Mobil 1 Center 25 bin TL'ye bayilik veriyor otostil Dergisi

Yatırımcılar dikkat: Mobil 25 bin TL’ye bayilik veriyor

Yatırımcılar dikkat: Mobil 25 bin TL’ye bayilik veriyor

100 yılda fazla süredir ülkemizde faaliyet gösteren Mobil, bugün sadece yağ satan bir marka olmaktan çıktı ve araç sahiplerine farklı konularda destek veren bir marka haline geldi. Firmanın yeni projesi Mobil 1 Center projesi ise 25 bin TL’den başlayan yatırım maliyeti ile önemli bir kazanç kapısı sunuyor.

Kıbrıs’da yapılan bir lansman ile hem Mobil hakkında hem de pazar hakkında açıklamalar yapan Mobil Oil Türk Genel Müdürü Münci Bilgiç; “Türkiye, Mobil Oil’in Avrupa, Rusya, Orta Doğu ve Afrika bölgeleri kapsamında yer alıyor. Bulunduğu çoğu ülkede 100 yılı aşkın süredir yatırımlar ve operasyonlar yapan Mobil, Türkiye’ye 1900’lü yılların başında, Osmanlı İmparatorluğu zamanında girmiştir. Firma olarak 114 yıldır Türkiye’de faaliyet göstererek ülkemizde kurulan ilk madeni yağ ve akaryakıt firması ünvanını taşıyoruz. Önceki yıllarda petrol arama, rafinaj ve LPG faaliyetlerimiz de bulunmaktaydı. Fabrikamız, Mobil 1 Center çalışanları ve distribütörlerimizle 500 kişilik bir aileyiz.” dedi.

Bilgiç ayrıca: “Dünya üzerindeki 30 ülkede Mobil’in üretim tesisleri yer alıyor. Global bir şirket olan Mobil, networkünü optimize ederek hangi ülkede hangi yağlarını üretip hangi ülkelere tedarik edileceğini belirleyen bir şirkettir. Üretim yapan bu ülkeler arasında Türkiye’nin de olması jeopolitik önemimizi göstermektedir. Güney Rusya, Balkan Ülkeleri, Orta Asya, Orta Doğu ve İsrail’den oluşan 14 farklı ülkeye Türkiye’den ihracat gerçekleştiriyoruz. Toplamda yıllık 8 milyon litrelik madeni yağ ihracatımız bulunuyor.

Ülkemiz madeni yağ pazarında Almanya, İngiltere ve Fransa’nın ardından Avrupa’da 4. sırada geliyor. Bu nedenle pek çok firmanın gözünün önünde olan bir pazara sahibiz. Yıllık 450 bin tonluk madeni yağ hacmine / pazarına sahip olan bir ülkeyiz. Bu da 500 milyon litreye karşılık gelir. Bu rakamın yarısından fazlası olan yaklaşık 250 bin tonu motor yağlarıdır (binek, hafif ticari ve ağır vasıta). Dağılıma baktığımızda da otomobil dışında hafif ticari araç motor yağlarının yaygın olduğunu görebiliyoruz. Türkiye aynı zamanda bir hafif ticari araç ülkesi ve Avrupa’ya göre çok fazla hafif ticari araç üretim ve kullanımımız bulunuyor. Otomotiv yağlarının dışında, endüstriyel yağlar, havacılık, denizcilik ve proses yağları gelmektedir.” açıklamalarında bulundu.

Mobil 1 Center’ların önemi

Hızlı ve güvenli bir yağ değişimi ve bakım istasyonu olan Mobil 1 Center konsepti, Mobil’in son birkaç yıldır portföyünde olan ve dünya çapında geliştirmelerinin sürdüğü bir yapılanma olarak öne çıkıyor. Mobil 1 markasının bilinirliği, standartlarımızın yüksek oluşu, bu standartları servislerimize yansıtmamız, tüketiciye güven vermesi ve Mobil 1 Center ustalarının yağ konusunda bilgili oluşu, bu konseptin avantajlarını oluşturuyor.

