Ben de varım diyor | OTOSTİL

Ben de varım diyor

Ben de varım diyor

Son yıllarda crossover ve pick-up modelleriyle Nissan, Pulsar ile kompakt sınıfta da varım diyor. Modelin dizel motor ile albenisi yüksek.

Nissan artık tasarım konusunda kendisini bir hayli geliştirdi. Uzun bir aradan sonra ülkemizde kompakt sınıfta bir modelle yer alan markanın Pulsar modeli bu yeni tasarım anlayışı ile kendisini hemen fark ettiriyor.

Pulsar’ın kavisli hatları ile çekici bir tasarıma sahip olduğunu düşünüyorum. Aracın ön tasarımda büyük farlar ve onlarla uyumlu ızgara dikkat çekerken, V formlu motor kaputu ile birlikte önden arkaya doğru sportif bir hat uzatılmış. Arka kısımda ise ailenin diğer fertlerinden olan Qashqai ile benzerlik taşıdığını söylemek mümkün. Arkadan baktığınız zaman sanki karşınızda küçük bir Qashqai varmış gibi duruyor. Aracın genel tasarımı göze hoş gelirken çok abartılı olmadan dikkat çekmeyi de başarıyor. Ancak bu araçta test aracındaki gibi beyaz rengi tercih etmek yerine daha canlı renklere bakmakta fayda var. Bu tarz küçük bir değişiklik bile aracın albenisini önemli ölçüde artırıyor.

Nissan Pulsar’ın içi her yönüyle seçkin ve sıra dışı olmuş. Yumuşak dokulu materyalleri, krom detayları, ekstra geniş kol dayama yerleri ve dikkat çekici görüş açılarıyla size konforu ve modern tarzı bir arada sunuyor. Ayrıca Nissan akıllı anahtar, start-stop sistemi ve çift bölgeli klima kontrolü gibi çok teknolojik özellikleri de üst pakette standart olarak sunuluyor.

Genişlik onun işi

Aracın iç mekanının yüksek ve geniş olması sizlere ferah bir yaşam alanı sağlıyor. Bu genişlik sayesinde Pulsar’da 5 kişi rahat bir şekilde yolculuk yapabiliyor. Malzeme kalitesi olarak oldukça iyi ürünler kullanılan otomobilde, işçilik de çok yüksek seviyelerde.
Nissan Pulsar ülkemizde 2 motor seçeneği ile ithal ediliyor. Bunlar 1.2 litrelik turbo benzinli ve 1.5 turbo dizel motor. Direksiyonuna geçtiğim ise 1.5 dizel motorlu ve 110 HP güç, 260 Nm torku dizel motor. Şimdilik bu motor sadece 6 ileri manuel şanzımanla alınabiliyor. Umarım kısa süre içinde Nissan bu motora da otomatik şanzıman adapte eder. Uzun yıllardır hayatımızda olan bu güç ünitesi sağlamlığı ile kendisi kanıtlamış bir makine. Alt devirlerde cansız olan motor, yüksek devirlere çıktığı zaman gücünü hissettiriyor. Gerekli ola gücü sorunsuzca sunan motor buna karşılık tüketim olarak ekonomik olmayı da başarıyor. Fabrika verisi 3.6 litrelik ortalama tüketim değerine sahip olan araç reel kullanımlarda en fazla 5 litrelik tüketim değeriyle öne çıkıyor.
Bir aracın konforu, uzun yolculuklarda sürücüsünü ne kadar rahat ettirdiği ile alakalıdır bence. Orta sertlikteki Pulsar koltuklarına oturup oldukça uzun bir parkurda aracı kullandıktan sonra hala yorulmamış olmam da Pulsar’ın konforunun ne kadar yüksek olduğunu kanıtladı.

İlk kalkış anında sakin olan motor, turbo devreye girince canlanıyor. Hafif kemikli manuel şanzımanla uyum içindeki motor bu sayede kullanım esnasında büyük keyif de veriyor. Yerden yüksek yapısına rağmen virajlarda fazla yatmayan karoseriyle dikkat çeken Pulsar’da direksiyon sistemi ise çok direkt değil. Daha konfor odaklı ayarlanan direksiyon sistemi performanslı kullanımlarda yetersiz kalıyor. Ancak bu aracın zaten amacı performanslı kullanım olmadığı için bu durum bir olumsuzluk yaratmıyor.

Sonuç

Nissan markanın konforuna alışmış olanlar için kompakt sınıfta Pulsar modelin geliştirdi. Gerçekten geniş yaşam alanının da etkisiyle bu sınıftaki en konforlu modellerden olan Pulsar’ın şimdilik tek eksiği neredeyse tüm rakiplerinde olan dizel-otomatik versiyon. Önemli eksikleri bulunmaması sayesinde Pulsar yakında yollarda çok daha fazla görülmeye başlanacaktır.

Teknik Veriler Nissan Pulsar

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4/Dizel
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 8/1
Motor hacmi 1461 cc
Maksimum güç 110 HP-4000 d/d
Maksimum tork 260 Nm-1750 d/d
Son hız 190 km/s
0-100 km/s hızlanma 11.5 sn
Şanzıman 6 ileri manuel
Aktarma Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/Disk
Lastikler 195/60 R16
Depo kapasitesi 46 lt
Bagaj hacmi 385 lt
Ağırlık 1306 kg
Tüketim (fab. ver.) 3.3/3.6/4.1 lt/100 km
Uzunluk 4387 mm
Genişlik 1768 mm
Yükseklik 1520 mm
Aks mesafesi 2700 mm
Fiyat 95.165 TL

OTOSTİL Test Verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 11.6
0-400 m (sn) 20.2
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 41.5
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 41.8
Gürültü 100 km/s (dB) 67
Test tüketimi (lt/100 km) 5.0
Menzil (km) 920

Beğendi/Beğenmedi

Murat Tosun Beğenmedi
Mert Duran Beğendi
Gürkan Gençyılmaz Beğendi
Deniz Metin Beğendi