Hyundai i20 Kadın Gözü Test konuğumuz OTOSTİL

Gel de bu otomobili sevme! Hyundai i20 Kadın Gözü ile testte

Gel de bu otomobili sevme! Hyundai i20 Kadın Gözü ile testte

Hyundai i20 uzun bir süredir kadınların sevgilisiydi. Yenilenen neslinde ise sahi olduğu teknolojik yardımcılarla artık ona burun kıvıranları da kendisine aşık etmekte bir sorun yaşamayacaktır.

Hyundai’nin eskimeye başlayan i20 modeli radikal bir tasarım değişikliğiyle yenilendi. Tasarımından önceki nesillere oranla büyük farklılıklar bulunduran yeni model kimi insanların hoşuna gitse de kimisinin gözüne pek hoş görünmedi. Ancak biraz maskülen görünen bu otomobil şurası kesin ki dikkat çekmeyi ve kendisine baktırmayı başarıyor. Önde ve arkadaki uyum yüksek olsa da eski nesillerdeki feminen yapıdan eser kalmamış e i20 gerçekten maço bir otomobil olmuş.

Hyundai i20

Hyundai i20

Hyundai, yeni i20 modelinde önceki nesilde de yer alan 1.4 litrelik MPI motoru ve 1.0 litrelik T-GDI motoru kullanmayı tercih etmiş. 1.4 litrelik motoru 6 ileri manuel ve otomatik şanzıman ile satın alabilirken 1.0 litrelik motoru sadece 7 ileri DCT şanzıman ile satın alabiliyorsunuz.

Benim kullanma fırsatı bulduğum 1.4 litrelik motor 100 beygir güç ve 134 Nm tork üretiyor. 6 ileri otomatik şanzımana sahip otomobil, gövde her ne kadar hafif olsa da ilk hareket ve ara hızlanmalarda göz korkutacak bir ataklığa sahip değil. Bence bu çok güzel ve bu sayede gaza ister topuklu ayakkabı isterseniz de düz tabanlı bir ayakkabı ile basın sizi zor durumda bırakmıyor. Önceki nesil 4 ileri oranlı otomatik vites kutularından bu vites sistemi bir hayli iyi olsa da yine de motordan güç çalıyor ve aracın son hızı biraz düşük gibi hissettiriyor.

Hyundai i20

Hyundai i20

Konfor konusunda adeta çağ atlamış olan yeni i20, Alman modellerin bir üst sınıftaki modellerine kafa tutabilecek bir konfor düzeyine kavuşmuş. Otomobilin ses yalıtımı oldukça başarılı. Yol, rüzgar ve sürtünme sesleri kabin içerisine çok fazla aktarılmıyor. Süspansiyonlar ise konforlu ve iç mekanda arka koltukta bile oturanlar yolculuk esnasında keyifli seyahat ediyorlar.

Otomobilin kokpiti oldukça kaliteli olmasına rağmen kapı içlerinde kullanılan plastiğin kalitesi bana biraz ucuz his verdi. Keşke bu alanda biraz daha kaplama olsaydı da görünüm bambaşka bir hal alsaydı. Önceki versiyona göre daha geniş bir yaşam alanı sunan modelde dört yetişkin rahatlıkla seyahat edebiliyor. Teknolojik özellikleri de bir hayli geliştirilen model de artık dijital göstergeler ve 10 inçlik multimedya ekranı yer alıyor. Aracın güvenlik donanımlarını ve özelliklerini kontrol edebildiğiniz bu ekran çözünürlük ve tepkime hızı olarak gayet güzel bir yapıya sahip. Bağlantı seçenekleri konusunda da cömert davranan Hyundai araçta 3 adet USB girişi ve satın aldığınız donanıma göre kablosuz şarj imkanını da kullanıcısına sunuyor.

Aracın fiyat ve donanımı ise alınan motor ve aksesuar paketine değişkenlik gösteriyor. Aracın baz versiyonundaki donanım kalemleri bile pek çok beklentiyi karşılar nitelikte iken üst versiyonlar bir üst sınıfla yarışır düzeyde.

Üstelik bu otomobilin İzmit Hyundai tesislerinde üretildiğini bilmek de onu sevmek için başlı başına bir neden.

Yazı: Banu Aygün        Fotoğraf: Barış Hasan Bedir

Hyundai i20

Hyundai i20