Honda Yapay Zeka konusunda çok kararlı. İşte konsept Honda NeuV

Honda yapay zeka konusunda çok kararlı

Honda yapay zeka konusunda çok kararlı

Honda Yapay Zeka teknolojisini geliştirmeye devam ediyor. Dünyanın önde gelen otomobil üreticilerinden Honda, CES Asia 2017’ye adeta teknoloji çıkartması yaptı. İnsanların yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla yeni değerler yaratmak için çalışmalarına devam eden Honda, Çin’de yapay zeka, büyük veri ve robot teknolojilerini de içeren bir dizi inovasyon tanıttı.

“Emotion engine” adı verilen Honda yapay zeka teknolojisine ve otomatik sürüş fonksiyonuna sahip bir elektrikli şehir içi ulaşım aracı konsepti Honda NeuV ve Honda’nın robotik araştırmalarıyla geliştirdiği denge kontrol teknolojisini bünyesinde barındıran konsept motosiklet Honda Riding Assist de dahil birçok yeni teknoloji ve inovasyon CES Asia 2017 ziyaretçileriyle buluştu.
İnsanların yaşam kalitesini yükseltmek üzere yeni değerler yaratmak için çalışmalarını sürdüren Honda yapay zeka, büyük veri ve robot teknolojilerini kullanarak yeni teknolojiler ve inovsyonlar geliştirmeye devam ediyor.

Ar-Ge Merkezi X Operasyon Sorumlusu Tsutomu Wakitani, Honda’nın geçmişte bir şeyleri yapma sanatı MONO-ZUKURI ile hareket ettiğini ve bundan sonraki süreçte ise yeni deneyimler yaratma sanatı KOTO-ZUKURI ile hareket edeceğini ifade etti. “Honda, insanların başkalarıyla bağlantı kurmalarına yardımcı olan ürün ve hizmetler sunarak yeni değerler yaratacak ve donanıma odaklanan geleneksel mekanik mühendislik teknolojilerine ek olarak yapay zeka ve büyük veri gibi yazılım teknolojilerini ve robotik gibi yeni teknolojileri de kullanarak müşterileriyle duygusal bir bağ oluşturacak.” şeklinde konuşan Tsutomu Wakitani sözlerine şöyle devam etti: “Honda bu yılın nisan ayında Honda’nın yenilik ve inovasyon çabalarını küresel düzeyde hızlandırmaya odaklanacak olan yeni şirketi Honda R&D Innovations’u Silikon Vadisinde kurdu. Yeni alanlarda değer yaratmayı hedefleyen Honda ayrıca mevcut motosiklet, otomobil, güç ürünleri ve HondaJet iş birimlerinden bağımsız olarak yine bu yılın Nisan ayında yeni bir Ar-Ge operasyon merkezi olan Ar-Ge Merkezi X’i faaliyete soktu.”

Honda NeuV
“Emotion engine” adı verilen yapay zeka teknolojisiyle donatılan otomatik elektrikli şehir içi ulaşım aracı konsepti olan NeuV, sürücünün yüz ifadelerine ve/veya ses tonuna dayanarak stres durumunu belirliyor ve sürüş güvenliğini desteklemek için sürücüye yardımcı oluyor. Dahası NeuV sürücünün yaşam biçimini ve tercihlerini de öğrenerek duruma göre farklı seçenekler de önerebiliyor. NeuV ayrıca sahibi tarafından değil, ancak sahibinin izniyle bir başkası tarafından sürüldüğünde diğer bireye sürüş paylaşımı önerisinde de bulunabiliyor. Honda, NeuV ile otomatik sürüş teknolojileri ve yapay zeka gibi teknolojilerle daha da gelişecek olan mobilite ürünlerinin potansiyelini keşfediyor, araştırıyor.