Mercedes A200 Sedan test konuğumuz oldu otostil Dergisi

Mercedes A200 Sedan’ı test ettik: Bu sedan çok tutacak

Mercedes A200 Sedan’ı test ettik: Bu sedan çok tutacak

Mercedes artık farklı bir anlayışa sahip. Eskiden ulaşılması zor olan markanın ürünleri artık nispeten daha uygun fiyat etiketiyle çok daha fazla kullanıcıya ulaşabiliyor.

CLA mı A Sedan mı?

Bu anlayışta üretilen A Serisi ve bu modelin sedan karoser seçeneği sayesinde firma özellikle gençler tarafından çok daha popüler oldu.

Ülkemizde kısa süre önce satışa sunulan A Sedan, benzinli ve dizel iki motorla alınabiliyor. İki motoru da Renault ürünlerinden tanıyoruz. Bu sayede de motorların sorunsuzluk konusunda kendilerini kanıtlamalarına gerek yok.

Tasarım pek çok kişiye hitap ediyor

A Sedan’ın en önemli albenisi kuşkusuz dış tasarımı. Aracın önden arkaya bütünlük içindeki tasarımı göze hoş gelirken farklı yaş gruplarının da beğenisini kazanmakta sıkıntı çekmiyor. CLA modeli gibi basık bir görünüme sahip olmaması da iç mekanın ferah olduğu izlenimini kuvvetlendiriyor.

Kapıyı açtığınızda ise CLA’dan farklı olarak tek parça yerine bağımsız kafalıklı koltuklar sizi karşılıyor. İç mekandaki açık renkler sayesinde ferahlık hissi yüksek.

Ön ve arkadaki baş ve diz mesafesi konusunda beklentileri karşılayan A Sedan bu alanda kardeş model CLA’nın bir hayli önünde yer alıyor. Arkadaki 420 litrelik bagaj alanı ise boyutlarına kıyasla bir hayli geniş ve işlevsel.

Motorlar kendisini kanıtlamış

A Serisi ve A Sedan’ın en önemli özelliklerinin başında kendilerini kanıtlamış motorlar geliyor. Testini yaptığımız 1.33 litrelik benzinli motor sahip olduğu 163 HP güç ile kağıt üzerinde oldukça performanslı. Ancak aracın vites oranları çok performans uygun ayarlanmamış. Elbette şehir içinde gerekli güç elde edilirken yüklü durumlarda bazen sıkıntı yaşamak mümkün. Rüzgar ve yol gürültüsü konusunda eksiği olmayan aracın kullanım esnasında gözüme çarpan en önemli eksikliği ön camın dalgalanma yapması. Umarız bu sorun bizim test aracına özgündür. Çünkü bu sorun nedeniyle sanki gözlüğünüzü takmamış da bulanık görüyorsunuz gibi yolda ilerliyorsunuz.

Yol tutuş başarılı

Aracın direksiyon sistemi sürücüden gelen komutları hızlıca yola aktarırken şasi aynı dinamiklikte cevap veremiyor. Ancak bu araç performans odaklı üretilmediği için normal kullanımlarda bu sorun çok fazla dikkat çekmiyor. Aracın frenleri ise oldukça iyi çalışıyor ve farklı zeminlerde bile araç kısa sürede izinden sapmadan durabiliyor.

Yakıt konusunda ise bir Mercedes kullanıcısı için yeterli ancak pek çok kullanıcı için yüksek denebilecek değere ulaşılıyor. Aracın devir çevirmeyi seven yapısı nedeniyle tüketim konusunda biraz daha iyi olmasını beklerdim.

Satış fiyatı ve donanım olarak iddialı sayılabilecek A200 Sedan, kısa sürede yollarda bir hayli fazla görülecektir. Aracın sahip olduğu marka prestiji ve filo kullanımına uygun yapısı sayesinde pek çok orta sınıf kullanıcısı aracını yenilerken bu araçtan yana tercihlerini kullanacaklardır.

SONUÇ

Mercedes A Sedan gerçekten de iyi bir otomobil. Tasarım, iç mekan genişliği, prestij gibi pek çok konuda eksiği olmayan modelin tüketimi biraz fazla olsa da bir Mercedes kullanıcısının bu durumu çok dert etmeyeceğini düşünüyorum. Ne de olsa gülü seven dikenine katlanır.

TEKNİK VERİLER – Mercedes A200 Sedan

Motor (tip/silindir sayısı): Sıralı/4/Benzin

Yerleşim: Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı: 16/2

Motor hacmi: 1332 cc

Maksimum güç: 163 HP – 5500 d/d

Maksimum tork: 250 Nm – 1620 d/d

Son hız: 225 km/s

0-100 km/s hızlanma: 8.0 sn

Şanzıman: 7 ileri otomatik

Aktarma: Önden çekiş

Frenler (ön/arka): Hava kanallı disk/ hava kanallı disk

Lastikler: 225/45 R18

Depo kapasitesi: 43 lt

Bagaj kapasitesi: 420 lt

Ağırlık: 1290 kg

Tüketim (fab. ver.): 4.7/6.0/8.2 lt/100 km

Uzunluk: 4419 mm

Genişlik: 1796 mm

Yükseklik: 1440 mm

Aks mesafesi: 2729 mm

Fiyat: 251.400 TL

Oto STİL Test verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 7.9

0-400 m (sn) 16.9

100-0 km/s fren (soğuk)(m) 38.4

100-0 km/s fren (sıcak)(m) 38.6

Gürültü 100 km/s (dB)   67

Test tüketimi (lt/100 km) 7.6

Menzil (km) 566

Yazı Mert Duran Fotoğraf Emirhan Karamuk