Mazda MX-5 RF gerçekten dört mevsimlik bir roadster OTOSTİL Dergisi

Sezonluk değil ömürlük roadster Mazda MX-5 RF’i kullandık

Sezonluk değil ömürlük roadster Mazda MX-5 RF’i kullandık

Mazda MX-5 modelini daha önce size kumaş tavanlı versiyonu ile anlatmıştım. Bu ay ise tasarımı biraz daha farklı olan RF modeli test konuğumuz. Aslında iki otomobil de aynı altyapıda fakat tasarımsal olarak ve performans bakımından bazı farklılıklara sahipler.

MX-5 RF’i size anlatmadan geçtiğimiz aylarda olduğu gibi önce tarihçesinden kısaca bahsetmek istiyorum. Mazda MX-5, ilk olarak NA kasa kodu ile 1990 yılında üretilmeye başladı. Üretildiği ilk andan itibaren birçok kullanıcı tarafından oldukça beğenilen model, günümüze kadar gelmeyi başardı ve ND kasa kodlu olan dördüncü nesil MX-5 RF, 2015 yılında satışa sunuldu.

Mazda MX-5 RF

Mazda MX-5 RF

Güncel MX-5 modeli bu zamana kadar üretilen modellerden daha keskin ve sportif hatlara sahip. Tabii durum sadece bununla sınırlı değil. RF modeli bu zamana kadar üretilmiş, bütün modellerden farklı. Çünkü elektrikli mekanizmayla çalışan metal bir tavana sahip. Durum böyle olunca bu otomobil biraz daha özel oluyor. Kumaş tavanlı modelin özellikle kış aylarında kabin içerisinin soğuk olması kaçınılmazken, RF versiyondaki metal tavan daha iyi bir yalıtımla dört mevsim kullanım imkanına sahip. Hatta bu yalıtım olayını iki modeli de kullandığınızda rüzgar gürültüsü farkından da anlayabiliyorsunuz.

Japonlar sadeliği seviyor

Otomobilin kokpitine geçtiğimizde oldukça sade bir ön konsol bizleri karşılıyor. Sürüş odaklı bir otomobil olduğu için fazladan kafanızı karıştıracak düğmelere yer verilmemiş. Konsolun ortasında dokunmatik bir ekran, onun hemen altında da klima kontrolleri yer alıyor. Devamında ise vitesin yanına multimedya sistemini kontrol etmenizi sağlayan butonlar yerleştirilmiş. MX-5 RF, her ne kadar küçük bir model gibi görünmesine rağmen uzun boylu insanlar içinde yeterli baş mesafesine sahip. İki kişinin rahatlıkla seyahat edebildiği otomobilin tek dezavantajı bagaj hacmi. Oldukça küçük bir hacme ve yükleme ağzına sahip olan bu alana sadece iki adet orta boy çantanızı sığdırabilirsiniz.

Mazda MX-5 RF

Mazda MX-5 RF

Sürüş konforu olarak MX-5 RF diğer otomobillerden ayrılmayı başarıyor. Go-kart kullanıyormuşsunuz gibi hissetmenizi sağlıyor. Direksiyonu oldukça hisli ve çevirdiğiniz yöne doğru hızlı bir şekilde otomobilin dönmesini sağlıyor. Süspansiyonları ise 2.0 litrelik modelde olduğundan biraz daha yumuşak. Bu sayede otomobil yoldaki kusurları bir miktar daha iyi emmeyi başarıyor.

MX-5’in kaputunun altında 1.5 litrelik atmosferik motor yer alıyor. 131 HP güç üreten bu motor, düşük yakıt tüketimi verilerine sahip. Performans tarafında ise hafif gövdenin avantajı ile kullanıcısını tatmin etmeyi başarıyor. Vites geçişleri hisli ve şehir içerisinde vites değiştirmek oldukça keyifli olabiliyor.

Mazda MX-5 RF

Mazda MX-5 RF

Aracın hafif yapısı ve yere yakın gövdesi sayesinde yol tutuş ve sürüş keyfi konusunda neredeyse rakipsiz. Bu tarz bir sürüş keyfini ancak çok daha performanslı modellerde bulabilirsiniz ancak onların fiyatı da düşünüldüğünde RF modeli parasını sonuna kadar hak eden bir araç olarak hafızalarımızda yer ediniyor.

SONUÇ

Hisli ve sürüş dinamikleri olan bir model arıyorsanız MX-5 RF ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. Günlük kullanımlar için de uygun olan model ile hafta sonlarında piste çıkıp turlarken de zevk alabilmeniz mümkün. Fakat kalabalık bir aileyseniz bu model evin ikinci otomobili olması gerekli.

Mazda MX-5 RF

Mazda MX-5 RF

TEKNİK VERİLER               Mazda MX-5 RF

Motor (tip/silindir sayısı)             Sıralı /4/Benzin
Yerleşim              Önde uzunlamasına
Supap/eksantrik sayısı  16/2
Motor hacmi     1496 cc
Maksimum güç 131 HP-7000 d/d
Maksimum tork               150 Nm-4800 d/d
Son hız 203 km/s
0-100 km/s hızlanma      8.6 sn
Şanzıman            6 ileri manuel
Aktarma              Arkadan itiş
Frenler (ön/arka)            Hava kanallı disk/ disk
Lastikler               245/45 R17
Depo kapasitesi               45 lt
Bagaj kapasitesi               127 lt
Ağırlık   1090 kg
Tüketim (fab. ver.)         4.9/6.1/8.1 lt/100 km
Uzunluk               3915 mm
Genişlik                               1735 mm
Yükseklik             1230 mm
Aks mesafesi     2310 mm
Fiyat      457.890 TL

Oto STİL Test verileri

0-100 km/s hızlanma (sn)            8.6
0-400 m (sn)      16.9
100-0 km/s fren (soğuk)(m)       38.2
100-0 km/s fren (sıcak)(m)         38.4
Gürültü 100 km/s (dB)  68
Test tüketimi (lt/100 km)             6.9
Menzil (km)       652

Yazı Tolga Çolak Fotoğraf Emirhan Karamuk

Mazda MX-5 RF

Mazda MX-5 RF