Şimdi Almanlar düşünsün | OTOSTİL

Şimdi Almanlar düşünsün

Şimdi Almanlar düşünsün

Özellikle Alman modellerin hakimiyetindeki kompakt sınıfta yerli Egea segmente öyle bir giriş yaptı ki rakiplerine bir anda korku saldı. Güç, konfor, güvenlik ve performans istiyorsanız hepsi Fiat Egea Hatchback’de mevcut.

Güçlü bir ön tasarıma sahip olan Egea Hatchback, sedan versiyon ile büyük benzerliklere sahip olan bir tasarıma sahip. Ancak bu karoser seçeneğinde sedan versiyondan farklı olarak yuvarlak sis farları ve krom sis farı çerçeveleri yer alıyor.

Arka tarafta ise bumerang forumdaki stoplar sayesinde daha bir sportif hava katılmış. Fakat dış tasarımda can sıkan detaylar yok değil. Mesela bagaj kapağının sadece içerden ya da anahtar üzerinden açılması olası makyaj operasyonu ile giderilmesi gereken eksiklerden biri olarak dikkatimi çekti.

Egea’nın sınıfına iddialı bir giriş yapmasındaki en büyük etkenlerden biri kullanılan malzemeler ve işçilik de seviyenin yüksek tutulması. Bazı bölümlerde sert malzeme kullanılmış olsa da Egea mühendisleri bunları son derece şık bir şekilde kapatmışlar. Yuvarlak klima kontrollerinin hem kullanımı kolay hem de şık görünüyorlar. İki bölgeli otomatik klima özeliği yalnızca Lounge donanımda standart olarak sunuluyor.

Kokpit ve orta konsol tasarımı açısından kolay ve rahat kullanımın ön planda olduğu bir yapı söz konusu. Bu araç yalıtım konusundaki başarısı da iç mekandaki konforun artmasında büyük pay sahibi. Orta konsolda bulunan 7 inçlik dokunmatik ekran, görüntü kalitesi ile benden tam puan aldı diyebilirim. Bu ekranda birçok özellik var. Bu ekran ayrıca Apple CarPlay ve Android Auto’yu da bünyesinde barındırıyor. Kullanımı çok kolay bir ara yüze sahip UConnect, radyo, navigasyon ve telefon seçeneklerinin yanında seyahat bilgilerinizi de kayıt ediyor. Aracın bazı ayarlarını da yine bu ekrandan yapabiliyorsunuz.

Yaşam alanı genişliği konusunda da Egea rakiplerinin seviyesini zorlanamadan yakalıyor. Arka diz mesafesi açısından beklentileri karşılayan otomobil geniş camlar sayesinde aldığı yüksek ışıkla ferahlık hissinin de yüksek olmasını sağlıyor. Geniş camlar görüş açıları konusunda önemli bir sıkıntı yaşanmamasını sağlamış.
Direksiyon simidi Egea’nın kardeşleriyle benzerlik taşıyor. Direksiyonun dolgun yapısı ve ortalama sertliği, sürüş zevkine kesinlikle olumlu yansıyor. Orta konsoldaki butonla City modunu kapatıp, direksiyonu daha sert bir hale getirebiliyorsunuz.

Fiat Egea HB kaputunun altında 1.6 litrelik 120 HP güç ve 320 Nm tork üreten Multijet dizel motor kullanılmış. Bu otomobildeki gibi DCT isimli çift kavramalı otomatik şanzıman da bu motorla oldukça iyi uyum sağlamış. Kendisini kanıtlamış motor bu kombinasyonla tüketim konusunda da etkileyici bir sonuca ulaşıyor.

Süspansiyon sisteminde önde McPherson arkada ise yarı bağımsız bir sistem kullanmış. Orta sertlikteki süspansiyon onun izinden çıkmamasını sağlarken, arkada oturanların konforlu seyahat etmesine de izin veriyor.

Sonuç

Egea kompakt sınıfa öyle bir giriş yaptı ki kısa sürede bu sınıfın en iddialı otomobillerinden oldu. Tasarım açısından rakiplerinin önemli bir bölümünün önüne geçebilecek kadar iddialı dinamikleri olan Egea dizel- otomatik kombinasyonu ile yakıt tüketimi konusunda da oldukça cimri. Aracın rakiplerinden düşük kalan satış fiyatı da albenisini artırıyor.

Teknik veriler Fiat Egea Hatchback

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4/Dizel
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/2
Motor hacmi 1598 cc
Maksimum güç 120 HP-3750 d/d
Maksimum tork 320 Nm-1750 d/d
Son hız 200 km/s
0-100 km/s hızlanma 10.2 sn
Şanzıman 6 ileri çift kavramalı
Aktarma Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk
Lastikler 205/50 R16
Depo kapasitesi 50 lt
Bagaj hacmi 550 lt
Ağırlık 1350 kg
Tüketim (fab. ver.) 3.3/3.8/4.4 lt/100 km
Uzunluk 4368 mm
Genişlik 1792 mm
Yükseklik 1495 mm
Aks mesafesi 2638 mm
Fiyat 99.900 TL

OTOSTİL Test Verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 10.4
0-400 m (sn) 19.8
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 40.2
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 40.8
Gürültü 100 km/s (dB) 68
Test tüketimi (lt/100 km) 5.2
Menzil (km) 961

Beğendi/Beğenmedi

Murat Tosun Beğendi
Mert Duran Beğendi
Gürkan Gençyılmaz Beğendi
Deniz Metin Beğendi