Uygun fiyata masraflı araç mı yoksa masrafsız araç mı mantıklı? | OTOSTİL

Uygun fiyata masraflı araç mı yoksa masrafsız araç mı mantıklı?

Uygun fiyata masraflı araç mı yoksa masrafsız araç mı mantıklı?

Eğer satın alacağınız aracı her gün aktif olarak kullanacaksanız ve sanayide çok yakından tanıdığınız ustalarınız yoksa bu konuda tercihinizi orta segmentte yer alan daha az masraf çıkartabilecek ve yedek parça fiyatları da uygun olan bir araçtan yana kullanmanız sizin için daha avantajlı olacaktır.

Benim gibi sanayide hem mekanik hem de kaporta anlamında tanıdık ustalarınız varsa ve yedek parça fiyatları gözünüzü korkutmuyorsa o zaman premium segmentte yer alan masraflı bir araca yönelebilirsiniz. Bu arada premium segment olarak belirtmemdeki asıl neden böyle bir işleme girişiyorsanız satın aldığınız aracın yapacağınız harcamalara değecek olmasında fayda olduğu için. Eğer yapacağınız masraflara karşılık bulamayacağınız özel bir otomobile bunları yaparsanız kesenizden ve vaktinizden çalmış olacaksınız.

İkinci el pazarında çok çeşitli araçlar var; kimisinin mekanik, kimisinin kaporta, kimisinin döşeme, kimisinin de elektronik sıkıntıları yer alıyor. Siz satın aldığınız araçta ödeyeceğiniz fiyata göre en az sorunlu olanını bulmaya özen gösterin. Sanayide yer alan ustalar özellikle Alman üretimi otomobillere karşı pek insaflı yaklaşmıyorlar.

Özellikle yedek parça konusunda yaşayacağınız sıkıntılara da hazırlıklı olmanız gerekli. Bununla beraber Dolar ve Euro kurlarının artışını bahane eden birçok işletme fiyatlarını bir hayli yükseltmiş durumdalar.

Durumlar böyle olunca da ikinci el de otomobil alırken ince eleyip sık dokumakta fayda var. Vaktiniz, paranız ve sabrınız varsa hayalinizdeki aracı satın alıp çok iyi bir hale getirebilirsiniz. Ama bunlar yoksa işinize yarayacak amacına uygun bir araca yönelmek hem sizi daha mutlu edecek hem de bütçenizi yormayacaktır.

Toparlayacak olursak herkes hayallerinde otomobile kavuşmayı ister. Sizde eğer şu anda böyle bir işe girişemeyecekseniz doğru zamanı beklemenizde fayda var. Doğru zaman geldiğinde yeteri kadar çevre edindiğinizde bu işlemlerin hepsiyle uğraşmak sizin için bir eziyet yerine keyif olmaya başlayacaktır.