Pazar küçülse de kiralama artacak | OTOSTİL

Pazar küçülse de kiralama artacak

Pazar küçülse de kiralama artacak

Son dönemde artan filo kiralama konusundaki gelişmeleri öğrenmek için Çelik Motor Genel Müdürü Özgür Maraş’ın kapısı çaldık.

2016 kiralama sektörü için ve Garenta özelinde nasıl geçti? 2017 yılında beklentileriniz nelerdir?

Kiralama sektörünün aktif büyüklüğü 3. çeyrek itibarıyla 21 milyar TL’yi aştı. KDV, MTV ve ÖTV ile birlikte toplam 3.5 milyar TL’ye yakın vergi ödeyen önemli bir sektör haline geldi. Geçtiğimiz günlerde TOKKDER tarafından yayınlanan 2016 yılı 3. çeyrek raporu verilerine göre kiralama sektörünün hizmetindeki araç sayısı 306 bin dolayında. 2009 yılında yaklaşık 105 bin olan araç parkının 7 yıl içinde 3 katına çıktığını görüyoruz. Araç parkının her yıl yüzde 10-20 aralığında arttığını gözlemliyoruz. Araç kiralama sektörü, 2016’nın üçüncü çeyreği itibarıyla Türkiye’de yaklaşık 99 bin araç satın aldı. Aynı dönemde 70 bine yakın araç da ikinci ele çıkarıldı.

Rapora göre, Türkiye’de 53 bine yakın araç kiralama müşterisi olduğunu söyleyebiliriz. 2010 yılında 9.600 civarında olan bu rakam sadece 6 yıl içinde 9 katına çıktı. Sektörün potansiyeline işaret eden bu büyümenin devam etmesini bekliyoruz. Özellikle de paylaşım ekonomisi ve dünyadaki kaynakların sürdürülebilir şekilde kullanılması gibi kavramların önemi daha çok anlaşıldıkça bireysel araç kiralamadaki büyümenin ortalamanın da üzerine çıkacağını öngörüyoruz.

Geçen seneye oranla ortalama filo adedinde uzun dönem kiralama markamız GarentaPRO ile yüzde 14, kısa dönem markamız GarentaDAY ile de yüzde 13,6 büyüme sağladık. 2017 yılında GarentaPRO’nun yüzde 12, GarentaDAY’in ise yüzde 10 dolaylarında büyümesini ve sektördeki öncü konumumuzu korumayı hedefliyoruz.

Türk halkı araç kiralarken nelere dikkat ediyor?

Türk halkının araba kiralarken ekonomik nedenleri göz önünde bulundurduğunu söyleyebiliriz. Tüketici fiyat odaklı yaklaşımla genelde B-C segment araçları tercih ediyor. TOKKDER’in 2016 yılı 3. çeyrek raporu bu durumu destekler nitelikte. TOKKDER raporuna göre, sektördeki araçların yüzde 51.3’ü C sınıfı, yüzde 28.8’i B sınıfı, yüzde 12.6’sı D sınıfı, yüzde 4.8’i SUV, yüzde 3.0’ı ise LCV sınıfı araçlardan oluşuyor.

Müşterilerin yaşadıkları marka deneyimleri de tercihlerini etkiliyor. Bu noktada çözüm odaklı yaklaşım, yetkili servis ağı, 7/24 yol yardım gibi hizmetler ve yaygınlık tüketici kararını etkileyen önemli hususlar. Tüketici aracı kiraladıktan sonra uğraşmak istemiyor; kendini güvende hissetmek istiyor.

Garenta’yı rakiplerinden ayıran özellikler nelerdir?

GarentaDAY ile müşterilerimizin kısa dönem araç kiralama ihtiyaçlarını karşılarken, düşük kilometreli araçlarımız ve dinamik fiyatlandırma yapımız ile dikkatleri üzerimize çekiyoruz. Tüketici beklentilerine göre tasarladığımız internet sitemizle müşterilerimizin kiralama deneyimini hızlandırıyoruz. GarentaPRO ile müşterilerin uzun dönem araç kiralama ihtiyaçlarına yanıt verirken, avantajlı fiyatlandırma yapımız ve müşteri odaklı hizmet anlayışımız ile sektörde ayrışıyoruz.

Dövizdeki artış nedeniyle satışlar düşecek gibi görünüyor. Bu kiralama sektörünü olumlu yönde etkiler mi?

Otomotiv sektörü yıl sonuna doğru bazı önemli gelişmelere tanık oldu. Sektörün ana gündem maddesi haline gelen ÖTV artışı ile ÖTV’de vergi yükü anlamında Türkiye dünyada en yüksek vergi dilimine giren ülkeler arasında ikinci sırada yer aldı. 1.6 motor araçlar için ÖTV yükü yüz bin TL’yi aşabiliyor. ÖTV’nin yanı sıra döviz kurunda yaşanan hareketlilik de sektörü çok etkiledi. Eğer kurlarda bu ölçüde dalgalanma olmasaydı ÖTV düzenlemesi bu kadar kritik hale gelmezdi. Saydığımız nedenler dolayısıyla 2017 yılının otomotiv sektörü için zor bir yıl olacağını ve genel anlamda yüzde 10 daralma yaşanabileceğini ön görüyoruz.

Tüm bu gelişmeler karşısında ise kiralama sektörünün atağa geçeceği kanaatindeyiz. Özellikle ÖTV düzenlemelerinden dolayı tüketiciler paralarını uzun vadede otomobil alımına bağlamak yerine, araç kiralamayı tercih edeceklerdir.

Sektörde yaşanan bu hareketlenmeden Garenta olarak bizim de hizmetlerimizin kalitesi sayesinde ciddi ölçüde pay alacağımızı düşünüyorum.

Garenta’nın filosundaki araç sayısı nedir? Kiraladığınız araçları ikinci ele ne zaman veriyorsunuz?

Çelik Motor kiralama operasyonları ile sektörde ilk 3 firma içinde yer alıyor. 2010’da yaklaşık 5 bin adet olan toplam kiralama büyüklüğümüz, 2017 yılında kısa ve uzun dönemli kiralamada toplamda 30.000 adedin üzerinde araç parkıyla ilerliyor.
Kullanıma göre değişim gösterse de araçlar uzun dönem kiralamadan 40 bin ile 100 bin km arasında geri geliyor. Kısa ve uzun dönem araç kiralama filomuzdan dönen araçlarımızı, açık artırma yöntemiyle sattığımız online platformumuz ikinciyeni.com markamızda değerlendiriyoruz.