Türkiye’nin 37 ilinde yer alan Mobil 1 Center’larda ücretsiz olarak sunulan 10 nokta kontrolü ile birlikte değişim ihtiyacı olabilecek fren bakımları gibi konularda kullanıcılara hizmet veriyor. Son birkaç yıldır büyüyen konsept aynı zamanda franchise şirketler arasında da görülmeye başladı. Bu noktada ücret alan bir yapı olmadığı gibi distribütörler aracılığı ile bu merkezleri daha bilinir ve görünür hale getiriyorlar. Avrupa, Rusya, Afrika, ve Orta Doğu’nun da yer aldığı bölgemizde 500 adet Mobil 1 Center’a sahip olan Rusya’nın ardından 70 adet ile Türkiye olarak ikinci sırada yer alıyor.Firmanın 2019 yılı hedefleri arasında Türkiye’de 15 adet Mobil 1 Center servis noktası eklemek ve 3 yıl içerisinde de servis ağını 120’ye ulaştırmak yer alıyor.

Mobil 1 Motor Garantisi geliyor

Münci Bilgiç toplantı esnasında markanın yeni projesi olan Mobil 1 Motor Garantisi’nden de bahsetti.

Bilgiç:” Mobil 1 yağına olan güvenimizle birlikte bu yılın ikinci yarısından itibaren Mobil 1 Motor Garantisi konseptini Türkiye’ye getirmek istiyoruz. Bu konsept ile garanti süresi içerisinde aracını yetkili servise götüren kullanıcılarımız için bu garanti sürecini uzatacak bir format sunmuş olacağız. Üretici garantisinin ötesine geçen bu garanti, programa katılım gösteren yetkili servisler üzerinden sürücülere tamamen ücretsiz olarak sunuluyor. Müşteri sadakatini artıracak ve otomobil sahiplerine çok daha rahat bir nefes aldıracak garanti uygulaması, 5 yıl ya da 160 bin kilometre boyunca devam edecek. Böylece otomobil sahipleri, araç üretici garantisinin bitip Mobil 1 Motor Garantisi’nin başlangıcından itibaren yetkili servislerde Mobil 1 motor yağlarını kullandıkları süreç içerisinde 5 yıl ya da 160 bin kilometre boyunca bizim sunduğumuz “Mobil 1 Motor Garantisi” ile otomobillerinin motorunu koruma altına alabilecekler.” dedi.

Türkiye’deki yıllık 450 bin ton yağ üretiminin ne kadarını Mobil karşılıyor? 2019’da ne kadarlık bir hedefiniz bulunuyor?

Rekabet Kurumu açısından pazar payımızı söylemek istemiyoruz. Türkiye’deki fabrikamızın üretiminin yüzde 90’ını iç pazara servis ediyoruz. 14 farklı ülkeye de geriye kalan yüzde 10’luk kısmı ihraç ediyoruz. Toplamda ise 60-70 bin ton civarında üretimimiz mevcut. 2019 yılı için yüzde 2-3 arasında büyüme hedefliyoruz.

Türkiye’de üretim yapan otomotiv firmaları içerisinde ilk dolum olarak çalıştığınız firmalar hangileridir?

İlk dolum olarak Toyota markasına yağlarımızı veriyoruz.

Pazar küçülürken siz ne kadar büyüdünüz?

Pazar küçülürken yüzde 1.7 oranında büyüdük. Önümüzdeki yıl da yüzde 2-3 oranında büyümeyi hedefliyoruz. Türkiye’nin de büyümesi aşağı yukarı bu civarlarda bekleniyor.

3 yıl içerisinde 120 adet Mobil 1 Center’a ulaşacağınızı söylediniz. Yatırım maliyetleri nelerdir ve nasıl özellikler istiyorsunuz?

Mobil 1 Center olarak seçilen yerler kendisini bölgesinde kanıtlamış, yerleşim yeri olarak araçların kolay ulaşabileceği yerlerde ve her tür hizmeti verecek tesisler olarak biliniyor. Yatırım maliyetleri de 25 bin TL ile 60 bin TL arasında değişiyor. Franchise ücreti almıyoruz, ustaların bu yatırımla daha iyi yerlere geleceğini düşünüyoruz. Bu maliyetin sadece dekorasyon olarak düşünülmemesi ve ekipman, eğitim, bekleme alanı gibi farklı misyonların yer aldığı bir yapı olarak ele almak gerekiyor.