Daimler ve BMW otomobil parçalarında iş birliğine gidiyor otostil

Daimler ve BMW otomobil parçalarında iş birliğine gidiyor

Daimler ve BMW otomobil parçalarında iş birliğine gidiyor

Değişen otomotiv endüstrisi Daimler ve BMW gibi otomobil devlerini iş birliği yapmaya zorluyor. Daimler CEO’su Dieter Zetsche ve BMW CEO’su Harald Krueger, bu sene için daha düşük kâr sinyalleri verdi.

Daimler AG ve BMW AG, önemli otomotiv parçalarını yapmaya yönelik bir iş birliğine imza atmayı düşünüyor, bu da lüks otomobil konusunda öne çıkan iki büyük rakibi daha önce hiç olmadığı kadar sıkı bir şekilde birbirine bağlayacak.

Alman imalatçıları, müşterek araç platformları, piller ve otonom-otomobil teknolojisi gibi seçenekleri araştırıyorlar. İşbirliği, markaya özgü olmayan teknolojiyle sınırlı olacak. Müzakerelerin ilk aşamalarında alınacak kararların zamanlaması belirsizken, Daimler ve BMW de konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti.

Otonom sürüş ve elektrikli araçlara yatırım yapmak için baskı altında olan otomobil üreticileri, maliyetleri düşürmek için rakipleriyle yakınlaşmaya devam ediyor. Volkswagen AG, minibüs ve potansiyel otonom araçlar konusunda Ford ile işbirliğine giderken, BMW ve Daimlerin söz konusu bu iş birliği de otomotiv endüstrisinde dengelerin değiştiğinin kanıtı niteliğinde.