Teklifi ben yapacaksam evlenebilirim | OTOSTİL

Teklifi ben yapacaksam evlenebilirim

Teklifi ben yapacaksam evlenebilirim

Uzun yıllardır A-Rıza Show ile sıkışık trafikte eğlenceli vakit geçirmemizi sağlayan Rıza Esendemir 2 kez evlenip boşanmasına rağmen evliliğe uzak olmadığını sadece 1 şarta bağlı olarak yeniden evlenebileceğini açıkladı. Esendemir “Eğer teklifi ben yapacaksam tekrar evlenebilirim” dedi.

Rıza Esendemir hayatımıza nasıl girdi? Sen hep vardın da biz mi seni geç keşfettik?

Ben Denizli’de yaşıyordum. Ama 1996 yılı sonunda İstanbul’a geldim. Tabii gelmek derken aklınızda eski Türk filmlerindeki Haydarpaşa sahnesini düşünün; aynısını. Sadece elimde tahta bavul yok. Denizli’den atlayıp yol-iz bilmeden İstanbul’a geldim.
İstanbul’a gelmemde Beyazıt Öztürk’ün payı büyüktür; hatta gelme sebebim beni davet etmesidir. Yılar önce Beyaz illeri geziyordu. Denizli’ye geldiğinde de oranın bilinen bir radyocusu olduğum için ona beni söylemişler ve o da çağırın tanışalım demiş. Ben de davetine icabet edip tanışmaya gittim. Kendisi bana “İstanbul’a gelmelisin; orada sana iş bulacağım” deyince hiç düşünmeden atlayıp buraya gelmeye karar verdim.

Böylesine önemli bir değişikliği nasıl bu kadar kolay kabul ettiniz?

Karşınızdaki Türkiye’nin en ünlü şovmeni olunca ve sizi davet edince ikinci kez düşünmeye gerek kalmıyor. Gerçi ben daveti kabul ettim ama Beyaz beni davet ettiğini unutmuş!

İSTANBUL’A BEYAZ YÜZÜNDEN GELDİM

O nasıl oluyor?

Dediğim gibi o dönem Beyaz turnesi nedeniyle il il geziyordu. Bu nedenle de pek çok kişi ile tanışmış ve sanırım benden başkalarına da İstanbul’a gel teklifinde bulunmuş. Bu nedenle İstanbul’a ilk geldiğimde gidip Beyaz Show çekimlerinde bulduğum Beyaz, beni ilk anda hatırlamadı. Hatırlayınca da İstanbul’da bu işlerin zorluğundan ve iş bulmanın kolay olmadığından bahsetti. Ben de başıma kaynar sular yemiş halde oradan ayrıldım.

Sonrası Denizli’ye geri dönüş olmuştur o halde?

Evet Denizli’ye geri döndüm. Ama aileme “Ben İstanbul’a taşınıyorum” demek için!

Nasıl yani? Burada iş yok demiş size, daha niye zorluyorsun ki?

Öyle her seferinde olmaz denilince isteklerimin peşinden gitmeseydim bugün bu noktaya gelemezdim! Onun bu tavrı benim daha da hırslanmamı sağladı ve hemen İstanbul’a gelip önce tiyatro eğitimi için Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ne kayıt yaptırmamı sağladı. Sonrasında ise bir şekilde biraz da şansla Best FM maceram başladı.

Hakan Gündüz o dönemde Best FM’de yayın yapıyordu. Ben de onun yayınlarına girip çıkıyordum; gerektiğinde yardım ediyordum. Birkaç ay sonra ise program yapmaya başladım. Daha sonra ise Best FM’e Beyaz transfer oldu.

O ilk karşılaşmada soğuk rüzgarlar esti mi?

Beyaz beni gördüğünde biraz mahcup oldu. Düşünsenize karşınızdaki kişiye birkaç ay önce burada işler zor; iş bulmak kolay değil diyorsunuz ama o Best FM gibi zamanının en iyi radyolarından birinde karşınıza çıkıyor.
Ama sonrasında Beyaz’la bu konuyu uzun uzun konuştuk ve bana haksızlık ettiğini söyledi. Biz sonrasında hem iki dost olduk hem de birlikte iş de yaptık. O dönem radyodan ayrıldıktan sonra Beyaz Show’un seslendirmelerini de 1 yıl boyunca ben yaptım. Hala karşılaştığımızda bu konuları konuşup hem eski günleri anarız hem de güleriz.

