yapısından bahseder misiniz? İsim yabancı ama galiba bir Türk şirketisiniz!

HY: Yüzde 100 yerli bir şirketiz. Ama talibimiz de çok. Bu konuda teklifler alıyoruz ama öyle bir şey düşünmüyoruz. Cardata çok özgün bir model. Omurgamızı data şirketi olmamız oluşturduğu için bu durumun verdiği avantajla bir devrim yarattık. Türkiye’de satılan herhangi bir ikinci el aracın online fiyatını 10 saniyede verebilen bir uygulamaya sahibiz. Aracın ikinci el minimum, ortalama ve maksimum fiyatını verebiliyoruz. 1000-200 bin kilometreye kadar hasar ekspertizi ile birlikte bir aracın gerçek ve güncel piyasa değerini 10 saniyede verebilen tek şirketiz. Bizi kullanan birçok firma var. Bunların başında otomobil şirketleri geliyor.

OS: Araç fiyatlarını nasıl belirliyorsunuz?

HY: Ayrıca rayiç bedel değimiz, araçların ikinci el rayiç fiyatını hesaplamada sigorta şirketleri çok zorluk çekiyorlar. Araçlar pert olunca o aracın değerini bilmek gerekiyor. Şu anda TSB’nin kasko değer listesi, araç değer listesi amaca çok hizmet etmiyor. Çünkü o değerler şişirilmiş, yüksek değerler ve aracın gerçek piyasa değerinden uzaklar. Biz ise bu tür dataları sürekli güncelliyoruz. Kasko araç değer listesi ise bir ay geriden geliyor. Aracın gerçek güncel değerini veremiyor. Biz ise bu konuda önemli bir boşluğu dolduruyoruz. Sigorta sektörüne teknik data ve ikinci el araç rayiç bedel ile ilgili data sunuyoruz.

OS: Hizmetleriniz sadece sigorta şirketlerini mi kapsıyor?

HY: Sigorta sektörünün dışında sektörlerle de çalışıyoruz. Bunların başında otomotiv geliyor. Renault, Tofaş, Ford, BMW’nin aralarında bulunduğu çok sayıda otomotiv şirketi ile çalışıyoruz. 20’ye yakın markanın 500 bayisine hizmet veriyoruz. Bu şirketlerin ikinci el araç fiyatlandırma tarafındaki çözümlerini biz sağlıyoruz. Örneğin bir kişi aracının değerini öğrenmek için bu şirketlerin Türkiye’deki herhangi bir bayisine gittiğinizde, o bayi yetkilisi Cardata aracılığıyla 10 saniyede aracın gerçek bedelini söyleyebiliyor.

Kredi finans ve banka kuruluşlarına da data hizmeti veriyoruz. Bankalar, ikinci el ya da sıfır araç kredi operasyonlarında aracın değerini öğrenmek için Cardata’ya başvuruyorlar. Platformumuz sayesinde aracın değerini doğruluyorlar. Bir nevi Cardata’ya bakarak da kredi veriyorlar diyebiliriz. Bu noktada önemli bir hizmet sağladığımızı düşünüyorum.

OS: Bu hizmetlerin sigorta şirketlerine sağladığı yararlar neler?

HY: Amacımız sigorta sektöründeki datayı dijitalleştirmek. Dijitalleştirirken de sigorta sektörüme sürekliliği olan data sağlamak. Sigorta şirketleri sunduğumuz hizmetlerden çok memnunlar. Cardata olarak sigorta sektörünün gelişimine de katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Kısa bir süre önce sigorta sektörüne yönelik yeni bir ürün sunduk. Sigorta şirketlerine donanım, ekipman datası sunmaya başladık. Sigorta sektörü artık bu dataların da peşinde. 2-3 tane sigorta şirketi ile bu alanda çalışmaya başladık. Diğerleri ile de anlaşma aşamasındayız. Araçların ekipmanları da tarifelendirme, fiyatlandırma aşamalarını etkileyen parametreler. Donanım datası; çok  muazzam, kapsamlı bir data. Örneğin çalıştığımız bir markanın şu anki ürün gamında olan 12 tane modelinin donanım sayısı 76 bin. Böyle bir datayı toplayacak bizden başka bir platform yok. Platformumuzdaki diğer markaları ve onların modellerini de ekleyince milyonlarla ifade edilen bir data meydana geliyor.

“Farklı konularda 6 data seti sunuyoruz”

Sigorta şirketleri dijital dönüşüm konusunda düğmeye bastı. Dijital dönüşümün olmazsa olmazı ise data. Biz sigorta şirketlerinin dijital dönüşümüne hizmet ediyoruz. Data setlerimizi ise; “Türkiye’de satılan markaların, marka – model – model tipi yapı ağacı”, “teknik data”, “donanım, ekipman datası”, “aracın sıfır kilometre fiyat datası”, “aracın ikinci el fiyat datası” ve “resim datası” oluşturuyor.

OS: Türkiye Sigorta Ve Reasürans Şirketleri Birliği ile çalışıyor musunuz? En büyük faydayı onların göreceği aşikar!

HY: TSB ile kasko değer listesi kapsamında yakın zamanda görüşeceğiz. Birlik; bir data şirketi değil. Bunu bir bilenin onlar adına yapması lazım. Biz bu işe talibiz. TSB gibi bir kuruma böyle profesyonel bir hizmet sunmak istiyoruz. Nihai tüketici de Cardata’nın mobil aplikasyonu kullanıyor. Uygulamayı cep telefonlarına indirdiklerinde ikinci el fiyatlama, sıfır kilometre fiyatlama ve karşılaştırma modüllerini kullanabiliyorlar.

 

Data işi çok yeni bir iş. Kendinizi sürekli aktif tutmanız güncellemeniz gereken bir iş. Artık bu tür iş kolları bundan sonra daha da artacak.  Ayrıca motosiklet datasına da girdik. Bu konuda; sıfır ve ikinci el fiyatları ile teknik data sağlıyoruz. Sigorta şirketleri bu konu ile de ilgileniyor.

OS: Bu işle ilgili gelecek planlarınız neler?

HY: İlerde bir otomobilin gelecekteki fiyatına dair data da sunmayı amaçlıyoruz. Bu satın aldığınız aracın 6 ay, bir yıl ya da iki yıl sonraki fiyatı ile ilgili olabilir. Sigorta sektörü de bu konu ile çok ilgileniyor. Bu bağlamda; poliçelerde yer alan sigorta sektörünün değer kaybına çözüm bulmayı amaçlıyoruz.

“Türkiye’de tekiz!”

Sigorta şirketlerinin dataya ulaşma konusu kendi içlerinde çözmeye çalışmamaları gerekli. Çünkü doğru ve güncel dataya ulaşmak hem zahmetli hem hiç kolay olmayan hem de uzmanlık isteyen bir iş. Cardata da bu iş için var. Sigorta sektörünün hayatını kolaylaştırmak için çalışıyoruz. Bu dataya ulaşmak sigorta şirketleri için zaman kaybı oluşturduğu gibi, bu kadar zaman kaybının ardından ulaşılan veri de doğru olmayabiliyor. Ayrıca sigorta şirketlerinin rekabetten geri kalmamak adına da bizimle çalışması gerektiğini düşünüyorum. Biz, 15 sigorta şirketi ile çalışıyoruz. Bu şirketler böylesi bir hizmeti alırken, diğerlerinin kullanmaması rekabette geri kalmalarına neden olabilir. Türkiye’de bizden başka bu işi yapan şirket yok.