Seat Ibiza yeni haliyle ağabeyine bile kafa tutar

Yıllarca Volkswagen Grubu’nun altında kendi potansiyelini gösterme konusunda sıkıntılar yaşayan Seat, son zamanlarda kaydettiği ilerleme ile herkesin korkulu rüyası haline geldi. Seat Ibiza testi otostil

PAYLAŞ

Yıllarca Volkswagen Grubu’nun altında kendi potansiyelini gösterme konusunda sıkıntılar yaşayan Seat, son zamanlarda kaydettiği ilerleme ile herkesin korkulu rüyası haline geldi. Seat Ibiza testi otostil

İlk kez 1984 yılında piyasaya çıkan Ibiza, Seat’ın simgesi haline geldi. Bu otomobil markanın tarihinde en uzun zamandır satışta olan ve en çok satılan modeli olmakla birlikte 5.4 milyonun üzerinde müşteriye ulaştı. Ibiza, Seat’ın gelecekte şirketin başarısını devam ettirmekte güvendiği Leon ve Ateca ile birlikte üç temel direğinden birisi.

Seat Ibiza’nın tasarımına baktığımız da, ön kısmında üçgen Full LED farlar ve ikonik gündüz sürüş ışığı grafikleri yeni Seat’ı anında fark edilebilir kılıyor. Ön panjurdaki logo kaput üzerindeki iki karakter çizgisiyle vurgulanıyor. Ön ve arka çıkıntılar çok kısa, bu da her bir köşedeki tekerleklerle birlikte otomobilin istikrarlı, dinamik ve sportif olmasını sağlıyor. Daha uzun aks mesafesi ve pencere yapısı, yeni Ibiza’nın boyutunu vurgularken, alt kısma doğru görülen tipik Seat özelliği kabartılar, otomobile daha etkileyici, üç boyutlu bir görünüm kazandırıyor. Üst yapı, keskin hatları ile yüzeyleri birleştirerek güzelce şekillendirilmiş. Yeni jantlar, 18 inçe kadar çıkıyor ve iki ton seçeneği ile zarif bir dokunuş sunuyor. Ancak İstanbul gibi bozuk yollar için 16 inçlik jantlar en ideal seçenek gibi duruyor.

Aracın arka kısmı da Ibiza’ya özgü tasarlanmış. Stoplar aracın çevresini sarıyor, arka kısımdaki orantılı ve iyi aerodinamik performans sunan kabartılarla etkileşiyor. Bagaj kapağının güçlü çizgileri ve tamponlar aracın geniş görünmesini sağlarken, neredeyse yekpare bir biçim algısı yaratıyor ve arka reflektörler de aracı yere yakınlaştırıyor gibi görünüyor. FR donanım seviyesi, arka tamponun her iki yanında yer alan egzoz uçları gibi sportif ayrıntılarla birlikte geliyor.

Seat Ibiza testi otostil

Özgünlüğü yetersiz

Ibiza’ın kapısını açıp iç mekanına geçtiğimiz de ise, keskin hatlar burada da devam etmiş. Üstte konumlandırılan yatay formlu havalandırma panelleri ile orta konsolda bulunan 8 inçlik multimedya ekranın da dahil olduğu detaylar FR ve Xcellence modellerini ait özellikler taşıyor. 8 inçlik dokunmatik ekranın hassasiyeti oldukça başarılı. Bu ekranda Apple CarPlay ve Androild Auto bağlantı özellikleri bulunuyor. 8 inç boyutundaki ekranda yakınlık sensörü var, yani eliniz yaklaştığında sizi algılayabiliyor. Menüler ve alt menülerde kaybolmanızı engelleyecek kadar basit ve sade ve aynı zamanda oldukça güzel görünen düğmeler ise sürüşü kolaylaştırıyor. Seat Ibiza testi otostil

Ibiza’nın iç mekanında kullanılan malzeme kalitesi maliyeti azaltmak adına düşük tutulmuş. Sınıf standartlarını karşılayan malzeme kalitesi, alt kısımlara inildikçe düşüyor. Ancak bu bana göre aracın satın alınmasını engelleyecek kadar önemli bir eksiklik değil.

