Subaru Levorg ralli parkurlarının tadını yaşatıyor. Araba Dergisi otostil

Subaru Levorg ralli parkurlarının tadını yaşatıyor

Subaru Levorg ralli parkurlarının tadını yaşatıyor

Subaru markası benim gibi ralli sevenler için çok şey ifade eder. Klasik mavi rengi, istikrarlı gidişi ve başarılı yol tutuşu. Bir de sürücü koltuğunda Colin McRae varsa hala en çok seyrettiğim videolar arasında yer alır. Efsane pilotların altında adeta dans eden Impreza hala poster olarak yaşam alanlarımda yer alır.

Subaru, denilince benim için mutlaka kaputunun üzerinde hava girişi olacak. O turbonun varlığını bana her yola baktığımda hatırlatacak. Subaru Levorg’u teste aldığımda kaputtaki intercooler çıkıntısını görünce geçmişe dönmüş oldum.

ETKİLİ DIŞ TASARIM

Evet, test konuğumuz Levorg’un dış tasarımı modern ve Avrupai. Tasarım olarak net ve keskin çizgilere sahip olan Levorg’un farları içe gömük ve hoş görünen bir çizgiye sahip. 6 köşeli panjur farlara göre daha çıkıntılı duruyor. Tampon genel anlamda sportif bir tasarım sunuyor.

Levorg’un yan görünümünde krom görünümlü dikiz aynalarının otomobile oldukça yakıştığı ve sportif görünümü desteklediği görülüyor. Ön ve arka çamurlukların kapılara göre daha şişkin oluşu ve iri marşpiyeller de Levorg’u sert ve sportif gösteriyor. Levorg’u Subaru, Sport Tourer olarak nitelendiriyor. Bu iri sayılabilecek station wagon’un arka kısmında iri spoyler ve çift çıkışlı egzoz sistemi sportifliği arkaya taşıyor. İri stop grubu bagaj kapağına da taşıyor.

İÇ MEKAN DA SPORTİF

Levorg’un iç mekanında sportif yapı devam ediyor. Sürücü ve ön yolcu koltuğu sportif. Otomobilin koltukları ve iç mekanda birçok detay kaliteli deri malzeme ile kaplanmış.

Sportif 3 kollu direksiyon simidi üzerinde telefon, müzik sistemi, hız sabitleyici, spor ve ekonomik kullanım modu seçeneği ve gösterge panelindeki anlık kilometre sayacı ve birkaç veri içeren ekran bilgisini değiştiren buton grupları bulunuyor. Gösterge paneli oldukça net ve mavi rengi ile de sportif görünüyor. Orta konsolun üst kısmındaki dijital ekranda yol bilgisayarı verileri takip edilebiliyor. Ayrıca aracın diğer detayları da bu ekranda gösteriliyor. Göstergedeki verileri değiştirmek alt tarafındaki buton kullanılıyor.

Buton ergonomik açıdan çok iyi konumlanmamış. Ayrıca yol bilgisayarını 0’lamak için yine gösterge panelinin içindeki çubuk kullanılıyor. Bu yol bilgisayarın ekranının solunda da klima ünitesinin ekranı yer alıyor. Klima ünitesi orta konsolun altında ve ekranı üstte kalıyor. Genel anlamda iç mekanda bir ergonomi sorunu var. Butonlarla göstergelerin yerleri kafa karıştırıyor. Orta konsoldaki 7 inç ekrandaysa müzik sistemi, Bluetooth telefon bağlantısı ve birçok fonksiyonu yönetmek mümkün.

Sürücü kapısı içeriden merkezi kilit kapalıyken kapı koluyla açılmıyor. Merkezi kilidi önce açmanız gerekiyor. Bu da panik anında aracı terk ederken sorun yaşatabilir.

Ön koltuk gibi arka koltuk da konfor konusunda sorunsuz. Baş ve diz mesafesi yeterli seviyede. 522 lt’lik bagaj hacmi bu sınıf bir otomobil için yeterli alana sahip. Bagaj eşiği çok yüksek değil ve station wagon bir otomobil yükleme açısından sorunsuz. Ayrıca düz zeminli ve arka koltuklar yatırıldığında yükleme oldukça rahat.

KÜÇÜK HACİM YÜKSEK GÜÇ

Günümüzde turbo olgunluk dönemini yaşıyor. Bu da artık küçük hacimli motorlardan alt devirlerden itibaren yüksek güç ve tork elde etmeyi sağlıyor. Subaru’nun genlerinde 4X4 ve turbo teknolojisi her daim olduğu için bu otomobilde 2 teknolojiyi de kullanmış. Levorg 1.6 GT-S’in motoru yapısı da Subaru’nun geleneklerine bağlı yani boxer tipi. Subaru, 180 derecelik boxer motor teknolojisiyle otomobillerin ağırlık merkezlerini geleneksel motorlara göre daha aşağıya çekerek yol tutuşta dengeli bir yapı oluşturuyor.

Levorg’ta kullanılan 1599 cc hacmindeki turbo beslemeli motor 4800 d/d’de 170 HP güç ve 1800 d/d’de 250 Nm tork üretiyor. Alt devirlerden itibaren canlı bir yapı sunan motor bu konuda övgüyü hak ediyor.

