Donald Trump BMW'yi tehdit etti | OTOSTİL

Donald Trump BMW’yi tehdit etti

Donald Trump BMW’yi tehdit etti

Donald Trump otomotivcilere ABD’de üretim yapmaları yönünde verdiği tavsiyeleri bir adım daha ileriye götürdü ve söz konusu olayda kendisini dinlemeyenlere %35 ek vergi getireceğini belirtti.

Seçim kampanyasında da ABD’de üretim yapılmasını teşvik edeceğini belirten Donald Trump seçilmesini ardından bu konu hakkında adımlar atmaya başladı.  Birbiri ardına üreticilere ABD’de üretim yapın çağrısı yapan seçilmiş başkan, şimdi ise Meksika’da fabrika açmaya hazırlanan BMW’ye böyle bir karar alırlarsa kendilerine %35 ek vergi getireceğini açıkladı.

BMW 3 Serisi’ne olan talebi artırmak için Meksika’da bir tesis açmak istediğini açıkladığı anda cevap hiç beklenmedik şekilde Donald Trump’dan geldi. Trump söz konusu yatırımın ABD’de yapılmaması durumunda BMW’ye %35 ek vergi getireceği ve böylece de firmanın ABD’de rekabet şansını bitireceğini açıkça tehdit ederek söyledi.

Alman Bild gazetesine verdiği demeçte açıklamalar yapan Trump, ABD’de pek çok Alman üreticinin araçlarının yollarda olduğunu ancak söz konusu başta Almanya olmak üzere Avrupalı ülkelerin ABD menşeili otomobilleri almadığını belirtti. Bu konu hakkında çalışacaklarını belirten Trump, serbest ticaret savunucusu olduğunu ancak başta maliyet olmak üzere adaletsizlik istemediğini belirtti.