KOVULDUĞUM YERE TRANSFER OLDUM

Peki radyodan niye ayrıldın?

Ayrılmadım, kovuldum O dönemde beni radyodan kovdular ama 1 yıl sonra yeniden çağırdılar ve önce prodüksiyonun başına geçtim sonra da hafta içi yayınlarla A-Rıza isimli şovla herkes tarafından bilinen bir adam oldum. 2 yıl önce de bu radyodan ayrıldım.

Boş oturmadın sonrasında değil mi?

Ben de boş oturacak adam tipi var mı Radyodan ayrılınca hemen youtube kanalımı açtım. Aslında o kanal zaten vardı ama çok aktif değildi. İlk önce o kanalı biraz daha profesyonel hale getirdim, oradan yayınlar yapmaya başladım. Sonrasında ise Rock FM’den teklif geldi ve orada çalışmaya başladım. Ancak şansıma bu kanal da satılınca artık radyoculukta 20 yılın sonunda durmam gerektiğini anladım.

Artık radyoculuk yok mu senin için?

Radyo yayıncılığı elbette çok önemli benim için. Ancak artık yayın yapacak kafama uyan bir radyo bulmakta da zorlanıyorum. Bu nedenle de A-Rıza Show’u TV ekranlarına ama içeriği radyo programı olacak şekilde taşımaya karar verdim. Ayrıca televizyonun parası da daha güzel

Bu çok güzel bir haber. Peki ne zaman seni ekranlarda göreceğiz?

3 Nisan’da bir aksilik olmazsa Turkcell TV+’da yayına başlayacağız. Ama belki 1 haftalık rötarımız olabilir. Dekorundan konuklarımıza kadar programın her türlü noktasında son hazırlıklara geldik artık.

İçerik nasıl olacak?

TV programı olmasına rağmen radyodaki programdan çok da farklı olmayacak. Elbette en büyük fark daha güzel giyineceğiz Onun dışında tıpkı radyoda olduğu gibi yine pek çok konu spontane gelişecek. Emin olun ben bile tam olarak hangi gün ne yapacağız bilmiyorum. Bu biraz da konukların enerjisi ile alakalı.
TV’den başlayıp sinema, dizi oyunculuğu da olacak mı?
Aslında birkaç teklif geldi. Ama kısmet olmadı. Konuk oyunu veya sinema filmi gibi bir teklif gelirse oyunculuk yapabilirim, ama kendi işlerim nedeniyle teklifi beğensem de haftalık bir dizi de oynama şansım yok.

Son zamanlarda özel hayatınla da gündemdesin. Bu seni rahatsız ediyor mu?

Ben özel hayatımla gündemde olmak için ilave bir çaba harcamıyorum. Ama radyo dünyasında bilinen birisiyim. Eşlerim de ünlü insanlardı ve bu nedenle de özel hayatımızın gündemde olması çok normal.

İki kez evlenip boşanınca evliliğe tövbe ettin mi?

Evliliğe tövbe gibi bir şey söz konusu değil benim için. 3. hatta belki 4. kez nikah masasına oturabilirim. Ama tek bir şartım var; evlenme teklifini ben yapacağım. İki kez evlenen ve iki kez de teklif alan bir adam olarak bu teklifi ben yapmak istiyorum artık.

Bu çok iddialı bir söylem olmadı mı?

Sanırım oldu ama gerçek bu  Evlilik güzel bir şey ve ben de eğer doğru kişi ve doğru zamansa evliliğe karşı kapılarımı kapatan birisi olmadım, olmayacağım. Ancak teklif yapılırken ki duyguyu yaşamak, heyecanlanmak benim de hakkım!

Görünen o ki hayatından radyoyu çıkarttın. Peki müzik devam edecek mi?

Müzik benim için vazgeçilmezdir. Ben radyocu olarak bilinsem de ayrıca aranjörüm ve pek çok şarkının düzenlemesini yaptım. Bu nedenle de müziğin hayatımdan çıkması söz konusu değil.

Artık havalar ısınıyor, bahar kendini göstermeye başladı. Yaz için planlar yapılmaya başlandı. Yaz aylarında beach’lerde seni görecek miyiz?

Mayo ile göremeseniz de DJ kabininde görebileceksiniz Yaz aylarında Bodrum ve Çeşme’de birkaç mekanda DJ performanslarımla yer alacağım.