Mercedes E Serisi 2021 modeli efsane olmuş (mu?) OTOSTİL

Yeni Mercedes E Serisi bu kez kusursuz olmuş (mu!)

Yeni Mercedes E Serisi bu kez kusursuz olmuş (mu!)

Mercedes’in en çok arzulanan modellerinden olan E Serisi geçirdiği kapsam makyaj operasyonu ile çok daha dikkat çekici bir tasarıma kavuştu. Peki ama dış tasarım tek başına yeterli mi?

Mercedes E Serisi, yenilenen yüzü ile karşımızda. Yeni tasarımı, artan teknolojisi ve zekasıyla Mercedes E Serisi Sedan, ailenin ilk üyesi. Yeni E Serisi’nin, Edition 1 adındaki ilk üretime özel paketinde kapsamlı bir donanım kombinasyonu bulunuyor. Zaten bu da klasik bir Mercedes anlayışı; bu sayede aracınızı kişiselleştirebiliyorsunuz.

Yeni E Serisi Edition 1, hayatı kolaylaştıran özelliklerle donatılmış. Artırılmış gerçekliğe sahip navigasyon, Burmester ses sistemi, 12.3 inç geniş ekranlı kokpit ve kablosuz cep telefonu şarj fonksiyonu teknolojik bileşenleri oluştururken, otomatik bagaj kapağı kapatma sistemi, kapı kapama yardımcısı (vakumlu kapılar) ve güneş koruma paketi, sürücü ve yolcular için maksimum konfor sunuyor. Ancak tüm bu özelliklere rağmen aracın iç mekanına geçtiğinizde sizi tanıdık kumanda elemanları karşılıyor. Ne yazık ki makyaja rağmen iç mekanda direksiyon simidi dışında bir değişiklik bulmak mümkün değil. Bu da ister istemez o zaman insanı ister istemez makyajlı aracı almaya gerek var mı sorusunu sormaya itiyor!

Mercedes E Serisi 2021

Mercedes E Serisi 2021

İç mekan konfor ustası

Koltuklar Mercedes’e özgü uzun yol konforuyla yenilikçi ve şık tasarımı harmanlıyor. Özellikle elektrikli ayar yapısının zengin oluşu konforu artırıyor. Ön koltukların tasarımı ve şekli iç mekandaki sportif havayı tamamlıyor. Konfordan ödün vermeden yanal destekleri ile vücudu kavrayan koltuklar donanım seviyesine bağlı olarak daha sportif veya daha konforlu bir forma sahip olabiliyor. Uzun dingil mesafesi sayesinde hem önde hem de arkadaki yaşam alanı oldukça geniş. Arkadaki bagaj kapasitesi de uzun yolculuklarda bile yeterli.

Dış tasarımı yenilenen E Serisi’nin ilk dikkat çeken detayı farları oluyor. Yeni nesil Mercedes tasarım anlayışını sunan farlar sadece görünüş olarak değil teknolojik anlamda da değişikliğe uğramış. Exclusive versiyonu özel ön ızgarası, motor kaputunda dik konumda duran yıldız ve ön tampondaki krom süslemelerle isminin hakkını veriyor. Ön görünümü değiştiren farlar gibi stop grubu arka tasarımı farklı hale getirmiş. Bagaj kapağına kadar taşan yeni tasarlanan stop grubu şık bir tasarım sunuyor.

