Nissan Qashqai test ettik, çok beğendik otostil Dergisi

Test ettik: Yeni motorlu Nissan Qashqai bir harika dostum!

Test ettik: Yeni motorlu Nissan Qashqai bir harika dostum!

Nissan Qashqai için artık uzun uzadıya şeyler yazmaya gerek yok. Model kendisini yıllar içinde kanıtladı ve sınıfının en çok tercih edilen ürünlerinden oldu. Bu sayede de yüksek bir imaja sahip.

Motor, İttifak ürünü

Bu tarz araçlarda genellikle dizel motorlar tercih edilse de Nissan’ın ürün gamına dahil ettiği ve Renault’dan Dacia, Nissan’dan Mercedes-Benz’e kadar farklı markalarda gördüğümüz bu yeni motor sayesinde modelin albenisi de bir kat daha artmış.

Bir süredir satışta olan Nissan Qashqai, geçtiğimiz yıl küçük bir makyaj geçirmişti. Makyaj ile gelen özellikler her ne kadar yeterli gibi görünse de, teknolojik olarak biraz yetersiz kaldığı yerler oluyordu. Nissan’da Qashqai modeline yeni bir güncelleme yaparak kullanıcılarının sahip olmak istediği donanımları yenilediği modelinde sunmaya başladı.

Hacim küçük ama güç yüksek

Aracın tasarımında büyük değişiklikler yok. Alışılagelmiş Qashqai tasarımı bizi bekliyor. Qashqai’de asıl büyük yenilik kaputun altında ve şanzımanında yer alıyor. Eskiden 1.2 litrelik benzinli ve 1.6 litrelik dizel motorlar ile satılan otomobil artık, 1.3 litrelik benzinli ve 1.5 litrelik dizel motorlar ile satışa sunuluyor.

Test ettiğimiz modelde de 1.3 litrelik benzinli motor yer alıyor. Aslında motor tam olarak 1.332 cc olsa da bu motora 1.3 lt demeyi uygun bulmuşlar. Buradaki önemli nokta ise motorun 1.33 lt olması nedeniyle en alt vergi diliminde yer almaması. Eğer 33 cc daha küçük hacimde olsaydı aracın vergilendirmesi de daha farklı olacaktı.

Elveda CVT

160 beygir güç ve otomatik viteste 270 Nm tork üreten motor, yeni 7 ileri çift kavramalı DCT şanzıman ile kombine ediliyor.

Vites geçişleri akıcı ve sarsıntısız. Ayrıca bu birleşim yakıt tüketimi konusunda da oldukça verimli olmayı başarıyor. Eski CVT şanzımana kıyasla yeni ünite işini çok iyi yapıyor. Aracın WLTP normlarına göre fabrika verisi ortalama tüketimi 6.9 lt/100 km iken, bu değer oldukça gerçekçi ve ulaşılması kolay bir sonuç.

Ancak motorun asıl iddiası ürettiği güç. Küçük hacmine rağmen yüksek güç sunan motor alt devirlerden itibaren yüksek hızlanma isteğine sahip ve nefesi hiç kesilmiyor. Zaman zaman şanzımanda performanslı kullanımlara bağlı olarak kararsızlık yaşansa da o kadar kusur kadı kızında da olur demek gerek.

Yol tutuş konusunda ise yeni motor ve şanzıman herhangi bir değişiklik getirmemiş. Ancak konfor konusunda iyileşmeler mevcut. Aracın iç mekanındaki gürültü seviyesi artık daha az.

İç mekan da değişmiş

Otomobilin bütün yenilikleri bu kadarla sınırlı değil. İç mekanda da kullanıcıları yeni bir multimedya ekranı bekliyor. Nissan Pulsar’dan, Qashqai’ye hatta Navara’ya kadar kullanılan multimedya ekranı sonunda yenilendi. Artık Apple Car Play ve Android Auto desteğine kavuşan multimedya sistemi üzerinden akıllı telefonunuzu kontrol edebiliyorsunuz.

Nissan Qashqai 1.3 DIG-T DCT 191.000 TL’den başlayan fiyat etiketine sahip. Ancak üst paketlerde bu fiyat 230.000 TL seviyesine yükseliyor. Aracın giriş donanımında bazı eksikler bulunduğu için 210 bin TL seviyesindeki orta paketleri tercih etmekte yarar var.

Sonuç

Nissan, Qashqai’nin kalbini 1.3 lt’lik benzinli motorla değiştirdi ve çok iyi bir iş yaptı. Bu motoru beğenmemek gerçekten çok zor. Şanzımanla uyumu yüksek olan güç üniteli modelin fiyatı ise günümüzde normal kabul ediliyor.

TEKNİK VERİLER        Nissan Qashqai 1.3 DIG-T DCT

Motor (tip/silindir sayısı)       Sıralı /4/Benzin

Yerleşim         Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı           16/2

Motor hacmi  1332 cc

Maksimum güç          160 HP – 6500 d/d

Maksimum tork          270 Nm – 1600 d/d

Son hız            198 km/s

0-100 km/s hızlanma 10.4 sn

Şanzıman        7 ileri otomatik

Aktarma          Önden çekiş

Frenler (ön/arka)       Disk/ disk

Lastikler          225/45 R19

Depo kapasitesi          55 lt

Bagaj kapasitesi         401 lt

Ağırlık          1315 kg

Tüketim (fab. ver.)     4.6/5.4/6.7 lt/100 km

Uzunluk           4394 mm

Genişlik           1806 mm

Yükseklik         1590 mm

Aks mesafesi   2646 mm

Fiyat    191.000 TL

 

Oto STİL Test verileri

0-100 km/s hızlanma (sn)      10.8

0-400 m (sn)   21.5

100-0 km/s fren (soğuk)(m)   39.6

100-0 km/s fren (sıcak)(m)    39.9

Gürültü 100 km/s (dB)           66

Test tüketimi (lt/100 km)       6.9

Menzil (km)    797

Yazı Mert Duran Fotoğraf Emirhan Karamuk