Sosyal medya uzmanı | OTOSTİL

Sosyal medya uzmanı

Sosyal medya uzmanı

Yeni Citroen C3 kompakt hatchback dünyasına yenilik getirdiğini düşünüyorum. Aracın benzersiz, yapısı ile onu kendi sınıfında hemen ayırt edilebilir duruma getirmiş.

Yeni Citroen C3 benzersiz yapısı aracın güçlü ve enerjik bir duruş kazandığını inanıyorum. Çekici ön yüzü ve belirgin kavisli çizgileri ile rakiplerinden ayırt edilmesi kolay. C3 de iki kademeli ön far tasarımı ile yukarıya doğru uzanarak kaputun yükseklik algısını güçlendirmiş. Krom kaplı logolar ve bunların ikili çizgileri LED gündüz farlarına kadar uzanıyor. Farlar, yuvarlak hatlar ile şekillendirilmiş. Yeni Citroen C3 9 farklı gövde rengi ve 3 farklı tavan rengi ile alınabiliyor.

Yeni C3’un iç tasarımı ise ilgi çekici kumaşlar ve bunun ile birlikte özgün tasarıma sahip olmuş. Citroen’ın 7 inç ekranlı Connet Nav bilgi eğlence sistemi, Apple CarPlay, Android ve mikrolink sistemlerini destekliyor. Yeni Citroen de dikiz aynasının arkasındaki kamera ile video kaydedip fotoğraf çekme özelliği bulunuyor. Çektiğiniz videoları ve fotoğrafları sosyal medya hesaplarınıza yükleyebiliyorsunuz.

Aracın iç mekanındaki malzeme sert. Bu kadar teknolojik ve iç mekanıyla dikkat çeken bir otomobilde biraz daha yumuşak plastik kullanılmasını tercih ederdim. Ön kapı içlerindeki tutacakların sanki biraz gereksiz olduğunu düşünüyorum. Bir de aracın içi mekanın aydınlatması yetersiz. Bu gibi birkaç küçük detay dışında iç mekanın genelini beğenmemek zor.

Gelelim asıl konuya… Citroen C3 3 motor seçeneği ile bizlere sunuluyor. Bunlardan 1.2 litrelik benzinli ünite 82 HP güç üreten, 1.6 litrelik dizel 75 veya 100 HP güç üreten versiyonlara sahip. Aracın tüm seçeneklerinde şimdilik sadece manuel vites alınabiliyor. Kısa süre sonra aileye otomatik vitesli versiyonlar da katılacak. Benim konuğum ise 1.6 litrelik 100HP güç üreten versiyonu.

Kağıt üzerinde 100 HP gibi etkileyici bir güç üreten motor 5 ileri manuel şanzımanla kombine edilmiş. Bu birliktelik kullanıcıya büyük bir ekonomi sağlasa da performans anlamında çok başarılı değil. Alt devirlerden itibaren kullanıcısına şehir içinde yeterli gücü sorunsuz sunan C3, performanslı kullanımlar tercih edildiğinde oranları uzun tutulmuş vites kutusu nedeniyle çok atak bir görüntü çizmiyor. Ancak şu da bir gerçek ki bu araç performans odaklı bir model değil ve bu nedenle de normal kullanımlarda bir sorunla karşılaşmıyorsunuz. Kemikli yapısıyla çok keyifli değişimlere izin veren şanzımanın cep dostu yapısının da etkisiyle C3 100 km’de ortalama 4.9 lt yakıtla yetinebiliyor.

Yeni Citroen C3 özellikle şehir içinde kolay manevra yapabilen bir araç olmuş. Ufak tefek yerlere kolayca girip çıkabiliyor. İstanbul gibi büyükşehirde yaşıyorsanız ise sizin için çok büyük avantaj diyebilirim. Özellikle park sorunu yaşayanlar için C3 başarılı görüş açıları sayesinde park manevralarında kolaylık sağlıyor.

Yol tutuşu konusunda da genel olarak başaralı buldum C3 de sürücüyü kolaylaştıracak bir çok özellik mevcut. Bunlar yokuş kalkış desteği, şerit ihlal uyarı sistemi ve sürücü yorgunluk uyarı sistemleri. Aracın fren sistemi ise sürücüsüne güven veriyor. Arka arkaya yapılan panik frenlerde bile izinden sapmadan stabil yapısını koruyan C3 güvenli bir duruş karakteri sergiliyor.

Aracın yerden yüksek tasarımı yan rüzgarlardan bir nebze olsun etkilenmesine neden oluyor. Ayrıca sürat arttıkça iç mekana yansıyan rüzgar sesi de hissedilir seviyeye yükseliyor. Ancak C3 bu konuda çoğu rakibinden daha iyi. Aracın yalıtımı başarılı.

Sonuç

Fransız araçlarını çok beğenmesem de yeni Citroen C3 bu konudaki fikrimi değiştirdi. Herkese hitap edecek bir araç yapmayı başaran Citroen küçük sınıfta iddialı olacağını bana kanıtladı. C3 bu haliyle tam bir şehir otomobili olmuş. Özellikle İstanbul’da yaşayanlar için manevra kabiliyetiyle çok iyi bir seçenek halini almış. Aracın kayıt ve çekim yapan kamerası da rakiplerinden ayrılmasını sağlayan önemli bir teknolojik yenilik.

Teknik veriler Citroen C3

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4/ Dizel
Yerleşim Önde enlemesine
Subap/eksantrik sayısı 16/2
Motor hacmi 1560 cc
Maksimum güç 100 HP-3750 d/d
Maksimum tork 254 Nm-1750 d/d
Son hız 185 km/s
0-100 km/s hızlanma 11.9 sn
Şanzıman 5 ileri manuel vites
Aktarma Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk
Lastikler 205/55 R16
Depo kapasitesi 42 lt
Bagaj hacmi 300 lt
Ağırlık 1090 kg
Tüketim (fab. ver.) 3.2/3.7/4.4 lt/100 km
Uzunluk 3996 mm
Genişlik 1749 mm
Yükseklik 1490 mm
Aks mesafesi 2539 mm
Fiyat 76.115TL

Otostil Test Verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 12.2
0-400 m (sn) 22.1
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 40.2
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 40.6
Gürültü 100 km/s (dB) 67
Test tüketimi (lt/100 km) 4.9
Menzil (km) 857

Beğendi/Beğenmedi
Murat Tosun Beğendi
Mert Duran Beğendi
Gürkan Gençyılmaz Beğendi
Deniz Metin Beğenmedi