Ufacık tefecik ama dünyalar sığıyor | OTOSTİL

Ufacık tefecik ama dünyalar sığıyor

Ufacık tefecik ama dünyalar sığıyor

Nissan Micra yenilenmiş olsa da hala iyi bir otomobil. Özellikle başarılı şehir içi kullanım özellikleri ile o hala bu sınıfta aranılan bir model.

Nissan Micra’nın sevimli bir tasarıma sahip olduğu bir gerçek. Önde araca sinirli ve sert bir ifade sağlayan farları, onlarla uyum içindeki geniş havalandırma kanalarına sahip ızgarası ve katlı motor kaputu ile Micra’nın ön tasarımı sevimli ancak agresif bir tarza sahip. Çift bölmeli ızgara sistemi yeni yüzde yerini bütünlük teması kazandıran bir tasarıma bırakmış. Ön bölümdeki radikal değişimler arka bölümde çok fazla görülmüyor. Ana hatların korunduğu arka kısımda stopların tasarımı elden geçirilmiş.

Boyundan büyük iç mekan

Aracın iç tasarımı ise bu kadar küçük bir otomobilden beklenmeyecek kadar ferah sayılır. Tamamı açık renkli malzemelerle döşenen yaşam bölümü bize bu ferahlığı sağlıyor. Bolca sert plastiğin kullanıldığı Micra, malzeme kalitesi olarak diğer rakiplerine göre daha iyi iç mekan sunuyor. Aracın hem önde hem de arkadaki diz ve baş mesafesi beklentileri karşılar nitelikte. Aracın arkasında ise 265 litrelik bir yükleme alanı bulunuyor.
Nissan Micra gücünü 1.2 lt benzinli motordan alıyor. CVT şanzıman ile desteklenmiş bu ünite 6000 d/d’da 80 HP güç, 4000 d/d’de ise 110 Nm tork üretiyor. Aracın kağıt üstündeki verileri de bu modelin performanstan ziyade şehir içi kullanımları düşünülerek hazırlandığını ortaya koyuyor. Sürüş esnasında ise 80 HP’nin bu araç için yeterli olduğunu anlıyorsunuz. Alt devirlerde cansız olan motor CVT şanzımanın geciktiği durumlarda can sıkabiliyor. Sarsıntısız geçişiyle ön plana çıkan CVT şanzıman eski ünitelere kıyasla önemli iyileştirmelere sahip olsa da hala kusursuz değil.

Nissan Micra’nın yol tutuş kabiliyeti beklenenden daha iyi seviyede. Aracın süspansiyon sistemi hafif sert ayarlara sahip olduğu için izinden pek sapmıyor. Ancak direksiyon sistemi konfor odaklı ayarlandığı için daha çok şehir içinde beklentileri tam olarak karşılıyor.

Sonuç

Micra gerçekten pratik bir kullanıma sahip. Ses alan iç kabin, manuel açılan arka camlar, sert plastikle kaplı iç mekan gibi eksikleri olsa da rakiplerine nazaran daha geniş iç hacmi, sarsıntısız geçişlere sahip CVT şanzıman ile aktif ve pasif güvenlik elemanlarını eksiksiz sunması gibi artılarıyla hala iyi bir otomobil olduğunu ortaya koyuyor. Yakıt tüketimi konusunda da CVT şanzıman oldukça ekonomik.

Teknik Veriler Nissan Micra

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/3/Benzin
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 12/2
Motor hacmi 1198 cc
Maksimum güç 80 HP-6000 d/d
Maksimum tork 110 Nm-4000 d/d
Son hız 161 km/s
0-100 km/s hızlanma 14.5 sn
Şanzıman CVT
Aktarma Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/Kampana
Lastikler 175/60 R15
Depo kapasitesi 41 lt
Bagaj hacmi 265 lt
Ağırlık 945 kg
Tüketim (fab. ver.) 4.6/5.4/6.7 lt/100 km
Uzunluk 3825 mm
Genişlik 1665 mm
Yükseklik 1510 mm
Aks mesafesi 2450 mm
Fiyat 54.410 TL

OTOSTİL Test Verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 15.0
0-400 m (sn) Ölçülemedi
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 41.8
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 42.1
Gürültü 100 km/s (dB) 67
Test tüketimi (lt/100 km) 6.6
Menzil (km) 621

Beğendi/Beğenmedi

Murat Tosun Beğenmedi
Mert Duran Beğendi
Gürkan Gençyılmaz Beğendi
Deniz Metin Beğendi