Volvo EX30

Volvo, EX30 ile yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyor

Volvo, EX30 ile yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyor

Volvo Cars’ın ürettiği premium ilk B-SUV modeli olan EX30, bugün İtalya'nın Milano kentinde dünyaya tanıtıldı. Şu anda sadece belirli pazarlarda* sipariş edilebilen EX30 ile birlikte markanın tam elektrikli model sayısı dörde çıktı. Otomotiv pazarında tam elektrikli modellere duyulan talep sürekli artarken, Volvo Cars’ın EX30 ile hızlı büyüyen bu segmentte sürekli artan talebi karşılaması bekleniyor.

Tam elektrikli yeni Volvo EX30, daha büyük Volvo SUV özelliklerine sahip küçük bir SUV olarak tasarlanmış. Volvo bu aracı gibi yine çok güvenli bir otomobil olarak lanse ederken, bugüne kadar üretilen tüm Volvo otomobiller arasında en düşük CO2 ayak izine sahip olduğunu belirtti.

Volvo Cars CEO’su Jim Rowan, “Şimdiye kadar ürettiğimiz en küçük SUV’umuz olan tam elektrikli EX30, müşterilerimiz ve şirketimiz için çok büyük önem taşıyor. EX30’un küçük ama güçlü olduğunu söylemeyi seviyoruz, çünkü o bir Volvo’dan bekleyeceğiniz her şeyi daha küçük bir pakette sunuyor. O, her Volvo gibi çok güvenli, insanları ve ihtiyaçları düşünülerek tasarlanmış olağanüstü bir ürün” dedi.

EX30, üç ayrı motor seçeneği ve iki farklı pil tipi sunuyor. Böylelikle kullanıcı ihtiyacına göre en uygun pil teknolojisini seçme özgürlüğü sağlıyor. Zamanının çoğunu şehirde geçirenler veya kısa mesafelerde seyahat edenler için LFP pil kullanan tek motorlu seçenek kullanım kolaylığı sağlıyor. Lityum demir fosfat kimyası kullanılan LFP standart menzilli pilin üretimi daha az kaynak gerektiriyor ve bu yüzden maliyeti de daha uygun oluyor. Model maksimum menzile ihtiyaç duymayanlar için uygun bir seçenek olabilir.

Menzili en üst seviyeye çıkarmayı tercih edenler için ise, EX30’da NMC genişletilmiş menzilli pile sahip Tek Motorlu Genişletilmiş Menzil varyant sunuluyor. NMC pil teknolojisi lityum, nikel, manganez ve kobalt içeriyor ve LFP varyantından daha verimli bir enerji üretiyor. Bu tek motorlu, genişletilmiş menzil seçeneği size iki şarj arasında 480 km’ye kadar menzil sağlayabiliyor.

Performans odaklı kullanıcılar için ise, NMC pilin ek bir ikinci e-motorla eşleştirildiği Twin Motor Performans modeli sunuluyor. EX30’un bu dört teker çekişli versiyonu 315kW (428 HP) güç sağlarken, 0’dan 100 km/s’ye 3,6 saniyede çıkıyor. EX30’un bu versiyonu, Volvo Cars’ın şimdiye kadar ürettiği en yüksek ivmelenmeye sahip modeli.

Genişletilmiş menzilli Twin Motor varyantı 153kW’a kadar şarj kapasitesine sahipken, standart menzilli model 134kW kapasiteye sahip. Bu sayede, EX30’un pili 25 dakikadan biraz fazla bir sürede yüzde 10’dan yüzde 80’e kadar şarj edebiliyor. Otomobilin orta ekranı ve uygulaması aracılığıyla amperi, maksimum şarj seviyesi ve şarj başlangıç zamanı ayarlanabiliyor.

Cross Country versiyonu da gelecek

Gelecek yıldan itibaren, EX30’un yanı sıra ayrıca bir Cross Country versiyonu da satışa sunulacak. Küçük elektrikli SUV’un bu özel versiyonu için siparişlerin ve üretimin 2024’te başlaması bekleniyor.

Volvo EX30 Cross Country, biraz daha fazla macera isteyenler için, Volvo Cars’ın ünlü model serisi Cross Country mirasının üzerinde geliştirilecek. EX30 Cross Country, daha fazla yerden yükseklik, 19 inç siyah jantlar, 18 inç jantlar ve özel lastikler gibi kullanıcıların tercihlerine göre bir dizi seçenekle birlikte sunulacak.

Volvo EX30 Cross Country, ön, arka ve yan taraftaki koruma plakaları, ön tampon ve bagaj kapağındaki özel siyah paneller, şık Cross Country logosu ve küçük, kaportaya monteli İsveç bayrağı ile ön plana çıkacak.

Volvo EX30

Volvo EX30

Volvo EX30

Volvo EX30

Volvo EX30

Volvo EX30

Volvo EX30

Volvo EX30

Volvo EX30

Volvo EX30