Koltuklar oldukça konforlu. Geniş gövdeye ek olarak aks mesafesinin 95 mm uzaması omuz mesafesinde 42, diz mesafesinde 35 mm kadar daha fazla alan sunuyor. Bagaj hacmi ise bir önceki jenerasyona göre 63 litre artmış ve 355 litre olmuş. Derinlik ve yükseklik ayarlı direksiyon simidinin arkasında pahalı görünen bir panel var.

Seat Ibiza testi otostil

Tek motor 3 güç

Seat Ibiza ülkemizde şu an tek motor hacmi alternatifi ile satışa sunuluyor. Satışa sunulan motor seçeneğinin özellikleri ise, 1.0 litrelik benzinli atmosferik 75 HP, 1.0 litrelik TSI benzinli 95 HP ve 1.0 litrelik TSI benzinli 115 HP gücü olan ve DSG şanzımanla alınabiliyor. Test konuğumuz Ibiza ise, 1.0 litrelik 95 HP gücü olan, 5 ileri manuel şanzımanlı versiyondu. Fabrika verilerine göre 0 – 100 km/s hızlanmasını 10.9 saniyede tamamlayan araç ortalama yakıt olarak ise 4.7 litreye ihtiyaç duyuyor. 3 günlük karma test parkurumuzda ise tüketim olarak 6.1 litrelik bir değere ulaştım.

Alt devirlerde biraz cansız olan küçük güç ünitesi turbo devreye girdiği anda sürücüsüne kullanım keyfi veren bir makineye dönüşüyor. Ibiza, sert yapısının avantajını gergin yol tutuş karakteristiğini sessiz, darbe emiş kabiliyeti yüksek ve yol bozukluklardan pek etkilenmeyen, iyi kontrol edilmiş sürüş kalitesi ile birleştirerek hissettiriyor. Yönlendirme konusunda ise, ön lastiklere büyük yüklerin bindiği zorlu virajlarda önden kaymalar görülüyor. Bu gibi durumlarda ise sizin müdahale etmenize gerek kalmadan ESP aracı izine sokuyor. Ibiza, yön değişimini istekli bir biçimde yapıyor. Aracın yeni şasisi rijit yapısının etkisini yolda çok iyi anlıyorsunuz. Aracın frenleri yeterince güçlü fakat bazen dozlama konusunda tepkisiz kalıyor. Seat Ibiza testi otostil

Sonuç

Seat Ibiza küçük sınıfta kendisinden her zaman söz ettiren bir model olmuştur. Yeni neslinde de bu durum değişmeyecek gibi duruyor. Aracın büyüyen kabini ve yine zengin motor alternatiflerine sahip olması ailelerin daha da hoşuna gidecektir.

Seat Ibiza testi otostil

TEKNİK VERİLER SEAT IBIZA

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı /3/Benzin
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 12/2
Motor hacmi 999 cc
Maksimum güç 95 HP-5000 d/d
Maksimum tork 175 Nm-1500 d/d
Son hız 182 km/s
0-100 km/s hızlanma 10.9 sn
Şanzıman 5 ileri manuel
Aktarma Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/ disk
Lastikler 195/55 R16
Depo kapasitesi 40 lt
Bagaj hacmi 355 lt
Ağırlık 1047 kg
Tüketim (fab. ver.) 4.1/4.7/5.8 lt/100 km
Uzunluk 4059 mm
Genişlik 1780 mm
Yükseklik 1444 mm
Aks mesafesi 2564 mm
Fiyat 74.000 TL

Oto STİL Test verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 11.1
0-400 m (sn) 22.4
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 39.3
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 39.7
Gürültü 100 km/s (dB) 66
Test tüketimi (lt/100 km) 6.1
Menzil (km) 656