Yeni Mercedes E Serisi ile birlikte yeni nesil sürüş yardım sistemleri araca dahil edilmiş. Yeni nesil direksiyon, kapasitif sensörler yardımıyla Eller Direksiyonda Denetimi (Sürücünün ellerinin direksiyonda olup olmadığı denetliyor) yapıyor. DISTRONIC, Aktif Takip Yardımcısı yol koşullarına göre hızı uyarlıyor. Aktif Dur-Kalk Yardımcısı, Aktif Direksiyon Yardımcısı ve Sürüş Yardım Paketi bulunan modellerde, Dönüş ve Çapraz Trafik Fonksiyonu ve Araçtan Çıkış Uyarı sistemiyle güvenlik daha da ileriye taşınıyor. Fonksiyonları geliştirilen Park Paketi, 360 derece kamera sistemi ile yandan görünüm özelliği sunuyor. Ayrıca otomatik park fonksiyonu paralel ve dikey park dışında ilk kez taralı alanlarda da çalışıyor. Bu da özellikle bu aracı daha üst yaş grubunun satın alacağını düşündüğümüzde onların sürüşlerinin daha konforlu ve güvenli olması anlamına geliyor.

Mercedes E Serisi 2021

Mercedes E Serisi 2021

Motor değişmedi

Yüksek verimlilik seviyesine, düşük emisyona ve yüksek güç üretimine sahip 4 silindirli 1598 cc hacmindeki turbo beslemeli dizel motor 160 HP güç ve 360 Nm tork üretiyor. 226 km/s maksimum hız ve 8.4 saniye 0-100 km/s hızlanma değerine sahip olan otomobilin ortalama yakıt tüketim değeri 4.7 lt/100 km. Ancak gerçek sürüşler esnasında bu değeri tutturmak çok kolay değil. Buna karşılık elde edilen tüketim değerleri yine de çok iddialı.

Arkadan itişli olarak gücünü geliştirilen 9G-TRONIC otomatik şanzımanla aktaran E 200d, ilk kalkış anından itibaren yüksek güç sunmasıyla beğeni topluyor. Aracın vites oranları oldukça iyi ayarlanmış. Hatta kullanım esnasında ben Sport mod yerine standart olarak yola devam eden Comfort modunda kalmayı daha çok sevdim.

Aracın genel olarak yol tutuş karakteri oldukça iyi olmasına karşılık arkadaki dar yanaklı lastikler ister istemez vuruntuya sebep oluyor. Bu nedenle bence göze hoş gelse de 19 inçlik jantlar yerine 17 inçlik jantlar çok daha iyi bir seçenek olacaktır.

Mercedes E Serisi 2021

Sonuç

Mercedes E Serisi zaten çok iyi bir otomobildi. Makyajla birlikte ise çıtayı çok daha yukarı taşımış. Ancak iç mekandaki sınırlı yenilik daha önce bu aracı kullanıp model yükseltmek isteyenler başta olmak üzere pek çok kullanıcının hoşuna gitmeyecektir.

 

Teknik Veriler – Mercedes-Benz E200d

Motor (tip/silindir sayısı): Sıralı/4/Dizel

Yerleşim: Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı: 16/2

Motor hacmi: 1597 cc

Maksimum güç: 160 HP – 3800 d/d

Maksimum tork: 360 Nm – 1600 d/d

Son hız: 226 km/s

0-100 km/s hızlanma: 8.4 sn

Şanzıman: 9 ileri otomatik

Aktarma: Arkadan itiş

Frenler (ön/arka): Hava kanallı disk/ Disk

Lastikler: 245/40 R19-275/35 R19

Depo kapasitesi: 73 lt

Bagaj kapasitesi: 540 lt

Ağırlık: 1680 kg

Tüketim (fab. ver.): 4.3 / 4.7 / 5.4 lt/100 km

Uzunluk: 4935 mm

Genişlik: 1852 mm

Yükseklik: 1460 mm

Aks mesafesi: 2929 mm

Fiyat: 904.200 TL

 

OtoStil Test Verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 8.7

0-400 m (sn) 16.9

100-0 km/s fren (soğuk)(m) 38.0

100-0 km/s fren (sıcak)(m) 38.1

Gürültü 100 km/s (dB)   65

Test tüketimi (lt/100 km) 6.1

Menzil (km) 1197

Yazı: Mert Duran Fotoğraf: Ahmet Said Özen

Mercedes E Serisi 2021

Mercedes E Serisi 2021