Ford Ranger Raptor ile test sonunda ayrılmak istemedik OTOSTİL

Bu Ford çok fena! Ford Ranger Raptor test konuğumuz

Bu Ford çok fena! Ford Ranger Raptor test konuğumuz

Ford ülkemizde sedan ve filo otomobilleriyle bilinse de aslında çok önemli bir pick up üreticisidir. Amerika’da Ford’un F Serisi olarak adlandırılan pick up modelleri herkesin hayallerini süsler ve fiyatlarıyla da önemli bir avantaja sahiptir. Ancak ülkemizde durum çok farklı. Ford denilince ne yazık ki pick up çok akla gelmiyor. Bu nedenle de marka imajı olarak Ford Ranger Raptor ülkemizde ön yargıyla yaklaşılan bir model.

Geçtiğimiz yıl yenilenen ve ülkemizde ithal edilen Raptor 2.0 litrelik dizel motora sahip. 10 ileri otomatik vites kutusu ile donatılan model 213 HP güç ve 500 Nm tork üretiyor. Bu sınıftaki rakipleri ile benzer güç üreten model, sahip olduğu vites kutusu ile onlardan ayrılıyor.

Aracın 4 tekerlekten çekiş sistemi ve vites kutusu arazi kullanımları düşünülerek ayarlanmış. Bu nedenle performans beklentilerini karşılasa da asıl şovunu arazide yapıyor. Aracın yüksek boş ağırlığına rağmen ilk kalkış anından 10,5 sn sonra 100 km/s hıza ulaşması başarılı. 12 metreyi biraz aşan dönüş çapı ise boyutları dikkate alındığında kabul edilebilir. Yerden yüksek oturma pozisyonu ve turu iyi ayarlanmış direksiyon sistemi ile dar alanlarda sanılandan daha kolay idare edilen modelin en önemli eksikliği arkadaki şişkin dodikleri. Bu kısma dikkat etmezseniz aracın arkasını bir yerlere sürtmeniz işten bile değil.

Ford Ranger Raptor

Ford Ranger Raptor

Asfalt üzerinde oldukça stabil bir sürüş sergileyen ve hızlar artsa bile yan rüzgarlardan etkilenmeyen Raptor, arazide ise soluksuz ilerleyebiliyor. Aracı dört tekerlekten çekiş moduna aldığınızda ister kum isterseniz de çamurda yol alın, geniş yanaklı lastiklerin de katkısıyla durmadan ilerleyebiliyorsunuz.

Pek çok rakibinin arka koltuktaki sallantılı ve rahatsız sürüş konforuna kıyasla Raptor bu alanda yolcularına konforlu sürüşler sağlıyor. Aracın vücudu saran koltukları hem ön hem de arkada istenilen ayarları yapmaya olanak tanıyor, ancak sürücü koltuğunda elektrikli ayarların olmasını beklerdik ki olmaması sürpriz oldu.

Ford Ranger Raptor

Ford Ranger Raptor

Aracın orta konsolu ve donanımı pek çok konuda beklentileri karşılıyor. Sürücünün ergonomi sorunları yaşamamasını sağlayan ve eşya gözleri açısından yeterli olan orta konsolda merkeze farklı modellerde de kullanılan multimedya ekranına yer verilmiş.

Raptor yerden yüksek yapısıyla birlikte büyük marka logolu ızgarası, geniş farları ve öndeki alüminyum koruması ile oldukça saldırgan bir görünüme sahip. Aracın profilden de yüksek yapısı hemen dikkat çekiyor. Geniş çamurluklar içinde yanakları yüksek 17 inçlik jantlar oldukça küçük kalmış. Arkada ise klasik pick up modellerini andıran çizgiler öne kıyasla çok daha sade.

SONUÇ

Ford Ranger Raptor fiyatıyla herkese uygun bir model değil. Özellikle de belirli bayilerde satılması onun için bir dezavantaj. Ancak bunlar sizin için sorun değilse, o zaman gerçekten arazide sorunsuz ilerleyebilen ve asfalt üzerinde de konforlu olmayı başaran bir pick up modele sahipsiniz demektir.  Keyfini çıkartın!

 

TEKNİK VERİLER               Ford Ranger Raptor

Motor (tip/silindir sayısı)             Sıralı /4/Dizel
Yerleşim              Önde uzunlamasına
Supap/eksantrik sayısı  16/2
Motor hacmi     1996 cc
Maksimum güç 213 HP-3750 d/d
Maksimum tork               500 Nm-1750 d/d
Son hız 170 km/s
0-100 km/s hızlanma      10.5 sn
Şanzıman            10 ileri otomatik
Aktarma              Dört tekerlekten çekiş
Frenler (ön/arka)            Hava kanallı disk/ disk
Lastikler               285/70 R17
Depo kapasitesi               80 lt
Yükleme kapasitesi        758 kg
Ağırlık   2342 kg
Tüketim (fab. ver.)         8.0/8.9/10.6 lt/100 km
Uzunluk               5374 mm
Genişlik                               2028 mm
Yükseklik             1873 mm
Aks mesafesi     3220 mm
Fiyat      Sipariş üzerine

Oto STİL Test verileri

0-100 km/s hızlanma (sn)            10.8
0-400 m (sn)      21.8
100-0 km/s fren (soğuk)(m)       42.0
100-0 km/s fren (sıcak)(m)         42.1
Gürültü 100 km/s (dB)  68
Test tüketimi (lt/100 km)             9.8
Menzil (km)       816

Yazı Mert Duran Fotoğraf Kaan Tütüncüoğlu

Ford Ranger Raptor

Ford Ranger Raptor