Elektrikli otomobil fiyatları Elektrikli araba otostil dergisi

Elektrikli otomobiller ucuz olamaz!

Elektrikli otomobiller ucuz olamaz!

Elektrikli otomobil fiyatları ucuz olur mu? Bence mümkün değil.

Kötümser olmak istemiyorum ama az çok hesap yapmaktan anlarım.

Bu nedenle de elektrikli otomobillerin ucuz olmasını ben mümkün görmüyorum. Çünkü onların üreticileri kar etmek zorunda.

Ne alaka demeyin; düşünün…

Bugün bir otomobil satın aldığınızda üreticiler onun hem ilk satın alımında hem de sonraki sürecinde kar ediyor. Özellikle de satış sonrasındaki kar marjı günümüzde ilk alımdaki karı geçmiş durumda.

Ancak elektrikli otomobillerde böyle olmayacak. Elektrikli otomobil fiyatları neden düşük olmayacak açıklayayım:

Elektrikli bir otomobilde 15 bin km’de gidip araca yağ değişimi yapmayacağınız veya iki bakımda bir frenleri değiştirmeyeceğiniz için otomotiv firmaları yedek parçadan para kazanamayacak.

Yetkili servislerin gelirleri de önemli ölçüde kayba uğrayacak. Elbette servislerin ve firmaların da bu gelir kaybını tolere etmesi lazım.

Peki nasıl olacak?

İki seçenek var; birincisi elbette aracın satış fiyatını yüksek tutacaklar. Artan rekabet şartlarına rağmen tüm üreticilerin ortak paydada bu fikirde buluşması kimse için sürpriz bir sonuç olmayacaktır.

İkinci seçenek ise üreticilerin araçlara sürekli güncelleme sunması ve aplikasyonları paralı yapması.

Tıpkı akıllı telefonlarda olduğu gibi elektrikli araç üreticileri araçlarında menzil artışı için ilave pillerle birlikte yazılım çözümleri sunacak ve bunu paralı olarak tüketicilere verecek.

Ayrıca aplikasyonlar da hem ilk alımlarda hem de yıllık yenilemelerde paralı olacak ki firmalar para kazanabilsin.

Çevreyi korumak ve petrol bağımlılığından kurtulmak için elektrikli otomobiller ihtiyaç duyulan teknoloji olsa da ne yazık ki işin içine otomotivin devasa karları girince endüstrileşmeden kurtulamayacak. Bu nedenle de bu teknolojinin nihai tüketicilerle buluşması önümüzdeki yıllarda bize pek çok farklı ürün ve hizmet içi ödeme yapmayı mecbur tutacak.