Mercedes-AMG Formula 1 teknolojisini yola çıkarttı. Araba Dergisi otostil

Mercedes-AMG Formula 1 teknolojisini yola çıkarttı

Mercedes-AMG Formula 1 teknolojisini yola çıkarttı

Mercedes, AMG departmanı ile birlikte otomotiv tarihinde çığır açtı ve 1.6 litrelik motordan 1000 HP güç elde etti. Daha önce benzer güçler Formula 1 araçlarında görülüyordu. Mercedes-AMG Project One isimli bu konsept otomobil 2020 yılında seri üretim olarak yollarda olacak.

Mercedes-AMG çıtayı öylesine yukarı çıkarttı ki artık performans otomobillerinde bilinen tüm ezberler bozuldu. Formula 1 teknolojisini alarak bir yol otomobiline adapte eden Mercedes-AMG 1.6 litrelik V6 hibrit motorla donattığı Project One isimli otomobilinde 1000 HP güce ulaştı. Sadece sınırlı sayıdaki üretimiyle özel olmakla kalmayıp şimdiden bir koleksiyon parçası haline gelen bu otomobil her ne kadar konsept haliyle fuarda sergilenmiş olsa da firma seri üretim modelinde de bu çizgileri çok değiştirmeyeceğini açıkladı.

Teslimlerin 2020 yılında başlayacağı bu hiper otomobilde Mercedes-AMG, 1.5 litrelik V6 benzinli motorla birlikte önlerde 2×120 kW, arkalarda ise 500 kW’den fazla güç üreten elektrikli motorlara da yer vermiş. Toplam üretilen 1000 HP güç sayesinde 350 km/s’de fazla maksimum hıza ulaşan Project One, 6 saniyeden daha kısa sürede 0-200 km/s hızlanmasını tamamlıyor. Tamamen yeni 8 ileri manuel şanzımanla donatılan otomobilde sadece elektrikle 25 km menzile ulaşılabiliyor.

4 tekerlekten çekiş sistemine de sahip olan araç tamamen Formula 1 teknolojisi kullanılarak üretildiği için hemen hemen her noktasında karbon fiber kullanılmış. Bu sayede düşük tutula ağırlık ona inanılmaz bir performans sağlamış.

Aracın yaşam alanında da F1 teknolojisinden izler görülürken direksiyon neredeyse birebir F1 aracından alınmış. Mercedes-AMG’nin deyişine göre iç mekanın F1 aracından tek farkı 2 kişi için hazırlanmış olması.

Mercedes-AMG Project One

Mercedes-AMG Project One

Mercedes-AMG Project One