Lider olmak kanında var | OTOSTİL

Lider olmak kanında var

Lider olmak kanında var

Volkswagen’in en çok tercih edilen modeli olan Golf büyük bir değişim ile dijitalleşti. En büyük değişimin motorunda yaşandığı otomobil daha keskin hatları ve yeni güvenlik sistemlerinin yanında tamamen yeni bilgi – eğlence sistemleriyle öne çıkıyor.

Yollara ilk kez 1974 yılında çıkan Golf, aynı zamanda kompakt sınıfın doğuşunu da simgelerken, ilk neslinden bu yana ilk kez kapsamlı bir şekilde makyajlandı. 7.neslinin ilki hariç geniş bir makyaj operasyonu geçirmeden bir önceki nesline elveda diyen model, yenilenen haliyle birçok yeniliği beraberinde getiriyor.

Sert görünüyor

Volkswagen’in kompakt hatchback ligindeki lideri Golf’ün yeni yüzü, baştan tasarlanan ön ve arka tamponlar, LED teknolojisine sahip yeniden tasarlanmış far ve gündüz farları karakteristik özellikleri olarak ön plana çıkıyor. Dış tasarımda bir otomobil için en önemli öğelerden olan ışıklandırma ve jantlarda, Volkswagen bu sefer yoğun bir mesai harcayıp geçmişteki jenerasyonların üzerinde bir iş çıkartmış.

Golf’un arka tarafına geçtiğimizde göze ilk çarpan yenilenen tampon ve LED teknolojisine sahip farlar oluyor. Golf’ün tamponuna eklenen difüzör otomobile arka taraftan bakıldığında çok daha sportif gözükmesini sağlamış. Önceki modeli andırsa da yeni aracın genel görünümü öncüsünden daha sert.

Yeniliklerin sadece dış tasarımında kalmadığı Golf’te iç mekanda da yenilikler kendini hemen gösteriyor. İç mekan kalitesi olarak oldukça iyi malzemeler kullanılmış. Kendinizi çok üst sınıftaki bir otomobilde sanıyorsunuz. Volkswagen’in en üst donanım seviyesinde aracın merkezinde yer alan renkli ve dokunmatik multimedya sistemi, donanım seviyelerine göre 6.5 inç boyutundan başlayıp 9.2 inç büyüklüğüne kadar değişiklik gösteriyor.

Teknolojisi artmış

Golf’ün multimedya sistemi sesle kontrolün yanı sıra segmentinde ilk kez sunulan hareket algılama yeteneği sayesinde uzaktan kontrol edilebilir şekilde kullanılabiliyor. Golf, kokpit göstergelerinin ve navigasyonun yer aldığı 1440×540 piksel değerine sahip ana ekranda, navigasyon sistemi iki ve üç boyutlu olarak görüntülenebiliyor. Bu yeni bilgi – eğlence sisteminde Mirrorlink, Android Auto ve AppleCar ile uyumlu tüm akıllı telefonlarla bağlantı kurabiliyor. Ayrıca bu sistem üzerinde anlık trafik bilgilerine de ulaşma imkanı sunuluyor. Bu yeniliklerin arasında tabii ki gösterge paneli de var. Gösterge paneli tamamen tasarım diline uygun olarak dijital hale getirilmiş ki, bu panel benim çok hoşuma gitti.

Ve gelelim bu yeni Golf’un merak edilen motoruna. Bu yeni Golf’te 3 farklı motor seçeneği bulunuyor. Bunlar 1.0 litreden başlayarak 1.6 litreye kadar devam ediyor. 1.0 litrelik motor seçeneği 110 HP güç üretiyor ve bunun ile birlikte hem DSG hem de manuel alma şansına sahipsiniz. 1.4 litrelik motor seçeneği ise 125 HP güç üretiyor ve o da 1.0 lt motordaki gibi hem DSG hem de manuel satın alma seçeneğine sahip. 1.6 litrelik dizel motorda ise 90 HP ve 115 HP seçeneği yer alıyor.

Benim sürücü koltuğuna oturduğum ise 1.0 litrelik 110 HP güç ve 200 Nm tork üreten motor. Bu motora ise 6 ileri manuel şanzıman eşlik ediyor. Alt devirlerde cansız olan motor turbo devreye girdiğinde kendine geliyor ve ihtiyaç duyulan gücü sunmaya başlıyor. Manuel şanzımanla uyumu yüksek olan motorun ilk anlardaki sarsıntılı çalışması ise motor ısınmaya başlayınca ortadan kayboluyor ve iç mekandaki konfor artıyor. Yeni motorun en önemli özelliklerinden biri ise yakıt tüketimi. 100 km’de ortalama 4.8 litrelik fabrika verisi tüketimi olan Golf, reel sürüşlerde bu değeri 6.2 litreye yükseltiyor. Bu değer de aracın genel özellikleri düşünüldüğünde yüksek sayılmaz.

Elden geçirilen yürüyen aksamı ile Golf artık daha iyi yola tutunan bir sürüş karakterine kavuşmuş. Sürücüden gelen emirleri kısa sürede yola ileten direksiyon sistemi sayesinde performanslı kullanımlarda bile gecikmeler yaşanmıyor. Ancak elbette Golf yeni nesliyle konfordan da ödün vermemiş. Aracın darbe emiş konusunda oldukça başarılı olan yürüyen aksamı ile birlikte iç mekana yansıyan gürültünün düşük seviyede olması konforu önemli ölçüde artırıyor.

Volkswagen Golf’te güvenlik ve hizmet paketi ilk defa sunuluyor. Bu sürücüye çok çeşitli durumlarda mobil erişim ile yardım bulmasını sağlıyor. Paket otomatik kaza bildirimi, acil çağrı ve hizmet zamanlaması gibi hizmetleri içeriyor. Arıza arama, sürücünün bilgi – eğlence sistemi üzerinde Volkswagen acil çağrı merkezi ile bağlantıya geçmesine olanak tanıyor.

Sonuç

Volkswagen Golf kompakt sınıfta hep en iddialı model olmuştur. Yeni nesilde de bu durum değişmeyecek gibi duruyor. Şimdiden yollarda görmeye başladığımız Golf için modele bağlı olarak sıra yazılmaya başlandı bile. Bu da aracın yine sınıf liderliğine oynadığının bir kanıtı.

TEKNİK VERİLER Volkswagen Golf

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/ 3/Benzin
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 12/2
Motor hacmi 999 cc
Maksimum güç 110 HP-5000 d/d
Maksimum tork 200 Nm-2000 d/d
Son hız 196 km/s
0-100 km/s hızlanma 9.9 sn
Şanzıman 6 ileri manuel
Aktarma Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/ disk
Lastikler 205/55 R16
Depo kapasitesi 50 lt
Bagaj hacmi 380 lt
Ağırlık 1333 kg
Tüketim (fab. ver.) 4.1/4.8/5.9 lt/100 km
Uzunluk 4258 mm
Genişlik 1799 mm
Yükseklik 1452 mm
Aks mesafesi 2637 mm
Fiyat 88.400 TL

Oto STİL Test verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 10.1
0-400 m (sn) 20.1
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 39.4
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 39.7
Gürültü 100 km/s (dB) 67
Test tüketimi (lt/100 km) 6.2
Menzil (km) 806

Beğendi/Beğenmedi

Murat Tosun Beğendi
Mert Duran Beğendi
Gürkan Gençyılmaz Beğenmedi
Deniz Metin Beğendi