Satışlar yükseliyor, pazar büyüyor ama markalar ve müşteriler neden mutsuz? | OTOSTİL

Satışlar yükseliyor, pazar büyüyor ama markalar ve müşteriler neden mutsuz?

Ülkemizde otomotiv pazarı her geçen gün bizleri biraz daha şaşırtmaya devam ediyor. Bundan birkaç yıl önce 1 milyon adet araç sayısına yaklaşan otomotiv pazarı yavaş yavaş gerilemeye başlamıştı. Özellikle 2019 yılındaki rakamlar oldukça düşmüş ve pazar 500 bin adedin altında kalmıştı. Satışların düşük olması nedeniyle az sayıda otomobil getiren markalar, 2020 yılında da bu durumun devam edeceğini düşünerek ülkemize çok fazla araç ithal etmediler. Pazarın bu denli küçülmesine karşılık kendi önlemlerini alan markaları bu yıl bir de pandemi etkiledi. Pandemi etkiledi ama nasıl etkiledi?

İlk başlarda hepimiz için olumsuz başlayan ve çeşitli sonuçları olan pandemi otomobil üreticilerinin krizi fırsata çevirme imkanı sağladı. Bunu değerlendirebilen markalar, bu dönemde otomobil sahibi olmak isteyenlere hızlıca araç temini sağlayıp satışlarını yükseltirken, fırsatı değerlendirmekte geç kalan markalar pastanın daha küçük diliminden faydalanabildiler.

Araç bulamayan vatandaşlar bu durumdan yakınırken, markalar satışların düşüklüğüne dem vurdu ama önceki yıla göre ülkemizdeki otomotiv pazarı 2020 Ocak-Ekim aylarında %78’lik bir artış sergiledi.

Geçtiğimiz yıla göre daha fazla sıfır otomobil alan veya almayı düşünen insan sayısı artarken markalar müşterilerin taleplerine yetişemez oldu. Üretimlerini ve ithalatlarını her ne kadar arttırsa da müşteri taleplerine yetişemediler. Durum böyle olunca da müşteriler araç bulamamaktan, markalarda potansiyelden yararlanamamaktan dolayı mutsuz oldu.

Bir süredir benim gözlendiğim bayilerin bu durumu kendi içlerinde fırsata çevirdikleri yönünde oldu. Sıfır km araçlar bayilere gidiyor ama bayiler bu araçları galerilere toplu halde satıyor. İşin iç yüzünü elbette bilemeyiz; belki de o galeriler önceden siparişte bulunmuşlardır ama bu yeni tanıtılan bir model için de geçerli, uzun zamandır satışta olan bir model için de geçerli bir durum. Bayiye giden müşteriler bayiden 2-3 ay hatta daha uzun süre bekleme süresi olduğunu duyunca ve fiyat konusunda garanti alamadıkları için beklemek yerine ikinci ellere veya galerilerdeki yüksek fiyatlı modellere yöneldiler.

Eeee durum böyle olunca ne markalar kazanan taraf oldu ne de müşteriler…

Otomobil Satış bayi