Opel Mokka X Black Edition Opel Türkiye otostil dergi

Tarz sahibi olmak isteyenler için satılıyor

Tarz sahibi olmak isteyenler için satılıyor

Opel’in geçtiğimiz yıllarda tanıttığı Mokka X, bu sayıda test konuğumuz oldu. Daha önce yurt dışında ve Türkiye’de deneyimleme fırsatı bulduğumuz otomobilin bu sefer Black Edition donanımlı dizel modelini sizler için inceledik. Tasarımsal olarak Astra’nın izlerini taşıyan Mokka X, markanın güncel tasarım çizgisinin devam ettiriyor. Otomobilin ön tarafına baktığımızda geniş ızgara, led gündüz farlar ve köşeli sis farları dikkat çeken ayrıntılar arasında yer alıyor. Arka tarafında ise stop lambaları ve aracın egzozu göze çarpan ilk ayrınlar arasında yer alıyor.

Mokka X’in derinliklerine indiğimiz zaman kaputunun altında bizi 1.6 litrelik dizel motorun karşıladığını görüyoruz. 136 beygir güç üretebilen bu motorda 6 ileri otomatik şanzıman bulunuyor ve isteğe bağlı olarak yine 6 ileri manuel bir şanzıman ile satın alınabiliyor. Maksimum torkunu 2000-2250 d/dak. aralığında üreten motoru daha öncesinde ufak değişiklikler ile farklı Opel modellerinde görmüştük. Önden çekiş özelliğinin bulunduğu Mokka X otomatik şanzıman ile şehir içerisinde 5.7 lt/100 km fabrika tüketim verisine sahip. Test süremiz boyunca yer yer gazlamalar yapmamıza rağmen bizde otomobil ile en fazla 7.9 lt/100 km ortalama yakıt tüketimi elde ettik.

Otomobilin sürüşünden biraz bahsedecek olursak, Mokka X beklentilerimin altında bir performans sergiliyor. Mokka X’in 1.6 litrelik dizel motoru güçlü olmasına rağmen 6 ileri otomatik şanzımanın otomobili biraz hantallaştırmış. Gaz pedalına uyguladığınız tepkiye göre vites geçişlerini kararlı bir şekilde gerçekleştiren otomobil ile 100 km/s hızın üzerine çıktığınız anda motor gürültüsünde bir miktar artış bulunuyor. Konfor kısmında otomobilin süspansiyonları bizi etkilemeyi başarıyor. Oldukça sessiz çalışan süspansiyonlar konforlu seyahat etmenizi sağlıyor.

İç mekan yaşam alanına geçtiğimizde, nispeten ferah bir alan bulunuyor. Sürücü odaklı bir kokpiti yer verilen Mokka X’de sürüş güvenliği ile ilgili bir çok kontrole hızlı bir şekilde erişebiliyorsunuz. Aracın arka tarafında ise tavan sunroof yüzünden bir miktar alçalmış. Uzun boylu bir insana rağmen yeterli diz mesafesi sunan Mokka X, baş mesafesinde bu kadar cömert davranamıyor.

Teknik veriler Opel Mokka X

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4/Dizel
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/2
Motor hacmi 1598 cc
Maksimum güç 136 HP-3500 d/d
Maksimum tork 320 Nm-2000 d/d
Son hız 188 km/s
0-100 km/s hızlanma 10.9sn
Şanzıman 6 ileri otomatik
Aktarma Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk
Lastikler 215/55 R18
Depo kapasitesi 53 lt
Bagaj hacmi 356 lt
Ağırlık 1409 kg
Tüketim (fab. ver.) 4.9/5.7/6.9 lt/100 km
Uzunluk 4275 mm
Genişlik 1780 mm
Yükseklik 1658 mm
Aks mesafesi 2555 mm
Fiyat 170.000TL

Opel Mokka X Black Edition Opel Mokka X Black Edition