Türklerin ideal otomobili Mercedes B180’i test ettik

Kalabalık ve çok eşya ile yolculuk etmeyi seven Türk aileleri için Mercedes B Serisi biçilmiş kaftan. Aracın satış fiyatının da nispeten ortalamalarda kalması albenisini artırıyor.

PAYLAŞ

Mercedes B Serisi ilk piyasaya çıktığı anda biraz mesafeli davranılan bir otomobil oldu. Kübik yapısı nedeniyle insanlar bu aracı hangi sınıfta konumlandıracaklarını bilemedi. Ne bir SUV gibiydi ne de tam anlamıyla bir MPV gibi görünüyordu. Ancak nesiller değiştikçe insanların da B Serisi’ne olan önyargıları kırıldı ve bugün Mercedes B Serisi piyasadaki en iyi MPV’lerden biri olarak kabul ediliyor.

Aracın özellikleri de onun bu iddiasını destekler biçimde.

1Arka tasarım daha sportif

Mercedes B Serisi’nin tasarımında ön kısım markanın diğer modelleriyle benzer şekilde hazırlanmış. Büyük detaylarla hazırlanan ön kısımda marka logosunu da barındıran ızgara araca karakteristik bir duruş kazandırmış. Farların yapısı da tasarımla uyum içinde. Arka kısım ise öne kıyasla daha sportif görünüyor. Küçük stoplar sayesinde dinamik bir görünüm elde edilmiş.

2İç mekan kaliteli

İç mekanda ise ortak parçaların hakimiyeti göze çarpıyor. Bir Mercedes kullanıcısının alışık olduğu orta konsolda kullanılan malzeme ve işçilik kalitesi aracın fiyatına kıyasla yeterli. İç mekandaki büyük ekranlar sayesinde de teknolojik bir ambiyans oluşturulmuş.

Hem önde hem de arkadaki yaşam alanı da yeterli. Yüksek oturma pozisyonu sayesinde çevre görüş ve güven hissi de yüksek.

Aracın arkasındaki bagaj alanı ise kolay yükleme yapılmasına olanak tanıyor. Ancak bu durum kısa boylular için biraz sıkıntılı Zira aracın yükleme seviyesi yüksek tutulmuş.

3Motorlara aşinayız

Ülkemizde biri benzinli iki motorla alınabilen B Serisi’nde test ettiğimiz 1.3 litrelik ünite 136 HP güç üretiyor. Otomatik vites kutusu ile donatılan otomobil gücünü yere ön tekerlekleri üzerinden aktarıyor.

4Limitlerini belli ediyor

Aracın ilk hızlanma isteği sınıfına göre yüksekken, ara hızlanmalardaki seriliği de başarılı. Yüksek süratlere çıkılmaya başlandığında ise motorun nefesi eksilmeye başlıyor. Zaten yüksek süratlere çıkılmaya başlandığında da yan rüzgarlardan etkilenme görüldüğü için araç size limitlerini hissettiriyor.

Direksiyon sistemi oldukça konforlu olan B Serisi’nde yüksek oturma pozisyonu araca hakim olmayı kolaylaştırıyor. Buna karşılık sürüş modlarıyla da biraz daha performanslı bir sürüş gerçekleştirebiliyorsunuz.

5Fiyat uygun görünüyor

Benzinli Mercedes B Serisi ülkemizde iki donanım seçeneği ile alınabiliyor. Aracın başlangıç fiyatı 235.500 TL iken daha üst paket 246 bin 600 TL’den alınabiliyor. Aradaki 10 bin TL fark ise bu araç için verilmesi gereken bir bedel.

6SONUÇ

Mercedes B Serisi uzun yıllardır hayatımızda ve artık kendisine sağlam bir kitle edinmiş durumda. Aracın geniş iç mekanı, istekleri karşılayan motoru ve ortalamalar dahilindeki fiyatı albenisini artıran özelliklerden. Bu sınıfta çok fazla seçenek yok ve B Serisi de iyi bir alternatif.

7TEKNİK VERİLER – Mercedes B180

Motor (tip/silindir sayısı): Sıralı/4/Benzin

Yerleşim: Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı: 16/2

Motor hacmi: 1332 cc

Maksimum güç: 136 HP – 5500 d/d

Maksimum tork: 250 Nm – 1620 d/d

Son hız: 212 km/s

0-100 km/s hızlanma: 9.0 sn

Şanzıman: 7 ileri otomatik

Aktarma: Önden çekiş

Frenler (ön/arka): Hava kanallı disk/ hava kanallı disk

Lastikler: 225/45 R18

Depo kapasitesi: 43 lt

Bagaj kapasitesi: 455 lt

Ağırlık: 1405 kg

Tüketim (fab. ver.): -/5.6/- lt/100 km

Uzunluk: 4419 mm

Genişlik: 1796 mm

Yükseklik: 1562 mm

Aks mesafesi: 2729 mm

Fiyat: 235.500 TL

8Oto STİL Test verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 9.3

0-400 m (sn) 20.8

100-0 km/s fren (soğuk)(m) 39.6

100-0 km/s fren (sıcak)(m) 39.7

Gürültü 100 km/s (dB)   66

Test tüketimi (lt/100 km) 8.0

Menzil (km) 538

 

Yazı Mert Duran Fotoğraf Emirhan Karamuk