VW Caravelle artık binek otomobillere daha yakın OTOSTİL

Volkswagen Caravelle Bulli artık ticari değil binek gibi algılanıyor

Volkswagen Caravelle Bulli artık ticari değil binek gibi algılanıyor

Ticari araçlar giderek kendini geliştiriyor ve otomobillere bir adım daha fazla benzemeye hatta onlara rakip olmaya başlıyorlar. Volkswagen’in kısa bir süre önce yenilenen modeli VW Caravelle de, Bulli isimli donanımıyla aslında tam olarak böyle bir model.

VW Caravelle

VW Caravelle

Tasarımı diğer Volkswagen modellerinde olduğu gibi oldukça modern. Özellikle far yapısı markanın binek otomobillerinde kullanılan tasarıma ve teknolojiye sahip. Bu da önceki nesilden farklı olarak daha küt hatlara sahip bir otomobil ile beraber olmanızı sağlıyor.

VW Caravelle

VW Caravelle

İç mekanda ise günümüz standartlarını karşılayan bir kabin mevcut. Özellikle ön konsolda yeni nesil multimedya sistemine yer verilmiş. Bu da akıllı telefon, navigasyon gibi özellikleri kullanabilmenizi sağlıyor. Volkswagen bu modelin ticari kullanım içinde olduğu bildiği için ön tarafta bol bol saklama alanına yer vermiş. Ön konsolda üç adet, ön konsolun altında iki adet ve bir adet torpido olmak üzere toplamda 5 tane eşya gözü yer alıyor.

VW Caravelle

VW Caravelle

Bunların dışında günümüz teknolojisine de uyum sağlayan modelde, yeni nesil USB birimi olan USB Type C girişi mevcut. Hatta alıştığımız USB girişi artık bu otomobilde yer almıyor. Bunu ilk olarak Mercedes’in binek otomobillerinde görmüştük. Yenilik olarak güzel bir hamle olmasına rağmen, telefonunuzu multimedya sistemine bağlamak veya şarj edebilmek için elinizde cihazınıza uygun bir kablo yoksa adaptör bulunmanız gerekiyor bu da bu sınıfta yer alan bir araç için biraz erken tercih edilmiş bir güncelleme olarak karşımıza çıkıyor. Bunun dışında Caravelle’de sınıfındaki rakiplerine öncü olacak bir yenilik daha mevcut. Bu yenilik ise elektrik destekli bagaj kapağı. Rakiplerinden Mercedes, Peugeot ve Ford markalarının hiçbirinde bu özellik yer almazken, uzun zamandır görmeyi beklediğimiz elektrikli bagaj Caravelle Bulli modelinde yer alıyor.

VW Caravelle

VW Caravelle

Caravelle Bulli’nin kaputunun altında 2.0 litrelik 150 HP güç ve 340 Nm tork üretebilen dizel motor yer alıyor. Bu motor 7 ileri otomatik DSG şanzıman ile kombine edilmiş. Volkswagen’in diğer modellerinde olduğu gibi şanzımanın motor ile uyumu başarılı ve vites geçişleri sarsıntısız bir şekilde gerçekleşiyor. İlk hareket anında gövde ağırlığını biraz fazla hissettiren model, ara hızlanmalarda ve sollamalarda yeterli performansa sahip. Yakıt tüketimi konusunda da yetenekli olan bu model, ortalama bir dizel Golf’ten sadece 2 – 2.5 litre daha fazla yakıt tüketiyor. Boyutları ve gövde ağırlığı dikkate alındığı bu rakamlar oldukça makul seviyelerde kalıyor.

Aracın kullanımı ise boyutlarına kıyasla zor değil. Dönüş çapı ve görüş açıları beklentileri karşılıyor. Ancak sürüş esnasında direksiyon sizden gelen komutları yola gecikmeli olarak aktarıyor. Ayrıca amortisörler de eksikleri buluna bir başka detay. Bu sınıfta daha iyi yol tutan ve yoldaki kusurları size hissettirmeyen modeller yer alıyor.

VW Caravelle

VW Caravelle

SONUÇ

Kalabalık aileler ve hafta içi iş, hafta sonu aile gezmeleri için tek araç isteyenlere hitap eden VW Caravelle sınıfının en iddialı modellerinden. Aracın pek çok artısı olması önemli bir avantaj. Ancak bu sınıfta rekabet çok ciddi ve rakipleri de onun kadar iddialı. O nedenle özellikle sürüş konforu konusunda kendisini daha da iyileştirmesi gerekiyor.

TEKNİK VERİLER         VW Caravelle Bulli

Motor (tip/silindir sayısı)       Sıralı /4/Dizel
Yerleşim         Önde uzunlamasına
Supap/eksantrik sayısı           16/2
Motor hacmi  1968 cc
Maksimum güç          150 HP-3250 d/d
Maksimum tork          340 Nm-1500 d/d
Son hız 181 km/s
0-100 km/s hızlanma 12,0 sn
Şanzıman        7 ileri DSG
Aktarma          Önden çekiş
Frenler (ön/arka)       Hava kanallı disk/ disk
Lastikler          215/65 R16
Depo kapasitesi          70 lt
Bagaj kapasitesi         6700 lt
Ağırlık 1879 kg
Tüketim (fab. ver.)     7.2/7.6/8.2 lt/100 km
Uzunluk           5304 mm
Genişlik                       1904 mm
Yükseklik         1990 mm
Aks mesafesi   3400 mm
Fiyat    361.500 TL

Oto STİL Test verileri

0-100 km/s hızlanma (sn)      12.4
0-400 m (sn)   21.8
100-0 km/s fren (soğuk)(m)   41.4
100-0 km/s fren (sıcak)(m)    41.9
Gürültü 100 km/s (dB)           70
Test tüketimi (lt/100 km)       9,4
Menzil (km)    745

Yazı: Tolga ÇOLAK Fotoğraf: Kaan Tütüncüoğlu

VW Caravelle

VW Caravelle