Haydi doluşun içine | OTOSTİL

Haydi doluşun içine

Haydi doluşun içine

Bazı otomobiller vardır içine girer girmez kendiniz ferah ve huzurlu hissedersiniz. İşte C4 Grand Picasso’nun size yaşattığı ilk intiba tam olarak böyle bir şey.

Citroen Grand C4 Picasso yenilenmesiyle birlikte dinamik ve yeni bir yüze kavuştu. Ön ızgara yapısı ve ön tampondaki küçük değişimler ön plana çıktı. Aracın ön bölümünde dikkat çeken noktalardan bir tanesi de tavana kadar uzanan cam. Daha önceki nesilde de sunulan bu donanım cam tavan ile birleşince hem bütünlük sunuyor hem de ferah bir iç mekan vaat ediyor bizlere.

Aracın halojen farları ve marka logosu bir bütünlük oluşturmuş. Bununla birlikte gündüz farları da çok dikkat çekiyor. 3D arka stop grubu içinde aynı şeyleri söylemek mümkün. Genel olarak dış tasarım konusunda C4 Grand Picasso göze hoş gelen ve dikkat çekmeyi başaran bir araç. Aracın büyük yapısı gözü okşayan çizgiler sayesinde akıcı hatlarla bütünleştirilmiş.

Ferah ve huzur bir arada

Citroen C4 Grand Picasso’nun dış tasarımı ne kadar farklı ise iç tasarımda bir o kadar da farklı ve rakipsiz. İç mekan ilk bakışta o ilgi çekici kokpiti fark ediyorsunuz. Tamamen dijital ortama emanet edilmiş orta konsolda 7 inç dokunmatik tablet ekran ve üst kısımda yer alan 12 inçlik ekran görünüş olarak araca teknoloji üssü gibi algılanan bir hava katıyor. Gösterge panelinin çözünürlüğü ve grafikleri sıkışık trafikte canınızın sıkılmasını engelliyor. Navigasyon, sürüş bilgileri ve radyo gibi ekranları kolayca seçebiliyorsunuz. Dokunmatik ekranın hassasiyeti de oldukça iyi.

Aracın büyük boyutları sayesinde iç mekandaki yaşam alanı da geniş. Arka baş ve diz mesafesi oldukça iyi. Arkada yaptığım yolculuklarda o kadar rahat ettim ki sanki bir otomobilde değil de evde koltukta oturuyormuşum gibi geldi bana. Bu da yetmezmiş gibi arka koltuklarının geriye doğru gitmesi ve yatması da bir o kadar başarılı. Bu sayede iç mekanda büyük bir değişkenlik elde ediyorsunuz.

Vites kolunun direksiyon arkasına taşınmasından dolayı küçük eşya gözü konusunda size orta konsolda büyük bir alan sağlanmış. Hem önde hem de arkada sunulan eşya gözleri pratiklik konusunda tatmin edici. Ön tarafta soğutmalı bir torpido gözü ve ön koltuk arkalarında bulunan saklama cepleri eşyalarınıza kolayca ulaşmanızı sağlıyor.

Güç yetmiyor

Direksiyonu başına geçtiğim Grand Picasso ülkemizde sadece 1.6 litrelik dizel motorla ithal ediliyor. Bu motor 120HP güç üretiyor. Motora 6 ileri tam otomatik şanzıman adapte edilmiş. Vites geçişleri çift kavramalı şanzımanlara yaklaşamasa da beklentileri karşılıyor. Grand Picasso’nun 1359 kg olması ve bu araca 7 kişinin aynı anda binmesi ile motor ve çekiş gücü yetersiz kalıyor. 4 kişi kullanımda ise motor ve çekiş gücü gayet başarılı.

Gürültü fazla

Grand Picasso konfor odaklı yumuşak süspansiyonlara sahip. Konforlu bir sürüş sağlayan süspansiyonlar otomobilin viraj performansını törpülüyor. Her ne kadar bu aracın asıl işi virajlara performanslı girmek olmasa da karoserdeki salınımlar fazla ve bu nedenle de araca duyulan güven azalıyor. Bununla birlikte aracın önceki neslinde olduğu gibi yeni modelde de yine iç mekana yansıyan gürültü yüksek. Camların fazla olması nedeniyle bu durum kaçınılmaz.

Sonuç

Yeni Citroen C4 Grand Picasso sıra dışı iç ve dış tasarıma sahip. Özellikle iç mekan olarak sanki bir otomobilde değil de evde oturuyormuşsunuz gibi bir hava veriyor. Bununla birlikte kocaman panoramik cam tavanla da yolculuk yapmanın keyfi de bir başka.

Teknik Veriler Citroen C4 Grand Picasso

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4/Dizel
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/2
Motor hacmi 1560 cc
Maksimum güç 120 HP-3500 d/d
Maksimum tork 300 Nm-1750 d/d
Son hız 188 km/s
0-100 km/s hızlanma 11.5 sn
Şanzıman 6 ileri otomatik
Aktarma Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk
Lastikler 205/55 R17
Depo kapasitesi 55 lt
Bagaj hacmi 645 lt
Ağırlık 1359 kg
Tüketim (fab. ver.) 3.6/3.9/4.5 lt/100 km
Uzunluk 4602 mm
Genişlik 1826 mm
Yükseklik 1644 mm
Aks mesafesi 2840 mm
Fiyat 156.200 TL

OTOSTİL Test Verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 11.8
0-400 m (sn) 23.0
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 41.1
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 41.5
Gürültü 100 km/s (dB) 67
Test tüketimi (lt/100 km) 5.4
Menzil (km) 1018

Beğendi/Beğenmedi

Murat Tosun Beğendi
Mert Duran Beğenmedi
Gürkan Gençyılmaz Beğendi
Deniz Metin Beğenmedi