Opel Astra Sedan ikinci elde neden popüler? OTOSTİL

Opel Astra Sedan ikinci elde neden böyle popüler?

Opel Astra Sedan ikinci elde neden böyle popüler?

Opel Astra ailesinde sedan versiyon oldukça popüler. Geniş bagaj ve yaşam alanı model için önemli bir artı iken ikinci elde iyi durumda araç bulmak için biraz araştırma yapmak gerekiyor.

Türkiye’de en çok satılan otomobillerin başında gelen Opel Astra Sedan uzun bir süredir hayatımızda. Astra sedan sahip olduğu dinamiklerle ön plana çıkmayı başarmış bir araç. Ülkemiz için en önemli kriterlerin tamamına karşılık veren bir yapıya sahip olan Astra sedan, hem dizel, hem otomatik hem de büyük bagajlı bir sedan.

Kıvrımlı hatları ve güçlü duruşuyla model dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Ön ızgara tamamıyla, alt ızgarasında ise çerçevesinde yer alan krom detaylar ile şık olmuş. Astra sedan da genel olarak oval hatlar kullanılmış. Ama bu oval hatlara sportif detaylar eklemeyi unutmamışlar. Arka bölümde ise yanlara doğru uzatılmış stoplar göze çarpıyor. Genel anlamda Astra sedan tasarım olarak iyi bir görüntü sergiliyor.

Opel Astra Sedan

Opel Astra Sedan

İç tasarımda ise ergonomisi yüksek sürücü odaklı kokpiti bizleri karşılıyor. Yüksek işçilik kalitesiyle malzemelerin şık bir ortamda buluşmasının keyfini çıkartıyorsunuz. Ancak kokpitte aşağılara doğru indikçe malzeme kalitesi düşüyor ve sert plastik kaplama görülüyor. Yine de bu disiplinde Astra iddialı. Orta konsolda 7 inç büyüklüğünde renkli bir ekran bulunuyor. Sport ve Cosmo donanımlarında opsiyonel olan bu ekran, markanın Intellilink ismini verdiği teknoloji ile donatılmış. Aracı satın alırken bu özellikli bir versiyon almakta fayda var.

Astra sedanın iç mekanında konfor anlamında bir çok özellikleri bulunuyor. Bunların başında ise ısıtmalı direksiyon ve ön koltuklar geliyor. Bu sistemlerin kış aylarında çok işinize yaradığını söyleyemeye gerek yok. Bunlara bir de masaj yapan koltuk olsaydı tam anlamıyla inanılmaz bir iç mekan olduğunu söyleyebilirdim sizlere. Ancak bu hali bile pek çok rakibinden daha başarılı.

Opel Astra Sedan

Opel Astra Sedan

Gelelim Astra sedanın motoruna. Bu araç eskiden sadece 1.3 litrelik ve 1.7 litrelik 2 farklı güç ünitesi ile satılıyordu. 1.3 litrenin performansı kimilerine göre zayıf kalıyordu. 1.7 litrelik motor da vergi dezavantajı nedeniyle ile makul bir seçenek değildi.

Daha sonra aileye eklenen 1.6 litrelik dizel motor ve 6 ileri oranlı otomatik şanzımanı bulunan kombinasyon ise tüketicilerin taleplerinin artmasında büyük pay sahibi. Alt devirleri 1.3 litrelik motora göre daha canlı olan ünite, yakıt ekonomisi konusunda fena sayılmayan bir değerlere sahip. Fabrika verisine göre 3.9 litrelik ortalamaya sahip olan motor testimizde ise 6.0 litre dolaylarında tüketti.

Astra her zamanki gibi sürüş dinamikleri yüksek bir otomobil. Orta sertlikteki süspansiyonlar başarılı yol tutuşu beraberinde getiriyor. Astra Sedan’ın benim için tek sıkıntısı, çukur geçişlerinde aldığı darbeleri yaşam alanına yansıtması oldu. Özellikle arka koltukta oturanlar bu geçişleri sert bir şekilde hissediyor.

Opel Astra ikinci elde oldukça popüler bir otomobil. Aracın satış fiyatı da bu doğrultuda değişiklik gösteriyor. İkinci elde pek çok Astra Sedan bulmak mümkün. Dizel otomatik ve 2017 model yılı baz alındığında ortalama 165 bin TL bedelle bir araç satın almak mümkün. Ancak daha düşük km’li veya daha yeni model tercih ederseniz o zaman bütçenizi 180 bin TL’ye yükseltmeniz gerekiyor.

Opel Astra Sedan

Opel Astra Sedan

Bu fiyat karşılığında sunulan donanımsa beklentileri karşılar nitelikte. Ancak yıllar ve km’ler geçtikçe iç mekandaki plastik parçalarda görülen deformasyonların arttığını belirtmekte fayda var.

Ayrıca bu araçlarda bazı kullanıcıların kalitesiz yakıt almasından ötürü enjektörler ve turbo sisteminin arızaları sıklıkla görülüyor. Bu nedenle kaporta ekspertizinden ziyade detaylı bir motor ve yürüyen aksam kontrolü yaptırmakta fayda var.

Sonuç

Opel Astra Sedan ikinci elde hala oldukça popüler bir otomobil. Gerek geniş yaşam alanı gerekse ekonomik motoru ile ikinci elde ideal bir seçenek olan otomobilin kalitesiz yakıta karşılık iyi bir kontrolden geçirilmesi şart.

 

Teknik veriler Opel Astra Sedan

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4/Dizel

Yerleşim Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1598 cc

Maksimum güç 136 HP-3500 d/d

Maksimum tork               320 Nm-2000 d/d

Son hız 200 km/s

0-100 km/s hızlanma 11.6 sn

Şanzıman 6 ileri otomatik

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/Disk

Lastikler 225/50 R17

Depo kapasitesi 56 lt

Bagaj hacmi 420 lt

Ağırlık 1475 kg

Tüketim (fab. ver.) 4.3/5.1/6.4 lt/100 km

Uzunluk 4658 mm

Genişlik 1814 mm

Yükseklik 1500 mm

Aks mesafesi 2685 mm

Fiyat 165.000 TL

Opel Astra Sedan

Opel Astra Sedan

OTOSTİL Test verileri

0-100 km/s hızlanma (sn)            11.9

0-400 m (sn)      20.1

100-0 km/s fren (soğuk)(m)       40.6

100-0 km/s fren (sıcak)(m)         41.0

Gürültü 100 km/s (dB)  67

Test tüketimi (lt/100 km)             6.0

Menzil (km)       933

 

Not: Test  fotoğraf çekimleri güncel değildir