İkinci el ithalatı otomotivi kurtarır mı? | OTOSTİL

İkinci el ithalatı otomotivi kurtarır mı?

İkinci el ithalatı otomotivi kurtarır mı?

Son dönemde artan ikinci el araç fiyatları yüzünden herkesin aklında acaba ikinci el araç ithalatına izin verilir mi sorusu var. Bence bu fikir olarak güzel ama uygulama olarak yanlış bir tercih olur…

Öncelikle artık yetkililer dahil herkesin kabul ettiği bir gerçek var ki o da ikinci el fiyatlarının gereğinden fazla yüksek oluşu. Durum öyle bir noktaya geldi ki 1-2 yaşındaki aracın ikinci el değeri bayilerdeki sıfır km araç fiyatlarını geçti bile. Bu saçma durumun oluşmasında sıfır km araç teminin zorluğu ana sebebi oluşturuyor.

Salgın nedeniyle 2021 yılında da durum değişmeyecek gibi görünüyor ve fiyatlar yine yüksek kalacak. İşte bu nedendir ki herkes ikinci el araç ithalatı olacak galiba diye düşünmeye başladı.

Şahsen ben bu ikinci el araç ithalatını önemsiyor ve yerinde buluyorum. Gerçekten de bence al-satçılar ve galeriler yüzünden oluşan bu şişik fiyatların inmesi için yerinde bir uygulama olur.

Ama gel gör ki bu durum çok fazla eksiyi de beraberinde getiriyor.

Her şeyden önce ülkemize ithal edilecek araçların böyle bir uygulama ile kalitesi ve yapılan işçiliklerin nasıl olduğu bilinmeyecek. Yani siz 1-2 yaşında bile araç ithal etseniz belki bu araç orada büyük bir kazaya karıştı ve gerekli profesyonellikte tamir edilmediği için güvenli olmayan bir otomobili ülkemizde yola çıkarmış olabilirsiniz.

Elbette ülkemizde de bu tarz kötü onarılmış araçlar yollarda ancak zaten ülkemizde yeterince “çöp” otomobil varken Avrupa’nın çöplerini de ithal etmek iyi bir seçenek olmaz.

Bunu önlemek için örneğin TÜV gibi bir kurumdan ekspertiz zorunluluğu getirirseniz de bu sefer o kuruma havadan para kazandırırsınız ki bu da belirli firmalara haksız kazanç kapısı açar ve yine adil olmayan bir durum ortaya çıkar.

Ülkemizde bugün örneğin TÜVTÜRK’ün yaptığı araç muayenesi için aldığı bedellerin ne kadar yüksek olduğu hala çok tartışılan haklı bir konu iken buna bir de ikinci el ekspertizi eklenmesi durumu iyice içinden çıkılmaz bir hale getirir.

Bence bu sorunun ortadan kalkması için ilk olarak yapılması gereken 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde ÖTV matrah düzenlemesinin yeniden değerlendirilmesi ve bu sayede araç fiyatlarının aşağı çekilmesi olacaktır.

Ne yazık ki ÖTV’den indirim yapılması bence imkansız olduğu için en mantıklı yöntem yeniden matrah belirlemesidir. Sıfır km fiyatları düşünce ikinci eller de düşecektir ve salgının etkisini kaybetmesiyle araç ithalatı yeniden düzene girinceye kadar süreçte fiyatlar olması gereken seviyeye nispeten iner.