Subaru Levorg, sadece 1.6 turbo motor ve Lineartronic adı verilen CVT şanzıman seçeneği ile satılıyor. Programlanan 6 ileri oranla direksiyonun arkasındaki kulakçıklardan vites değiştirebiliyorsunuz. Ama hemen kendini tekrar kendini Drive moduna alıyor. Manuel kullanım moduna getirdiğinizdeyse vites kolu ile vites büyütüp küçültemiyorsunuz. Yine direksiyonun arkasındaki kulakçıkları kullanmanız gerekiyor. Diğer CVT şanzımanlarda olduğu gibi sarsıntısız bir kullanım sunan Lineartronic, şanzıman sportif kullanımı desteklemesi ile göz dolduruyor.

Otomobilin maksimum hızı 210 km/s olarak belirtiliyor. Testlerimizde Levorg 1.6 GT-S’in 0-100 km/s hızlanma değerini 9.4 saniye olarak belirledik. Test sırasındaki tüketim değerimizse 9.8 lt/100 km olarak ölçüldü.

SÜREKLİ 4 ÇEKER AVANTAJLI

Subaru 40 yıla yakındır 4X4 otomobiller üretiyor ve bu konuda dünyanın sayılı markaları arasında bulunuyor. Sürekli 4 tekerlekten çekiş sistemi otomobilin her türlü yol şartında 2 tekerlekten çekişli otomobillere göre daha çok avantaj sunuyor. Özellikle virajlı yollarda performanslı kullanımda bunu Subaru Levorg’ta yaşadıklarımdan biliyorum. Yol tutuş konusunda SW bir otomobilden fazlasını sunan Levorg, adeta yere yapışıyor.

Kullanılan elektronik desteklerle de Levorg’un yol tutuş performansı artırılmış. Bunların başında araç dinamik kontrol sistemi (VDC) geliyor. Aracın yol üzerindeki hareketleri ve sürücünün sürüş koşullarını gözlemlemek ve aldığı verileri analiz etmek üzere bir dizi sensörden yararlanıyor. Aktif tork dağılımını devreye sokarak, motor gücünü ve her bir tekerleğe uygulanan fren gücünü ayarlayarak daha kontrollü ve güvenli bir sürüş sağlıyor. Aktif Tork Dağılımı ise gerektiğinde fren gücü uygularken, viraj dışındaki tekerleğin torkunu arttırıyor ve böylece daha iyi direksiyon tepkisi ve yol tutuş sergileniyor.

Sert süspansiyon sistemi yol tutuşu destekliyor. Virajlarda verdiği keyif, aracın bozuk yollarda gürültü çalışmasını unutturuyor. Gürültü konusunda ayrıca aracın içinde lastik ve rüzgar sesinin fazlaca hissedildiğini de belirtmek lazım.

Levorg’ta kullanılan SI-Drive, özelliğiyle sürüş tarzınızı seçebiliyorsunuz. Intelligent ve Sport adlı iki fonksiyon bulunuyor. Sport modundayken otomobilin daha atak oluğunu hissediyorsunuz. Intelligent modundayken ise daha sakin bir kullanım sunuyor.

Levorg 1.6 GT-S, Türkiye’de tek donanım paketi ile ithal ediliyor. Yüksek donanım paketinde sunroof, 18 inç alaşımlı jantlar, sürücü ve ön yolcu havayastığı ve yan havayastıkları, perde havayastıkları, 7 inç ekran multimedya özelliği, deri döşeme ve çift yönlü klima sistemine kadar oldukça zengin donanımlar standart olarak sunuluyor. Bu haliyle Levorg 1.6 GT-S’in fiyatı 159.990 TL. Fiyata ve donanıma baktığımızda makul sayılabilecek fiyat politikası olduğunu söylemek mümkün. Opsiyon seçeneğinde ise dış kozmetikte birkaç parça var.

 

SONUÇ

Sportif SW sevenler için Levorg çok iyi bir alternatif. 1.6 turbo benzinli boxer motoru performans konusunda beklentileri karşılıyor. Otomobilin geniş yaşam alanı ve başarılı görüş açıları artıları arasına. İç mekandaki karmaşık yapıya alışana kadar ergonomi konusunda şikayetiniz olacaktır.

TEKNİK VERİLER SUBARU LEVORG 1.6 GT-S

Motor (tip/silindir sayısı) Boxer/4/Benzin
Yerleşim Önde uzunlamasına
Supap/eksantrik sayısı 16/4
Motor hacmi 1599 cc
Maksimum güç 170HP-4800 d/d
Maksimum tork 250 Nm-1800 d/d
Son hız 210 km/s
0-100 km/s hızlanma 8.9 sn
Şanzıman 6 ileri CVT
Aktarma 4 tekerlekten çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/ disk
Lastikler 225/45 R18
Depo kapasitesi 60 lt
Bagaj hacmi 522 lt
Ağırlık 1551 kg
Tüketim (fab. ver.) 6.3/7.1/8.5 lt/100 km
Uzunluk 4690 mm
Genişlik 1780 mm
Yükseklik 1490 mm
Aks mesafesi 2660 mm
Fiyat 159.990 TL

OtoSTİL Test Verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 9 .4
0-400 m (sn) 16.0
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 40.8
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 41.0
Gürültü 100 km/s (dB) 69
Test tüketimi (lt/100 km) 9.8
Menzil (km) 612

Beğendi/Beğenmedi

Murat Tosun Beğenmedi
Mert Duran Beğenmedi
Gürkan Gençyılmaz Beğendi