En çok satılan olması tesadüf değil | OTOSTİL

En çok satılan olması tesadüf değil

En çok satılan olması tesadüf değil

Dünyanın bugüne kadar en çok tercih edilen modeli olan Corolla şık kostümünün altındaki ekonomik dizel motoruyla neden bu kadar çok tercih edildiğinin cevabını veriyor.

Toyota Corolla tasarım olarak eski haline göre büyük bir değişim geçirmiş. Daha dinamik hatlara kavuşmuş olan Corolla, geriye doğru uzatılmış farlar, daralan ızgara yapası ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış. Özellikle burun kısmında farlara kadar uzanan krom çıta ve LED’li gündüz farları otomobili eskisine göre daha çok albenili olmasını sağlamış.

Corolla’nın iç tasarımına geçersek, ailedeki modelleri hatırlatan bir kabin bizleri karşılıyor. Corolla’da size kendinizi özel hissettirecek şekilde üretilmiş fonksiyonel bir iç mekan bulacaksınız. Özellikle çok geniş bir yaşam alanı sunan Corolla takdiri hak ediyor. Önde sunulan alan yeterli. Arkada da diz ve omuz mesafesi konusunda bonkör olduğunu söyleyebilirim. Makyajla birlikte elden geçirilen orta konsol da iç mekandaki premium imajı perçinliyor diyebilirim.

Orta konsolun en üstünde havalandırma çıkışları bulunuyor ve alt taraf da ise 7 inçlik Toyota Touch2 multimedya ekranı yer alıyor. Makyajla birlikte bu ekranın etrafındaki butonlar da dokunmatik bir hale gelmiş. Ekran baz donanım hariç, diğer tüm donanımda opsiyonel olarak alınabiliyor. Multimedya ekranın dokunma hassasiyeti ve hızı orta seviyelerde.

Ülkemizde 1.3 ve 1.6 litrelik benzinli, 1.4 litrelik dizel motorla alınabilen Corolla, bu kez 1.4 litrelik dizel 90HP güç üreten ve 6 ileri manuel versiyonuyla konuğumuz oldu. Fabrika verilerine göre 4.1 lt/100 km yakıt tüketimi sağlıyor. Bu yakıt tüketimi gerçekten çok başarılı. Reel kullanımlarda da tüketim en sıkışık trafikte bile 6 litreye ulaşmıyor. Genel anlamda tatminkar bir performans sunan Corolla, alt devirlerde ise cansız bir sürüş karakterine sahip. Aracın gücünü ortaya çıkartmak biraz devirli kullanmak lazım.
Toyota Corolla’da orta sertlikte bir süspansiyon kullanılmış. Bu sayede otomobil yolda konfor sunma konusunda bir eksiklik hissettirmiyor. Araç yalıtım konusunda da başarılı. Klasik Japon markalarında yaşanan rüzgar ve yol sesinin kabin içine yansıması sorunu Corolla’da gözlemlenmiyor.

Sonuç

Toyota Corolla, kullanımı kolay ve keyifli bir otomobil. Pek çok kişinin bu otomobili neden bu kadar tercih edildiğini anlamak zor değil. Düşük yakıt tüketimiyle öne çıkan Corolla yakıt fiyatlarının arttığı bugünlerde önemli bir avantaja sahip. Aracın etkileyici tasarımı da albenisini artırıyor.

Teknik veriler Toyota Corolla

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4/ Dizel
Yerleşim Önde enlemesine
Subap/eksantrik sayısı 8/1
Motor hacmi 1364 cc
Maksimum güç 90 HP-3800 d/d
Maksimum tork 205 Nm-1800 d/d
Son hız 180 km/s
0-100 km/s hızlanma 12.5 sn
Şanzıman 6 ileri manuel vites
Aktarma Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk
Lastikler 205/55 R16
Depo kapasitesi 55 lt
Bagaj hacmi 452 lt
Ağırlık 1275 kg
Tüketim (fab. ver.) 3.6/4.1/4.9 lt/100 km
Uzunluk 4620 mm
Genişlik 1775 mm
Yükseklik 1465 mm
Aks mesafesi 2700 mm
Fiyat 99.150 TL

Otostil Test Verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 12.8
0-400 m (sn) 21.4
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 40.9
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 41.1
Gürültü 100 km/s (dB) 67
Test tüketimi (lt/100 km) 5.2
Menzil (km) 1058

Beğendi/Beğenmedi

Murat Tosun Beğendi
Mert Duran Beğenmedi
Gürkan Gençyılmaz Beğendi
Deniz Metin Beğendi