Seat Arona testi Araba dergisi Otostil Seat 2.el fiyatları

Seat Arona maceraperest bir şehirli olmuş

Seat Arona maceraperest bir şehirli olmuş

Crossover modeller, son altı yıl içerisinde dünyada yüzde yedi yüz büyüyerek otomobil markalarının yönünü değiştirdi. İster şehir içi, ister otoyolda, hatta off-road olarak adlandırılan yollarda bile, çevik ve konforlu bir sürüş deneyimi sunan kompakt Crossover modeller bu çok yönlülükleri sayesinde müşterilerine bir çok avantaj sunuyor. Seat Arona testi

Biz de, Yeni Seat Arona’yı deneyimlemek için Barselona’nın yolunu tuttuk. Seat’ın, 2017 yılında Leon ve yeni Ibiza modellerinin ardından pazara sunduğu üçüncü modeli olan yeni Arona, tarihindeki en büyük ürün atılımının bir parçası olarak markadaki yerini almış. Bu ürün atılımı Ateca modelini ve 2018 yılında tanıtılacak olan yeni büyük SUV’u da kapsıyor.

Seat Arona, hafta içi, pratik ve konforlu olduğu kadar, hafta sonları ise bir o kadar maceracı, sağlam, sportif ve verimli bir otomobil olduğunu vurguluyor. Tüm bunlara, güvenlik ve bağlantı teknolojileri ile Seat tasarımı da eklenince ortaya İspanyol markasının dinamizmini ve sportifliğini yansıtan bir SUV çıkıyor.

Motorlar hem verimli hem çevreci

Yeni Seat Arona’nın tüm motor seçenekleri; direkt enjeksiyonlu, turbo kompresörlü ve start-stop sistemine sahip. Aracın giriş motoru 5 vitesli manuel şanzımana sahip 3 silindirli, 1.0 TSI 95 HP motor. İkinci motor seçeneği ise, çift kavramalı 7 ileri otomatik vitesli DSG şanzımana sahip 115 HP gücünde. 95 HP versiyonu, saatte maksimum 173 km hıza ulaşırken 0’dan 100 km/s’ye 11.6 saniyede erişebiliyor. 2.000-3.500 d/d arasında 175 Nm azami torka ulaşan motor, 1090 kg’lık düşük ağırlığı ve performans – tüketim arasında iyi bir denge sağlayan şanzımanı sayesinde, beklentilerin üzerinde bir dinamizm sergiliyor. Bu sayede otomobilin ortalama yakıt tüketimi 4.9 litre/100 km; CO2 emisyonu ise 112 gr/km gibi oldukça düşük seviyede. Seat Arona testi

Seat Arona

115 HP motor ise 10 saniyede 100 km/s hıza ulaşırken, maksimum 182 km/s hıza çıkabiliyor. Çift kavramalı ve 7 vitesli DSG şanzımanlı 1.0 TSI 115 HP motor da 114 gr/km emisyon ve 100 km’de sadece 5 litre yakıt tüketimi ile 95 HP ile benzer değerlere sahip. Bu versiyonda da maksimum tork olan 200 Nm’ye 2.000 ve 3.500 d/d arasında ulaşılabiliyor.
2018 ilk çeyreğinde dizel manuel; ikinci çeyreğinde de dizel otomatik motor seçenekleriyle, tüm yakıt şanzıman kombinasyonlarının piyasada yerini alması planlanıyor.

Tasarımıyla iddialı

Otomobilin dinamik karakterinin arkasında, Volkswagen Grubu’nun yeni teknolojisi MQB A0 (Modular QuerBaukasten) platformu var. MQB A0 platformu, üretimde daha fazla esneklik sağlayıp uygulamayı güçlendirirken, aynı segmentte farklı gövde tiplerinin kullanılmasına olanak tanıyor. Daha önce belirtildiği gibi, bu teknoloji sayesinde aynı temel platform içinde farklı aks mesafeleri elde edilebiliyor. Örneğin Arona’nın aks mesafesi, yeni Ibiza’dan 2 mm daha uzun.

MQB A0 platformunun, Arona özelinde sunduğu bir diğer avantaj ise ağırlık. Segmentinin en hafif otomobillerinden biri olan Arona, bu sayede daha düşük yakıt tüketimi sunuyor.
Ibiza’nın ardından MQB A0 platformu kullanılarak üretilmiş ikinci Seat modeli olan Arona, kompakt Crossover boyutları, 4.138 mm uzunluğu, 1.780 mm genişliği ve 1.543 mm yüksekliği ile iç mekanında yeterli konforu sunuyor. Ancak bana göre, Arona’nın en şaşırtıcı özelliklerinden bir tanesi: üç ayrı tavan rengi seçimiyle birlikte geniş renk kişiselleştirme seçeneklerini birlikte sunuyor olması. 60’ı aşkın farklı renk kombinasyonuyla kendi otomobilinizi kendiniz yaratabiliyorsunuz. Seat Arona testi

En etkileyici özelliklerinden bir diğeri ise, onu sınıfının en iyilerinden biri yapan 400 litrelik bagaj kapasitesi. Bagaja file takmak için kullanılabilen dört metal kanca ve çift kademeli bagaj ise öne çıkan pratik detaylardan bazıları. Bu özellik sayesinde, arka koltuklar katlandığında düz bir yüzey elde edilebiliyor. Kişiselleştirme kombinasyonlarına bagaj kapasitesi de eklendiğinde hobilerine önem veren bir şehirli için gerekli bir SUV ortaya çıkıyor.

Seat Arona

Zengin donanımlı

Arona, aktif ve pasif zengin bir güvenlik donanımına sahip. Arona’da ön bölge asistanı, yokuş kalkış destek sistemi, yorgunluk tespit sistemi, yağmur ve ışık sensörleri, ikincil çarpışma freni gibi üst segmentlerde yaygın olarak yer alan gelişmiş sürücü destek sistemleri standart olarak sunulurken, opsiyonel olarak arka çapraz trafik uyarısı, kör nokta tespit sistemi, hem paralel hem dikey parkta kullanılabilen park asistanı sistemi ve Stop&Go fonksiyonlu adaptif hız sabitleyici sistemleri sunuluyor.

Anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, daha yüksek çözünürlüklü ve daha kaliteli geri görüş kamerası, 8 inçlik siyah panelli dokunmatik multimedya ekranı ve BeatsAudio gibi, Seat ürün gamındaki diğer modellerden de alışılan bilgi ve eğlence sistemlerini içeriyor. Apple Car Play, Android Auto ve Mirror Link sistemlerine sahip Arona, tamamen yüksek bağlanabilirlik özelliğinde bir otomobil olarak tasarlanmış. Seat Arona testi

Seat Arona, Türkiye’de iki donanım ile satışa sunulacak: Style ve bir üst versiyon olan Xcellence.
Hayat tarzı, teknoloji ve dinamizmi ön plana çıkaran Seat Arona, her işi tutkuyla yapan ve hayatı doyasıya yaşayan insanları hedeflediğini söyleyerek rakipleri arasında fark yaratmak istiyor.

SONUÇ

Seat Arona şehir içi kullanımları hedeflenerek geliştirilmiş olsa da yeri geldiğinde hafif araziden de korkmayan yapıya sahip. Yerde yüksek oturma pozisyonu ve kişiselleştirilebilen yapısıyla kadınlar ve gençler tarafından popüler olması kesin gibi görünen Arona kendini ispatlamış motorlarıyla da iddialı.

http://www.otostil.com/category/roportaj/